djfafa - historia choroby AKTUALIZACJA 02.06.2016

djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 20:10
Ponieważ w temacie [url_special=http://commed.pl/dieta-i-supl-przy-nied-tarczycy-i-chor-hashimoto-vt50353.html:2jiulbdn]dieta i suplementacja[/url_special:2jiulbdn] powołuje się na mój własny przykład, postanowiłem pokazać wam moją kartę choroby aby udowodnić że to co napisałem w tym temacie stosuje sam i to przynosi poprawę nie tylko w samopoczuciu ale także jest to potwierdzone badaniami których skany przedstawię poniżej.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 20:27
Ponieważ miałem problemy z powiększonymi węzłami chłonnymi, co jakiś czas wykonywałem usg szyi, podczas jednego z badań ku mojemu zaskoczeniu radiolog oznajmił mi że mam zapalenie tarczycy, prawdopodobnie Hashimoto.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 20:32
Więc z wynikiem udałem się do lekarza rodzinnego, który zlecił standardowe badanie jakim jest TSH.
Wynik 5,43 czyli niedoczynność nie duża ale jednak niedoczynność. Dodam że objawy jakie miałem poza brakiem źródła ciągłych nowych powiększonych węzłów chłonnych było tycie oraz ogólny spadek kondycji gdzie dla mnie osoby dość czynnie uprawiającej sport było bardzo niepokojącą kwestią.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 20:35
Aby potwierdzić Hashimoto wykonałem badanie Anty TPO. Wynik 99. Znowu, nie duże przekroczenie, ale jednak, wraz z obrazem USG wątpliwości nie było: limfocytowe zapalenie tarczycy.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 20:37
Dostałem skierowanie od lekarza rodzinnego do endokrynologa, ten po obejrzeniu wyników i ponownym zrobieniu USG, nie miał wątpliwości: niedoczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Leczenie: lewotyroksyna 25 mcg dziennie.
Powtórzę: Hashimoto zdiagnozował lekarz radiolog - dr nauk medycznych, z opinią jednego z najlepszych radiologów w Polsce, a potwierdził na podstawie również USG endokrynolog dr nauk medycznych i wieloletni dyrektor szpitala na Przybyszewskiego w Poznaniu (piszę to ponieważ dla niektórych Anty TPO na poziomie 99 to niby nie Hashimoto).
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 20:42
Miałem przyjść za 3 miesiące, potem za pół roku, i tak chodziłem. Wynik TSH zawsze w okolicach 3,5-4,0. Samopoczucie dalej było kiepskie, na wadze mimo ćwiczeń i rozsądnego odżywiania ani drgnęło, dalej sapałem wchodząc na 1 piętro do domu.
TSH po roku leczenia 3,44.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 20:54
Lekarz uważał, że wynik jest ok. i nie zalecał ani zmiany dawkowania ani żadnej innej rzeczy która mogłaby mi pomóc w zrzuceniu wagi czy poprawieniu ogólnego samopoczucia.
I wtedy stwierdziłem, ze biorę los w swoje ręce i zacząłem intensywnie studiować i niedoczynność tarczycy i choroby autoimmunologiczne z naciskiem na Hashimoto.
Kupiłem kilka ksiażek o chorobach tarczycy jak polecaną przeze mnie Sandrę Cabot Leczenie chorób taraczycy czy Joan Gomez Jak sobie radzić z chorobami tarczycy, ale oczywiscie żeby mieć pojęcie ogólne o endokrynologii zaczełem od książek akademickich z tej dziedziny.
Oczywiście ksiązki to jedno a internet drugie, każdą ciekawostkę przeczytaną sprawdzałem na stronach typu PubMed czy Czytelniamedyczna. Do tego przeglądałem wiele for poświeconych tarczycy szczególnie fora amerykańskie gdzie ogólnie jest dużo wyższa wiedza na ten temat jak i dostęp do publikacji czy suplementów diety.
Po roku stosowania diety i włączeniu suplementów, samopoczucie mocno się poprawiło, spadek wagi był kolosalny (20 kg w 12 miesięcy!), a TSH? Spadło do ksiązkowego 1,13. Dodam że dawka leku była ciągle taka sama!
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 21:00
Przez cały czas wynik był mniej więcej taki sam, wolne hormony tarczycy po środku normy albo w górnych granicach, przeciwciała spadły do 20! Zagubiłem gdzieś wynik ale jakby kogoś interesowało mogę bardziej poszukać :) Wszystko wróciło jak do stanu przed choroby, powiem więcej chyba czułem się nawet dużo lepiej! Czułem że dieta i suplementy przynoszą poprawę, oczywiście do tego ruch, regularna siłownia, rower, basen.

Do niedawna miałem taki avatar, na zdjęciu jestem oczywiście ja, bez obróbki graficznej a zdjęcie z lata tego roku.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 21:01
Sierpień tego roku. TSH 1,57.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 21:02
Anty TPO 47, czyli powyżej normy, ale na tyle nieznacznie że lekarz uznał że nie ma znaczenia.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 21:03
Dla pewności zrobiłem też Anty TG wynik 22.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-19 21:07
Podczas wizyty u lekarza, zrobione zostało USG. Wynik?
Echogeniczność jednorodna prawidłowa! Pytałem lekarza 2 razy o Hashimoto, powiedział że absolutnie nie ma mowy o Hashi, tarczyca idealna jak u zdrowego człowieka! Dowód skan poniżej.
Jaka decyzja lekarza? odstawiamy lewotyroksynę (cały czas brałem Euthyrox N25) i próbujemy może się uda!