Dodatkowe skurcze - czy to mogą być salwy?

napisał/a: zaniepokojona26 2012-11-26 18:34
Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc, jednocześnie przepraszając za chaos wypowiedzi, ale jestem przerażona. :((

W wieku 11 lat zaczęłam dostawać częstoskurcze nadkomorowe. Po wykonaniu EKG okazało się, że mam zespół WPW. Na początku zdarzały się kilka razy w tygodniu, jednak odkąd zaczęłam zażywać Rytmonorm 150 mg pojawiały się raz do roku bądź nawet raz na 2 lata. Nigdy nie miałam omdleń.

Od czasu do czasu (co kilka dni) czułam dodatkowy skurcz serca, pojedynczy, jednak zdarzały się sytuacje, gdy w silnym stresie (np. na egzaminie), czułam coś jakby *dodatkowy rytm*, co sekundę, może dwie, czułam takie inne uderzenie serca, właśnie jakby dodatkowe uderzenie, bardzo delikatnie wyczuwalne (nie takie mocne szarpnięcie serca, jak w dodatkowym pojedynczym skurczu), zdarzało się pod rząd (ale z przerwa 1-2s) takich uderzeń od 5 może nawet do 15 (zawsze w silnym stresie). Nigdy nie wiedziałam jak to się nazywa, bo zdarzało się to tak rzadko, że żaden holter tego nie złapał.

Tydzień temu, pod wpływem silnego stresu, poczułam jak serce zwariowało, znów włączył się taki rytm, trwał może 15 s, potem po jakiejś przerwie znów... no i tutaj właśnie pojawia się problem, od tego momentu, od tygodnia, codziennie taki dodatkowe skurcze mi się włączają, jest to ok. 3-4 takich uderzeń, pod rząd, ale z przerwami 1-2 sekundy. Oczywiście żyję w stresie, ale nie jest to tak duży stres jak na egzaminie.. Boję się, że coś się popsuło. Rozumiem, że bez zapisu ekg holtera nie da się stwierdzić, jakie to zaburzenia komorowe, ale mam tylko pytanie, czy takich kilka skurczy dodatkowych w ciągu, nazywa się gromadnymi/ salwami? Wyczytałam, że często są poprzedzeniem migotania komór i bardzo się boję :( Szczególnie, że mam to WPW...

przepraszam za rozpisanie się, ale chciałam być dokładna..z góry dziękuję bardzo.
napisał/a: Wasztyl 2012-12-04 17:10
W zespole Wolffa-Parkinsona-White'a jak dobrze wiesz, masz coś w rodzaju "innej drogi przewodzenia" w sercu, także kołatania serca i takie incydenty są raczej "normalne". Jednak jako incydenty a jeśli stan taki przedłuża się albo występuje dość często to bez gadania do lekarza bo z sercem nie ma żartów:)! No i myślę, że bez badania na forum nikt nie podejmie się odpowiedzi co to jest i do czego może prowadzić.

Pozdrawiam i życzę powodzenia:)
napisał/a: zaniepokojona26 2012-12-19 17:06
Dziękuję za odpowiedź i miłe słowa :)

Tak zrobiłam... udałam się, najpierw na pogotowie, jak ten "dodatkowy rytm" mnie chwycił, na EKG nic nie wyszło, ale jak usłyszałam wiadomość, że mam iść do szpitala...od razu załączyły się skurcze, powiedziałam lekarzowi, osłuchał, powiedział - bigeminia (wcześniej mu zasugerowałam, że chyba to mam).

Zrobiłam holtera, w ciągu zapisu ten rytm załączył się 4x, dokładnie taki sam, jak na pogotowiu, co lekarz ocenił jako bigeminia. W opisie: 0 bigeminii, ale 6 skurczy komorowych przedwczesnych. Pomylił się lekarz czy też odczyt wyniku może być zły? Ehhh. No i jeszcze jedna kwestia, tego dnia było tylko 6 skurczy, ale następnego np. znów pod wpływem silnego zdenerwowania nie chciało się to zatrzymać i jak nic ok. 30-50 ich było... Moje pytanie, czy przy WPW to jest groźne, czy jednak te dwie sprawy nie mają nic wspólnego? Bo ogólnie jest napisane wszędzie, że skurcze dodatkowe są niegroźne, jeśli nie ma choroby wieńcowej lub niewydolności serca, a nie jest nic wspomniane o WPW. Czy w moim przypadku może wywołać to częstoskurcz komorowy? Z dodatkowej drogi przewodzenia dostaję częstkoskurcze nadkomorowe... Dziękuję z góry za odpowiedź.
napisał/a: alicja_57 2015-02-12 15:19
Okropne są te problemy z sercem. U mnie zdiagnozowano arytmie http://artmiaserca.info/objawy.html