Dieta przy refluksie żołądkowo-przełykowym.

napisał/a: emys 2011-01-01 11:17
Czytałam wiele stronek internetowych gdzie wypisane jest co można jeść, a czego nie kiedy choruje się na refluks. Nie mam niestety dostępu do fachowej literatury, więc ufam informacjom z internetu (które czasem bywają sprzeczne). Lekarz też mi coś niecoś powiedział, ale nie wszystko i po powrocie do domu do głowy napłynęło mi mnóstwo pytań...

1. jakie zupy można jeść? (wiem, że rosołu nie można)
2. jakie owoce? (na pewno banany i pieczone jabłka)
3. jakieś słodycze? (biszkopty, herbatniki - coś jeszcze?)
4. co pić? (ja piję len mielony, wodę niegazowaną, herbaty ziołowe - pokrzywa, zielona, słabą herbatę zwykłą, kawę zbożową)
5. co z sokami marchewkowymi? czy np. taki jednodniowy sok marchewkowy z Marwita zaszkodzi?
6. jak tak naprawdę wygląda sprawa z jogurtami? mogę jeść tylko naturalne, czy też jakieś owocowe albo Belriso?
7. co jeść, żeby za bardzo nie schudnąć i żeby dostarczyć organizmowi odpowiednich witamin - bo przecież przy takiej diecie człowiek się może wykończyć

Dla osób zainteresowanych dodam, że lekarz mi powiedział jeszcze o tym, żeby jeść chleb z poprzedniego dnia, nie jeść rosołu, zrezygnować ze słodyczy, nic smażonego i pieczonego, można pić słabą kawę rozpuszczalną ale bez mleka, nie pić gazowanego.
napisał/a: seton 2011-01-01 23:21
Zobacz i przeczytaj sobie to.
http://img25.imageshack.us/img25/6448/obrazpu.jpg
napisał/a: emys 2011-01-02 09:15
Z tego co tu pisze to nie końca dobrze stosowałam się do tej diety... Myślałam np. że pierogi ruskie mogę zjeść. Myślałam też, że w ogóle nie można soków owocowych, ale można rozcieńczone .
Można pić bawarkę i kawę zbożowa z mlekiem... ale jakim - przeważnie mleko do kawy ma 7% albo 12, więc jest mlekiem tłustym. Dolewać więc zwykłego 1.5%?
No i czy te budynie i kisiele to mogą być takie robione z torebki? Sama domowym sposobem bym chyba nie dała rady tego zrobić ;)
Może mi też ktoś podpowie co ja mam jeść na obiad... bo ciężko coś wykombinować jak tyle produktów jest zabronionych... Moje pomysły to: makaron z twarogiem i cukrem, grysik z rozpuszczonym masłem i cukrem, zupy mleczne z płatkami (czy makaronem) + jakieś warzywne z drobnym makaronem, ziemniaki z wody z sałatą pekińską przyprawioną jogurtem naturalnym i do tego gotowana ryba, sałatka z ryżu, gotowanej piersi kurczaka i ziołowych przypraw i tyle... :/
Nie chcę się widzieć po dwóch miesiącach takiego jedzenia - będę jak szkielet.
napisał/a: piotrosiama 2011-01-02 09:45
Emys - zgubiłaś chude mięsko /kurczak, indyk, cielęcina/, chude ryby - wszystko albo gotowane albo duszone. A chude wędliny też ok. Zupy - np. warzywne mogą być też przecierane.
napisał/a: emys 2011-01-02 10:31
A jak z pasztetami? Sojowy też szkodzi?
napisał/a: piotrosiama 2011-01-02 11:02
Pasztety to nie - ja bym generalnie nie stosowała takich przetworzonych produktów.
napisał/a: emys 2011-01-03 11:47
No to na śniadania zostało mi już tylko jajko na miękko, chleb z wędliną albo twarogiem i płatki kukurydziane z mlekiem... A jak z dżemem?
napisał/a: piotrosiama 2011-01-03 12:04
Dżem to tylko sporadycznie i to zrobiony własnoręcznie. Właściwie to mam na myśli pulpę owocową.
napisał/a: emys 2011-01-03 12:25
Poważnie? Myślałam, że jakieś niskosłodzone są ok. Ja naprawdę padnę z powodu tak skromnej diety...

To jeszcze mi powiedz jak wiesz, co z mlekiem do kawy zbożowej - normalne 1.5% czy może być takie typowe do kawy?

No i jak z budyniami, kiślami i galaretką - do tego wszystkiego potrzebna jest saszetka,która miesza się z wodą lub mlekiem. Domowym sposobem to za dużo roboty ;)
napisał/a: piotrosiama 2011-01-03 13:01
Zupełnie sensownie możesz sobie ułożyć codzienny jadłospis więc bez przesady. Nie ma za dużo roboty z domowymi kisielkami przepisy znajdziesz w necie. Co do budyniów i mleka to nie chcę Cię wprowadzać w błąd.
napisał/a: emys 2011-01-03 13:31
Da się jakiś jadłospis ułożyć, ale ja jestem łasuszkiem i ciężko mi będzie... Poza tym nie lubię gotować i nie mam na to czasu, więc to trochę mi komplikuje sprawe. Ale juz nie marudze i po prostu biorę się do roboty! ;)
napisał/a: dp105 2011-01-25 12:37
Cześć.
Wczoraj byłem na gastroskopii i stwierdzono u mnie refluks żołądkowo-przełykowy.
W związku z tym mam pytanie co do niektórych produktów.
Czy mogę spożywać takie rzeczy jak:
serek wiejski, kawa zbożowa, chleb razowy czy zwykły?, masło czy margaryna czy rezygnacja z obydwu produktów?, mleko, ryż, płatki śniadaniowe typu cornflakes (żadne smakowe), zamiast kawy zbożowej lepsza zielona herbata?

Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam.