Długo trwająca biegunka + śluz z krwią

napisał/a: madv 2012-10-07 14:35
Witam serdecznie,

Dziś niedziela, jutro wybieram się do lekarza, jednak szukam pomocy w sugestiach co do tego co może mi dolegać.

W zeszłą niedzielę zjadłam śniadanie (kanapka z metką), po 2 godzinach figi zapiekane z twarogiem. Po kolejnych 2 godzinach zaczęło "przelewać się" w jelitach i dostałam biegunki (2-3 wypróżniania w ciągu 3 godzin). Równocześnie pojawiła się gorączka (37,8st). Zażyłam 2x stoperan (w odstępach) i biegunka ustała. Jednak gorączka trwała nadal i utrzymywała się do wtorku włącznie (37-39,4st.). Poza tym nic mi nie było, wymiotów brak, biegunki również, jednak w ciągu tych 3 dni zjadłam tylko jogurt i bułkę (oczywiście piłam b. dużo). Brałam ibuprom na zbicie gorączki oraz nifuroksazyd (jednak nie maksymalną dawkę).
W środę czułam się bardzo dobrze (brak biegunki, gorączki, jedynie mdłości bez odruchu wymiotnego) i pozwoliłam sobie na 200ml rosołu.
W czwartek jednak pojawiła się znów biegunka, która trwa do dziś. Gorączki brak lub lekki stan (do 37,4st). Lekarz przepisał laremid i nifuroksazyd. Laremid niewiele pomaga, bo biegunka jest (wodnista, co kilka godzin). Od czwartku nic nie jem, piję wodę i słabą herbatę. Wczoraj w nocy jednak pojawiła się zamiast brązowej biegunki - krew ze śluzem. Zaczęłam łykać Lacidofil i kolejne wypróżnienia są już "brązowe".

Prosiłabym o Wasze sugestie. Lekarz sugerował grypę jelitową, mi się jednak wydaje, że to coś o podłożu bakteryjnym. Jutro chciałabym zrobić badanie kału na bakterie i pasożyty oraz morfologię.

Chciałabym dodać, że nigdy nie miałam problemów z układem trawiennym, nie było krwi w kale ani na papierze. Obecnie nie mam żadnych dolegliwości bólowych, tydzień przed moim zachorowaniem była chora bratowa na grypę żołądkową.

pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-10-07 16:22
Witam
Odstawić nabiał i mleko.
Na biegunki zakupić sobie tabletki ziołowe Taninal.
Na odbudowę flory jelitowej Lactoral(bez mleka i glutenu).
Grypa żołądkowa - całkiem możliwe, przez ostatnie 3 tygodnie dużo ludzi narzeka na problemy żołądkowo jelitowe.
Nie przesadzać z posiłkami, nie jeść tłustych, smażonych, ostrych potraw, warzyw rozdymających, owoców w nadmiernej ilości.

Pozdrawiam
napisał/a: madv 2012-10-07 16:55
Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj odwazylam sie i zjadlam kilka lyzek kleiku ryżowego. Czy mozna slodzic herbate np. Miodem? Obecnie zamiast herbaty piję siemie lniane. W/w leki zakupię. Dziękuję za poradę.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-10-07 19:26
madv napisal(a):Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj odwazylam sie i zjadlam kilka lyzek kleiku ryżowego. Czy mozna slodzic herbate np. Miodem? Obecnie zamiast herbaty piję siemie lniane. W/w leki zakupię. Dziękuję za poradę.

W przypadku biegunki, nie zaleca się spożywania cukrów jak fruktoza zawarta w miodzie.
Siemię lniane ma działanie przeczyszczające więc nie widzę tutaj sensu stosowania.
Herbata jest lepsza ponieważ zawiera taninę. Tanina z kolei działa w jelicie cienkim bakteriostatycznie czyli hamuje rozwój bakterii poprzez ścinanie białka(denaturację), ściągająco, przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie i hamuje krwawienia. Jednak jest jeden minus - w większych dawkach tanina działa hepatotoksycznie - czyli będzie działała toksycznie na naszą wątrobę, dla tego też wymieniłem w poprzednim poście tabletki ziołowe opierające się na Białczanie Taniny który nie jest hepatotoksyczny.

