Długotrwały problem z oczami. Czy winowajcą są soczewki?

napisał/a: xta 2014-12-07 15:24
Witam,

Mój problem zaczął się około rok temu. Nagle moje lewe oko zrobiło się całe czerwone + uczucie ciała obcego, ogólny dyskomfort. Jestem wieloletnim użytkownikiem soczewek kontaktowych.
Od tego czasu byłem leczony na różne sposoby: różne krople z antybiotykami, sterydy do oka, krople antyalergiczne, nawilżające, łagodzące itd itp. Zmieniałem również materiały noszonych soczewek i rodzaj używanych płynów. Można powiedzieć, że wypróbowałem prawie wszystkie dostępne na rynku rodzaje soczewek (łącznie z hydrożelowymi starszej generacji - aby wykluczyć alergię na silikon). Cały czas zapuszczałem również sztuczne łzy bez konserwantów aby wykluczyć zespół suchego oka (również wiele rodzajów - w tym zawierające dekspantenol oraz heparynę).
2 miesiące temu u lekarza pracy okazało się, że jestem w grupie ryzyka jaskry. Poszedłem na dokładniejsze badania (OCT z funkcją GDX HRT + pole widzenia statyczne, ciśnienie). Okazało się, że nie ma się czym martwić i taka podobno moja uroda. Mam się zgłosić za jakiś czas na kontrolę. Jednak ta sama pani doktor zauważyła u mnie dysfunkcję gruczołów meiboma i zapisała lipidowe krople nawilżające, masaż powiek i ciepłe okłady. Miesiąc po stosowaniu się do zaleceń nie ma żadnej poprawy.
Niestety mój problem z lewym okiem cały czas się utrzymuje (to właśnie w nim gruczoły meiboma podobno pracują gorzej).
Moje objawy to:
-uczucie zdrętwienia lewego oka, tak jakbym nie miał w nim czucia
-naczynia krwionośne w oku (szczególnie w kąciku) są wyraźnie nabrzmiałe i nie zmieniają się w żaden sposób już od bardzo długiego czasu. Dziwny dyskomfort przy poruszaniu okiem w kierunku kącika.
-rano, po przebudzeniu mam czasami lekko sklejone powieki, uczucie ciężkiej powieki
Pogorszenie tego stanu zauważam po dłuższym siedzeniu przy książkach, komputerze - chociaż trudno znaleźć jakiś konkretny schemat. Czasem zwyczajnie to występuje (budzę się i czuję, że cały dzień będzie problem, bo już rano mnie boli).
Czuję, że coś jest nie tak. Oczywiście soczewki kontaktowe odstawiłem, co również nie pomogło. Proszę o poradę. Czy moje objawy są charakterystyczne dla dysfunkcji gruczołów meiboma? Może to jednak coś innego?