Dna moczanowa

napisał/a: emibry 2009-11-17 20:13
Za bardzo nie wiem w jakiej specjalizacji umiescic ten post wiec pisze tutaj. Moj ojciec choruje na dne moczanowa. Co jakis czas ma silne napady, ledwo chodzi. Niestety nalezy do osob, ktore unikaja lekarzy itd. Naprawde trudno przekonac go do zmiany zdania. Dzisiaj jednak wyciagnelam go do lekarza. Zmienil mu leki. niestety nie pamietam wczesniejszych, ale dzisiaj inna lekarka zapisala mu Milurit, ketonal iortanol plus(ma tez problemy z żoładkiem). Strasznie sie o niego boje. Wiem, ze dieta jest tu bardzo wazna, ale on oczywiscie nie chce mi wszystkiego powiedziec co powiedziala lekarka. Czy może mi tu ktoś napisać szczegółową DIETĘ dla tej przypadlosci? Co mozna a czego sie zabrania? Szukalam na innych stronach,ale niestety niektore informacje sie wykluczaja. Chetnie dowiem sie wszelkich szczegolow o tej chorobie. Acha, tata dostal tez skierowanie do reumatologa. Moze ktos wie w jakim dokladnie celu? Zarejestrowalam go. Wiem,ze tez bedzie trzeba zrobic wszystkie podstawowe badania,ale lekarka mowila,ze dopeiro wtedy jak ten silny napad minie i wszystko sie w miare unormuje. Bede bardzo wdzieczna za wszystkie informacje.
napisał/a: ata28 2009-11-17 20:50
Trzeba stosować dietę ubogopurynową.
Unikać:
Alkoholu(szczególnie wino czerwone)
mięsa
kiełbasy i produktów mięsnych
śledzi
sardynek w oleju
zup z torebek i kostek rosołowych
roślin strączkowych
szpinaku
kalafiora
szparag
grzybów
ostrych przypraw
majonezow
marynat
ryb i mięsa wędzonego
napisał/a: KATERINA 2009-11-17 20:50
Są konkretne - bardzo dobre strony lekarskie lub pism popularnonaukowych o dnie, jest również możliwość zakupu książek o żywieniu w tej chorobie a także diety do ściągnięcia z netu! GOOGLE ma naprawdę wiele do zaoferowania!
NP. http://www.blubit.com.pl/science/10/index.htm na forum nie można podawać namiarów na inne strony to tylko przykład są fachowe art. na stronach poradnikamedycznego.pl lub openmedici, mediwebu więc ma tam pani rzetelne info - ponieważ dużo tego jest nie ma sensu wypisywać można odszukać na własną rękę. Są tez książki o żywieniu w chorobach reumatycznych np. w merlinie, jest książka Dna moczanowa. Porady lekarzy i dietetyków autorzy Mirosław Jarosz, Lucyna Pachocka, wyd. Lekarskie PZWL. Najlepiej dopytać lekarza prowadzącego.
Być może trzeba będzie spr czy pani Ojciec nie ma innych chorób np. ze stawami stąd reumatolog.
napisał/a: ata28 2009-11-17 20:54
leczeniem dny zajmuje się właśnie reumatolog - tata nie jest pod stałą jego kontrolą?
Jak często wykonuje badanie kwasu moczowego?
napisał/a: emibry 2009-11-17 21:53
no wlasnie tu ten problem,ze wykonal je chyba tylko raz,jak wykryto chorobe wiec jakis ponad rok temu albo dwa. To bedzie jego pierwsza wizyta u reumatologa,wczesniej nikt mu tam nie kazal isc.
napisał/a: iwusiek 2010-05-26 15:19
podpisze się tutaj bo ten sam problem. moja mama też ma dne moczanowa, na jednej stopie ma bulwe, ktora czasem sie powiększa i nieźle boli.jak złapie ją ból to już koniec, siedzi i stęka. nie wiem jak jej pomóc bo kobieta ma 47lat a chodzi wykrzywiona jak babuleńka. pracuje fizycznie i na nic nie ma siły.nawet spacer krótki to dla niej tragednia.z tego co wiem leczy ją internista, daje leki i czasem zabiegi na fizykoterapii ale to nie bardzo pomaga, a jak już to ulga krótkotrwała. co w takim przypadku jeśli ból okropny a pracować trzeba bo renty na to nie dadzą??