DODATNI TEST NA KREW W KALE

napisał/a: hanca84 2010-02-11 11:09
Piszę z problemem mojego kolegi, który od lat ma problemy z jelitami (wzdęcia, biegunki, zaparcia). Zrobił niedawno domowy test na krew utajoną w kale i otrzymał pozytywny wynik. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Czy powtórzyć test domowy? Czy może należałoby wykonać test w laboratorium?
napisał/a: viki71 2010-02-11 19:36
Ja bym powiedziała,że iść do lekarza pierwszego kontaktu a on da skierowanie do specjalisty.Im szybciej tym lepiej,bo sama do specjalisty czekałam dwa miesiące.
napisał/a: dominika2505 2010-02-12 21:54
Robił kolonoskopię? jeśli nie to należało by. Skierowanie od lekarza rodzinnego potrzebne.
napisał/a: jagoda55555 2010-02-13 01:32
Powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do gastrologa. Lekarz pierwszego kontaktu napewno da najpierw skierowanie na badanie krwi utajonej , moczu i na pobranie krwi w labolatorium.
napisał/a: dominika2505 2010-02-13 10:15
Pewnie zależy jaki lekarz. Ja mówię na przykładzie osoby mojej mamy i babci. Była u lekarza I kontaktu, mówiła o objawach i lekarz ten dał skierowanie do pracowni endoskopowej na kolonoskopię. Badanie wykonuje chirurg nie gastrolog. Badanie moczu i krwi nie ma nic do np polipów w jelicie, które krwawią. Dobrze je zrobić, ale nie będą decydowały o tym żeby udać się na to badanie.
Trzeba się więc szybko zapisać na to badanie, bo czeka się nawet rok, ale można poprosić by na skierowaniu lekarz napisał pilnie, wtedy będzie szybciej.
napisał/a: malwina3356 2010-02-22 17:28
test na krew utajoną w kale nie zawsze może byc wiarygodny dlatego zalecałabym twojemu koledze wizytę u lekarza rodzinnego który zleci badania w renomowanym laboratorium lub jeżeli sam nie jest w stanie okreslić dokładnego stanu pacjenta skieruje go do specjalisty a jego zadaniem będzie odnależć przyczyne dolegliwości oraz skonstruowac leczenie najpopularniejszymi przyczynami klrwi w kale mogą być polipy żylaki odbytu(hemorojdy) lub pękające naczyńka spowodowane parciem jeżei jest to ostatnia pzrzyczyna może ona być spowodowana zatwardzeniem w takich prypadkach wystarcza leczenie domowe np spożywanie błonnika można kupic go również w gumie rozpuszczalnej w każdej aptece oraz picie wody i soków typu kubuś witaminaka pysio jeśli jednak przyczyną krwi w kale nie jest zatwardzenie należy niezwłocznie udac się do lekarz dodam jeszcze że w najgorszym przypadku moe to być rak odbytnicy ale zdarza sie to ajczęściej po 50 roku życia i jest mało prawdopodobne gdyż twojemu koledze dokuczałybyjeszcze inne objawy mam nadzieje że to nic powaznego zycze powodzenia u lekarza
napisał/a: dominika2505 2010-02-22 18:20
Przy żylakach odbytu krew najczęściej jest świeża, widoczna na powierzchni oddanego stolca. Polipy podkrwawiają okresowo i jest to krew nie widoczna na "gołe oko". Pomijając te różnice, test na krew utajoną jest zalecany jako przesiewowy do wykrywania polipów w jelitach, które po latach złośliwieją i powstaje rak jelita. Ale należy zrobić np 3 testy z 3 różnych próbek kału w jakimś czasie. I pamiętać należy, że rak zwykle nie boli.