Pozdrawiam
napisał/a: madv 2012-10-07 20:01
Bardzo dziękuję Ci za wsparcie i cenne rady. Do lekarza idę dopiero jutro, więc niedziela dłuży mi się okropnie, a dodatkowo się stresuję.

Siemię odstawiłam, herbatę bardzo słabą właśnie zaparzyłam. Właściwie co bym nie spożyła to i tak pojawia się biegunka. Niestety jakieś 30 minut temu pojawiła się biegunka, w której widać było ślady krwi (biegunka w kolorze brązowym, ale krew widoczna). Przed chwilą też wzięłam Taninal, mam nadzieję, że przyniesie dobry skutek.

Zastanawiam się czy tzw. grypa jelitowa może "namieszać" aż tak w organizmie... Nigdy nie miałam problemów żołądkowych, a biegunki to były zawsze 1-2 wypróżnienia i koniec. A teraz trwa to już tydzień i do tego ta krew. Czy ściany jelit/żołądka mogą być aż tak wyniszczone, że pojawia się krew?

Nie chcę, byś podejmował za mnie decyzję, ale proszę o radę czy badanie kału (o którym pisałam wyżej) to dobry pomysł w mojej sytuacji? Jestem raczej zdecydowana na to, bo boję się o siebie (obecna sytuacja to dla mnie zupełna nowość i nieznane).

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-10-07 20:45
Zazwyczaj po zastosowaniu leku Taninal, biegunki ustają.
Taninal należy przyjmować 2 tabl do każdego posiłku, w momencie gdy ustaną biegunki warto zastosować dawkę podtrzymującą czyli 1 tabletka po posiłku. Tabletki można pogryźć w jamie ustnej - przyśpieszymy takim sposobem okres wchłaniania leku.
Odnośnie krwawień - może być to ze strony żołądka, dwunastnicy ale tylko wtedy gdy następują owrzodzenia błony śluzowej, taki wrzód pęka powodując krwawienie, stolce mają kolor smolisty.
Jest również sytuacja taka że wystąpiło nieswoiste zapalenie jelit i możliwa perforacja ale najpierw należy spróbować naturalne sposoby + zmiana odżywiania na czas ustąpienia dolegliwości.
W żadnym wypadku nie należy jeść ciężko strawnych posiłków, oraz wszelkich dodatków do żywności.
Wybrać chude mięso z indyka, chude ryby jak pstrąg, dorsz atlantycki.
Pieczywo nie jest wskazane ponieważ drożdże zawarte w pieczywie mogą powodować stany zapalne ścian jelit oraz przyczyny grzybic m.in drożdżyca.
Warzywa jak narazie proponuję odstawić, z owoców wybrać banany tylko z umiarem.
Objętość posiłków powinna być taka aby zaspokoić głód.
Odpoczywać i pić dużo wody.
Jeżeli biegunki są bardzo wodniste i częste to na 1 litr wody dodajemy 1 łyżkę soli aby nie doprowadzić do odwodnienia.
Tak czy inaczej, będę upierał się tutaj odnośnie Twarogu który nie jest wskazany przy biegunkach.
Odnośnie badania kału to proszę zapytać lekarza.

Pozdrawiam
napisał/a: madv 2012-10-07 21:32
Kisiel888 napisal(a):Taninal należy przyjmować 2 tabl do każdego posiłku, w momencie gdy ustaną biegunki warto zastosować dawkę podtrzymującą czyli 1 tabletka po posiłku.

