Długotrwała biegunka po antybiotykoterapii

napisał/a: wioletka155 2015-05-14 00:08
Witam.
Moi drodzy ,mam spory problem.
Otóż 5 tyg temu rozpoczęłam kurację antybiotykiem DALACIN C , z powodu problemów z zębem.
Antybiotyk zażywałam 2x dziennie przez okres 14 dni . Wraz z antybiotykiem brałam probiotyk- Lakcid, albo Trillac.
Wszystko było ok, ale gdzieś w 12 dniu zażywania antybiotyku ,dostałam biegunkę. Nie wiem ,czy dobrze zrobiłam (sdzę, że źle) ale "przetrwałam" te 2 czy 3 dni do zakończenia kuracjii i myślałam, że wraz z odstawieiem przejdzie.
W międzyczasie gdzieś w środku tej kuracji ,dołożono mi NIMESIL jako przeciwbólowe 2x dziennie.
Nie mam 100% pewności, ale mam wrażenie że ten Nimesil wywołał u mnie biegunkę, ale głowy nie dam.
Ból jednak miałam tak koszmarnie silny, że bez przeciwbólowego nie było szans przetrwać dnia, a usilnie walczyłam o uratowanie zęba.

Jednak rzecz w tej biegunce. Od końca kuracji minęły 2-2,5 tyg. W tym czasie dzień w dzień mam biegunkę. Chodzę do Wc średnio 5-6 razy dziennie, najczęściej rano i do południa.
W poniedziałek uznałam, że do chyba za długo (przez cały ten okres brałam Lakcid 3x dziennie) i poszłam do lekarza rodzinnego.
On zasugerował , że to pewnie na wskutek antybiotyku i że po klimdamycynie dzieje się tak dość często.
Przepisał- Debretin 3x1, Smectę 2x1 i Gastrolić 2x1 oraz BioGaia 2x5 kropel.
Niestety już czwaryek (bo już po 00.00) a ja nie widzę poprawy.
Dzisiaj w akcie desperacji zażyłam ok południa 2Stoperany(pierwszy raz w życiu) i biegunka owszem zatrzymała się do wieczora (wzięłam gdzieś ok 13.00 i na wc poszłam dopiero ok 19.00), ale w międzyczasie w brzuchu mi się jakby przelewało mocno, czego wcześniej nie miałam.
Dodam, że stolec dziś po stoperanie poza tym, że opoźniła się wizyta w toalecie ,nie zmienił się wcale . Jest wodnisty, tak totalnie wodnisty- mówiąc kolokwialnie jakbym sikała odbytem. Nie mam bóli brzucha, nie mam kolek, ale jak poczuję że musze iść to muszę iśc natychmiast, nie ma opcji przetrzymania . To jest uciążliwe bardzo, bo czuję ciągły dyskomfort.
Myślicie że to własnie po antybiotykach i mam odczekać aż Debretin zacznie jakoś przenikać i odpowiednio działac, czy powinnam pojśc do innego lekarza?
Brać ten Stoperan?
Dodam, że nie mam temp , wszystko w normie ok 36,6-37,0.I prócz biegunki żadnych innych objawów- wzdęć, bolów brzucha, temp. "Jedynie" to i po Stoperanie takie przelewanie się w brzuchu i to nieraz głośne i intensywne, nie trwa cały czas, ale powiedzmy kilka razy na godzinę, słyszą to nawet domownicy :)
napisał/a: joannanr1 2015-05-14 19:07
Mozliwe ,że doszło do zakażenia:
http://gastrologia.mp.pl/choroby/jelitogrube/80812,zakazenie-clostridium-difficile
Możesz spróbwać węgiel aktywowany.
napisał/a: wioletka155 2015-05-14 22:39
Umówiłam się do gastrologa na wtorek, zobaczymy.
Dzisiaj uprosiłam w aptece Nifuroksazyd. Pani dała mi 1 op z 12 tabletkami po 200 mg, na razie nie zażyłam. Wiem, że to lek na receptę, ale z tego co czytam to chyba nie jakiś hard core?
Czy sądzicie, że mogę spróbować do poniedziałku , by coś w międzyczasie podziałać?
Przy opcji 800 mg akurat skończyłabym przed wizytą, tylko czy mam w ogóle rozpocząć leczenie na własną rękę i jeśli już, to czy od takiej końskiej dawki jak w ulotce pisze -800 mg na dobę?

Pan Dr, do którego mam iśc w wtorek , mówił że jeśli będę czuła się słaba, lub skoczy temp, to mam nie czekać na wizytę tylko udac się do szpitala.
Ja wciaż nie mam temp, ani żadnych innych dolegliwości poza mocno wodnistą biegunką , nie boli brzuch, nie mam wzdęć.
Biorę ten Debretin i piję Gastrolit (oooo fujjjjjjj ), mimo że biegam często do wc, nie czuję się jakoś osłabiona, tyle że jest to uciążliwe i każde wyjście z domu jest dla mnie "niebezpieczne".....

Jutro rano wyślę męża po ten węgiel, choć perspektywa łykania tych szorstkich tabletek w tych ilościach jest dla mnie mocno odstraszająca;/
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2015-05-15 10:13
Witam
Węgiel działa niekorzystnie przy długotrwałych biegunkach ponieważ wiąże również składniki mineralne jak sól, co prowadzi do odwodnienia organizmu - wielu ludzi o tym zapomina i nagminnie stosuje.
Ze swojej strony mogę zaproponować skuteczny Taninal zawierający białczan taniny. Na mnie działał bardzo dobrze przy problemach po operacji jelita cienkiego. Bardzo dobrze blokuje biegunkę oraz usuwa toksyny z jelit.
Do tego proszę zaopatrzyć się w Lactoral(bez mleka, laktozy, glutenu), unikać mleka, sera białego, śmietany.

Pozdrawiam
napisał/a: wioletka155 2015-05-26 19:32
Piszę, bo może kiedyś komuś się przyda...
Niestety moje dolegliwości nie ustały. Włączyłam Nifuroksazyd 2x400 mg i była lekka poprawa, ale nieznacząca.

Lekarz skierował mnie na badanie krwi i kału .
Diagnoza-
rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Przepisano mi :Metronidazol 500 mg rano i po 250 mg południe i wieczór. Czyli 1000 mg dziennie.
Asamax czopki 3x po 500 mg czyli 1500 mg dziennie.

Podczas terapii na początku zołądek mi protestował lekko- mdliło mnie i słaba byłam. Po ok 3 dniach mineły skutki uboczne. Ulgę po lekach poczułam tak mniej więcej po 4 dniach stosowania. Tzn- najpierw zmniejszyła się częstotliwość bieganie do wc, z czasem (tak po 3-4 dniach) konsystencja kału zaczęła się zmieniać i bardziej normalny i tak dalej polepszało się.

Więc wynika z tego- nie była to zwyczajna biegunka z powodu zmasakrowania flory., a zapalenie jelit.

aaa- leki mam brać 10 dni ,nawet po ustąpieniu objawów i powtórnie pojawić się na wizycie kontrolnej .
napisał/a: szyszeczkas 2017-12-04 08:45
Ale to bardzo częste. pomaga smecta. działa na biegunki bez względu na ich pochodzenie i to jest lek - podawana regularnie wyeliminuje wirusa, a właśnie na tym powinno wam zależeć. Tylko właśnie - lek musi być podawany regularnie i dopiero wtedy zauważycie efekty jego stosowania.