Dna moczanowa

napisał/a: batmanpolsl 2008-05-05 22:25
Witam.

Dwa tygodnie temu zaczęły mnie boleć plecy w okolicy krzyżowej. Na początku zrzucałem to na właśnie tego typu ból, czyli ból pleców od schylania itd. Ale ten ból jednak był trochę inny. Po jakimś czasie miałem problem z oddawaniem moczu i trochę mnie piekło. Czyli to musiało być coś związanego z nerkami bądź ogólnie z układem moczowym. Poszedłem do lekarza ogólnego, a że mieszkam aktualnie w Irlandii dużego wyboru nie miałem, jeśli oczywiście bierze się pod uwagę polskich lekarzy. Otrzymałem od niego antybiotyk - Septrim, miałem go brać po dwie tabletki dziennie przez 10 dni. Niestety przerwałem kurację w połowie bo musiałem wracać do pracy, a po tym antybiotyku miałem zawroty głowy i się słabo czułem, więc go odstawiłem. Tydzień później spuchła mi lewa stopa w okolicy śródstopia. Obrzęk i zaczerwienienie oraz ból, bardzo dokuczliwy, do tej pory go odczuwam i nie mogę normalnie chodzić. Tym razem wybrałem się do polskiego urologa (udało mi się takiego znaleźć). Pan doktor powiedział, że przy dnie moczanowej, bo tak sam zasugerowałem po uprzednim przeczytaniu informacji na temat tej choroby, puchnie duży paluch. Zrobił mi USG. W jednej nerce widać coś przypominające kamyk, ale jest bardzo małe jak to pan doktor ujął, i raczej nie ma się co tym przejmować. Zlecił mi badania krwi( dokładnie na kwas moczowy) i moczu. To było w niedziele. Dodatkowo przepisał mi lek na ten ból i obrzęk stopy. Nazywa się Clinoril (dawkowanie 2x1tab 200mg/dzień). Najgorsze, że jeszcze tego leku nie mam, bo niestety w żadnej aptece nie posiadali go i dopiero jutro rano mam odebrać go z apteki. Dodatkowo dopiero jutro idę na badanie krwi i moczu. Wyniki mają być do dwóch dni. Dlatego nasuwa się pytanie czy mogę, aż tak długo czekać, bo dopiero po wynikach lekarz ustali mi leczenie. Jeśli to faktycznie jest dna moczanowa to czego mogę się spodziewać?? Jeszcze jedno ten lekarz mówił coś o standardowym leku na dnę, który można bez problemu dostać w Polsce, niestety nie pamiętam nazwy. W każdym razie tego leku tu nie ma. I jeszcze apropo tego leku Clinoril. Czy jest on bezpieczny w używaniu. Bo z tego co przeczytałem o działaniach niepożądanych to aż się wystraszyłem. Informację zaczerpnąłem w internetowej encyklopedii leków. Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
napisał/a: mabe 2008-05-08 19:46
Dna moczanowa to bardzo nieprzyjemna i bolesna choroba. W niektórych atakach może nawet unieruchomić na kilka dni, jesli nie zastosuje się odpowiednich leków. Niestety jak na razie nie jest możliwe jej całkowite wyleczenie jak wynika z mojej wiedzy, chociaż medycyna poszła do przodu. Dna najczęściej atakuje stawy stopy-głównie przy dużym palcu, ale niekoniecznie akurat może wystapić w tym miejscu.
Jesli chodzi o leki to nie wiem jakie skutki przynosi stosowanie leku o którym piszesz-Clinoril. Nie mam doświadczenia w stosowaniu tego leku. Ale mogę z całą pewnością powiedzieć, że bardzo dobre skutki w leczeniu dny moczanowej przynosi stosowanie colchicyny. O ile pamięć mnie nie myli to w Polsce ten lek wystepuje pod nazwą Colchicum Dispert-ale nalezałoby jeszcze zweryfikować to z odpowiednim lekarzem czy aby nazwa leku nie uległa zmianie.
Akurat na temat stosowania tego leku i jego dobroczynnych efektów mogę wiele powiedzieć. Lek ten wydawany jest na receptę ale niestety chyba sporo kosztuje gdyż nie jest refundowany, chyba że został wpisany na zaktualizowana listę leków refundowanych.
Ale mogę powiedzieć, że u pacjentów którzy go stosowali przyniósł pozytywny efekt w postaci złagodzenia objawów az do ich całkowitego ustapienia i to w bardzo krótkim czasie.
Podczas leczenia dny moczanowej musisz co jakiś czas kontrolować stężenie kwasu moczowego. Jesli zdiagnozowano u Ciebie dnę moczanową to ja bym zastosował ten lek- no chyba że masz okreslone przeciwskazania do stosowania u Ciebie tego leku!!! W razie pytań służę pomocą, gdyż mam doświadczenie w leczeniu akurat tego problemu.
Oprócz tego leku mozna zastosować i inne, ale takie które działają na objawy-czyli głównie leki przeciwbólowe.