Czyli jeśli zjem np. 4 małe porcje to mogę zażyć 8 tabletek bez obawy o przedawkowanie leku, tak?

napisal(a):Jest również sytuacja taka że wystąpiło nieswoiste zapalenie jelit i możliwa perforacja ale najpierw należy spróbować naturalne sposoby + zmiana odżywiania na czas ustąpienia dolegliwości.

Oczywiście wiem, że tylko "gdybamy" ale czy powyższe mogło powstać od grypy żołądkowej, czy raczej moje objawy od początku choroby mogą wskazywać na nieswoiste zapalenie jelit? Krew jest świeża, czerwona.

napisal(a):Tak czy inaczej, będę upierał się tutaj odnośnie Twarogu który nie jest wskazany przy biegunkach.

Twaróg spożyłam 2 godziny przed pierwszymi objawami, czy mimo wszystko mógł (zalegający w żołądku) mi zaszkodzić?

Wodę pić przegotowaną czy można również mineralną?

pozdrawiam i ponownie BARDZO dziękuję za wsparcie!
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-10-07 21:49
Zazwyczaj stosuję na 1 rzut - 2 tabl do posiłku przez okres 1-2 dni. Taninal działa szybko i jego efekty są czasami nawet po kilku godzinach.
Odnośnie Nieswoistego zapalenie jelit to aby postawić dokładną diagnozę, wykonuje się w tym celu badanie jelita grubego jakim jest Kolonoskopia. Narazie nie należy wybiegać myślami za daleko i skupić się na usunięciu aktualnych dolegliwości.
Mleko, wyroby mleczne powodują u wielu osób problemy gastrologiczne ze względu na to że z wiekiem zanika u nas enzym jakim jest podpuszczka. Często całkowicie i w takim przypadku taki twaróg po przedostaniu się do żołądka, jest od razu trawiony przez pepsynę, czego wynikiem są problemy jelitowe.
Również należy wziąć pod uwagę nietolerancję laktozy czyli cukrów pochodzących z nabiału(często, dolegliwości to biegunki).
Układ pokarmowy przy trawieniu nabiału jest bardzo obciążony a w dodatku w jelicie grubym odbywa się nadmierna fermentacja.

Wodę najlepiej pić niegazowaną. Odnośnie przegotowanej to wszystko zależy czy jest to woda miejska, czy ma dużo chloru, kamienia.

:)
napisał/a: madv 2012-10-07 21:55
Powtarzam się :) - dzięki za wyczerpujące info. Jutro idę do lekarza - zobaczę co powie.

pozdrawiam :)
napisał/a: madv 2012-10-07 22:48
Zastanawiam sie jeszcze nad dieta. Czy ryż jest wskazany? Makaron można? Co w ogóle mogę jeść oprócz mięsa przez Ciebie wymienionego? Chciałabym urozmaicic dietę bo pewnie przez dluszy czas to bedzie moje menu
napisał/a: madv 2012-10-08 14:45
Na te chwile wyglada to tak, ze wzięłam 4 tabletki Taninalu wczoraj i rano miałam biegunke. Rano wzięłam kolejne dwie i znów biegunka.
Czy mogę stosować Orsalit?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-10-08 17:47
madv napisal(a):Zastanawiam sie jeszcze nad dieta. Czy ryż jest wskazany? Makaron można? Co w ogóle mogę jeść oprócz mięsa przez Ciebie wymienionego? Chciałabym urozmaicic dietę bo pewnie przez dluszy czas to bedzie moje menu

Napisałem kilka postów wyżej odnośnie odżywiania, dieta przy biegunkach ma być skuteczna i nie ma czasu na urozmaicanie posiłków.

madv napisal(a):Na te chwile wyglada to tak, ze wzięłam 4 tabletki Taninalu wczoraj i rano miałam biegunke. Rano wzięłam kolejne dwie i znów biegunka.
Czy mogę stosować Orsalit?

A co lekarz powiedział na te wszystkie dolegliwości?