Dni płodne i niepłodne

napisał/a: Kempa69 2009-12-22 23:59
Witam ;) Mam pewne pytanie, które nurtuje moją dziewczynę. Otóż jej ginekolog powiedział jej, że 12h po skończeniu okresu ma dni niepłodne, następne 24h to dni płodne i potem do następnego okresu ma dni niepłodne. Natomiast w którejś encyklopedii czy czymś takim przeczytała, że 6 dni przed i 3 dni po okresie, ma dni płodne. Która wersja jest prawdziwa ? A może jeszcze jakaś inna jest prawidłowa ?
napisał/a: Kasieniek84 2009-12-23 00:11
Pierwszy raz sie spotykam z takim wyliczeniem dni płodnych i dziwne są jak dla mnie. Ogólnie dni płodne ma się mniej więcej w połowie cyklu a kilka dni po miesiączce i przed kolejna są niepłodne, ale to ogólne stwierdzenie a u każdej kobiety jest to zupelnie inaczej, zalezy jak długie się ma cykle, czy regularne, itd. Może dni płodne rozpoznać po obserwacji śluzu np,ale to troszkę czasu poświęcić trzeba i poobserwować swój organizm. Ogólnie w dni płodne śluz powinien zmienić się z rzadkiego i bezbarwnego na biały i ciągnący. Ale jak mówie to sprawa indywidualna.
napisał/a: wikam2 2009-12-23 11:47
Dziewczyna albo coś przekręciła albo gin był na rauszu :D
Według owego gina podczas miesiąca można zajść w ciążę tylko przez 24h??? Bez kitu :)
NIE SŁUCHAJ TEGO BO ZALICZYCIE WPADKĘ!
Zeby dojść do tego kiedy są dni płodne a kiedy nie wystarczy poczytać o cyklu kobiety. I wtedy sam zobaczysz, zę
to co powiedział gin to jakaś głupota....
Najprosćiej rzecz ujmując Twoja dziewczyna ma owulację zawsze 14 dni przed następną miesiączką. I ten dzień owulacji oraz 5 dni przed nim i dwa po to czas PŁODNY. Reszta jest niepłodna. I jak sam widzisz kobieta podczas cyklu jest w stanie zajśćw ciąże prze około 8 dni a nie 24h :)
I ta wersja którą podałam jest jedyna!!!!! Cała reszta jest bez sensu.
Powiem Ci jeszcze tak :
KAŻDA kobieta ma owulację. I owulacja jest zawsze 14 dni przed następnym okresem. Te 14 dni to faza lutelana, która jest nieruchoma. Owulacja tak czy siak wystąpi. I teraz owa owulacja to uwalniające się jajeczko Ale że plemniki w pochwie mogą przeżyć nawet kilka dni a owulacja może się przesunąć o dzień dwa to zakłada się, że kobieta jest już płodna conajmniej 5 dni przed owulacją oraz dwa dni po niej ponieważ plemnik moze spotkać wędrujące jajeczko. I tyle. A co dalej? Ano....liczyć dni płodnych i niepłodnych nigdy nie wolno. Bo jak zauważyłeś napisałam że owulacja jest 14 dni przed następną miesiączką. I od tego zaczyna się wszelkie liczenie. Ale! Jaką Ty masz pewność, żę następny okres przyjdzie wtedy kiedy zakładasz? Jak okres przyjdzie w terminie to wyliczenia coś dadzą. Jeśli przyjdzie tydzień poźniej to obliczenia na nic się nie zdadzą.....Jeśli dziewczyna chce wiedzieć kiedy jest płodna to może to rozpoznać. W czasie płodnym z jej pochwy bedzie wydobywał się śluz przejrzysty rozciągliwy. Jeśli bedzie niepłodna śluz bedzie kremowy biały gęsty lepki. Ale o tym to trzeba poczytać.
Inne wyliczenia tak jak już pisałam nie iestnieją.
napisał/a: Kempa69 2009-12-23 15:20
Dzięki wikam. Na Twoją odpowiedź liczyłem i nie zawiodłem się. Czyli w tej encyklopedii dobrze pisali ;) Reasumując jeśli moja dziewczyna ma okres to 19-14 dni przed okresem ma dni płodne tak ? W takim razie musze jej powiedzieć by zmieniła ginekologa ;p Słyszałem także, że gdy ma dni niepłodne to "ryzyko" zajścia w ciąże jest małe - tylko jak małe ? I jeszcze jedno. Wyczytałem że jeśli kobieta ma dni płodne to powinno się zaniechać stosunku jeśli nie chce się mieć dziecka. Czy tyczy się to także stosunku + antykoncepcja ? Oczywiście nie chodzi o to by uprawiać seks bez zabezpieczenia bo to chyba normalne że z, ale chce wiedzieć z czystej ciekawości :* Bo kochałem się z dziewczyną w dzień kiedy kończył jej się okres (z zabezpieczeniem), a tydzień później dostała kolejny okres. Wgl zagmatwane to jest ;P
napisał/a: dimedicus 2009-12-23 16:30
Gdzie,to kształcą takich lekarzy.?
napisał/a: wikam2 2009-12-23 18:14
No to pokolei :)
Dziewczyna jest płodna około 19-12 dni przed następnym okresem. I tak jest zawsze. Tylko tak jak powiedziałam, główną wytyczną liczenia jest data nastepnego okresu, której tak naprawdę nikt na 100% nie zna :)

W dni niepłodne może się przytrafić ciąża. Ty możesz myśleć, że po okresie współżyjesz w dni niepłodne ale jesli zrobisz to przy ich końcówce to plemnik W śluzie płodnym czyli podczas dni płodnych może dożyć do owulacji.
Jeśli chodzi o dni niepłodne po owulacji do następnego okresu to szans na ciążę nie ma ale pod warunkiem, że owulacja już się odbyła. Jak to sparwdzić? No musiałaby dziewczyna zwracać uwagę na to czy z pochwy wydobywa się już śluz niepłodny. Ponadto kobieta często czuje owulację niektóre nawet w tych dniach trochę plamią.

Jeśli chodzi o stosunek z zabezpieczeniem w dni płodne to oczywiście, że można współżyć. W dni płodne ze współżycia rezygnują użytkownicy NPR badz takie histeryczne jak ja ;) Jeśli współżyjesz w czasie płodnym to ryzyko ciąży jest takie jakie istnieje ono podczas stosowania danej antykoncepcji.

Co do seksu przy końcówce okresu to jeśli dziewczyna cykle ma normalne tzn około np.25-30 dniowe to jest to czas niepłodny. Jesli natomiast cykle są króciutkie może to już być okres płodny.

Jeśli chodzi o Twoją dziewczynę to któreś u niej krwawienie normalnym okresem raczej nie było....Musiałbyś opisać kolejno jak dokłądnie wyglądała owa sytuacja. Jednak jak było zabezpieczenie to jest ok ;)

A na koniec chciałam powiedzieć, że dni płodne i niepłodne możecie sobie liczyć dziewczyna może się "przyobserwować" ale tę technikę stosujecie TYLKO jako dodatek do innej antykoncepcji...Nigdy nie polegajcie tylko na obliczeniach!!! :))))))))
napisał/a: Kempa69 2009-12-23 23:56
Dziękuje za wszystkie rady ;) Uprawiamy seks tylko z zabezpieczeniem, lecz chciałem wiedzieć jak to jest z tymi dniami płodnymi i nie. Jeszcze raz dzięki :*
napisał/a: niepewny201 2010-01-11 10:54
Witam. Mam pytanie odnośnie właśnie tych dni płodnych i nie płodnych. wiem że przypadają one od 9 do 16 dnia cyklu. Jeżeli dziewczyna ma regularny okres który trwa te 28 dni i zaczyna się jej dajmy na to 1 Stycznia i krwawienie trwa 7 dni to wtedy za 2 dni zacznie się jej ten okres płodny i będzie trwał do 16 dnia czy jakoś inaczej? Bo jak liczyłem to na jakimś kalkulatorze w necie to wyszło ze dni płodne rozpoczną się jej 10 dnia a zakończą 18 więc teraz już sam nie wiem jak to jest. Co wy o tym myślicie? Zawsze Myślałem że jest tak jak pisałem najpierw że od 9 do 16, ale widzę ze teraz mogłem się mylić więc proszę was o pomoc.
napisał/a: wikam2 2010-01-11 11:58
Nic nie wolno liczyć bo główną daną potzrebną do obliczen jest pierwszy dzień NASTĘPNEGO krwawienia. A kiedy ono przyjdzie? Nigdy nie wiadomo. Można zakładać, że cykl jest regularny i że dobrze liczymy ale jesli cykl przesunie się o parę dni to dni płodne staną się niepłodnymi i na odwrót.
A jak już koniecznie chcesz liczyć to wygląda to tak :
Przy cyklu 28 dniowym : owulacja około 14dc czyli płodność od około 8dc do 16dc.
Przy cyklu np. 24 dniowym : owulacja około 10dc, płodność - od około 4/5dc (czyli już podczas miesiączki) do 12dc
Przy cyklu np. 32 dniowym : owulacja około 18dc, płodność - od około 12dc do 20dc....
I tak dalej.....
Wsystko zmienia się w zależności od długośći cyklu. A jaki bedzie dany cykl nikt nie wie.
Zawsze liczy się dni płodne odejmując od pierwszego dnia następnej miesiączki 14 dni. I to jest owulacja. I teraz około 6 dni przed nią (badz trochę więcej) i dwa dni po niej (dla bezpieczeństwa) jest czas PŁODNY.
Warto też wspomnieć, że owulacja nie zawsze wypada 14 dni przed datą następnej miesiączki. Czasem jest to 12-16 dni.
A co za tym idzie i obliczenia się zmieniają. Jedyny sposobem na okreśelenie płodnosci jest samoobserwacja.
Metoda kalendarzykowa może służyć tylko jako dodatek do innej anty.

ps. Zwróć uwagę ile w mojej wypowiedzi słów OKOŁO .....no ale przy obliczeniach innego słowa użyć nie można....
napisał/a: diego123 2011-03-07 23:35
Witam

Mam pytanie, kochaliśmy się z narzeczoną 12.02 była mała wpadka zsunęła się prezerwatywa plemnikobójcza, dziewczyna ma regularne 28 dniowe cykle więc teoretycznie nie powinno nic się stać, dostała okres? (normalny bolesny okres tylko trochę mniej krwi) 5.03 czyli wsumie w terminie (dzień po) czyli wnioskuje z powyższych postów że jeśli owulacja jest zawsze 14dni przed okresem to u niej przypadła 19.02 czy jest szansa że jest w ciąży ?? (dzisiaj tj. 07.03) ma okres tylko już bardzo słaby) piersi ją nie bolą ale śą troszke twardze i większe. Prosze o jaką żeczową odpowiedź.

PS testu nie robiliśmy jeśli już coś to zrobimy w najbliższa sobotę chociaż nie wiem czy jest taka konieczność.

Pozdrawiam
napisał/a: ivi.kiwi 2011-03-07 23:51
Jest okres nie ma ciazy... owulacja nie zawsze wystepuje 14 dni przed nastepna @.. moze to byc od 12 do 18 dni przed..
napisał/a: diego123 2011-03-08 07:19
ivi26 napisal(a):Jest okres nie ma ciazy... owulacja nie zawsze wystepuje 14 dni przed nastepna @.. moze to byc od 12 do 18 dni przed..


no tak wiem ale w tym konkretnym wypadku skoro okres już się pojawił to owulacja musiała być wtedy tak ??