Dieta i suplementy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto

napisał/a: taka_ja 2012-05-13 21:55
Witam,

Już jakiś czas temu przeczytałam cały wątek i część rzeczy od razu zastosowałam i od razu poczułam różnice w samopoczuciu. Z tygodnia na tydzień staram się eliminować kolejne produkty z mojej diety.

Jednak mam pytanie, bo właśnie wyczytałam, że głównie niedoczynność tarczycy jest powodowana przez braki jodu. Czy jeśli u mnie ta niedoczynność objawiła się pod koniec ciąży (wcześniej wielokrotnie miałam badaną i wyniki zawsze miałam ok) to czy też powinna w takim razie suplementować jod? Aktualnie ponad rok już leczę tą niedoczynność. Przeciwciał nie posiadam.

A i jeszcze jedno, od kiedy zaczęłam stosować to co napisałeś poczułam się od razu dużo lepiej, natomiast jak przeczytałam ile ty robisz to się zastanawiam, czy Ty masz dłuższą dobę, czy ja się tak lenię, czy jednak nie wróciłam całkiem do formy ;)
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-05-13 22:13
Jeżeli wykluczono podłożę autoimmunologiczne to na 99% winny niedoczynności jest niedobór jodu, a wtedy jego uzupełnienie powinno całkowicie ją wyleczyć. Niestety uzupełnienie to dawki rzędu mg i jedyny sposób to jodyna lub płyn Lugola, ale niestety ja nie jestem w tym expertem sam nie stosuje więc nie daje takich rad, aczkolwiek dla mnie to logiczne jest i zrozumiałe.
Ja bym próbował stosować Kelp tak żeby jod było co najmniej 500 mcg + obowiązkowo do tego 200 mcg selenu i taką suplementację stosować nawet kilka miesięcy.
Na samym początku nie sprawdzać też TSH gdyż na pewno wzrośnie, bo taka jest reakcja organizmu na większą podaż jodu.
napisał/a: taka_ja 2012-05-13 22:27
djfafa napisal(a):Jeżeli wykluczono podłożę autoimmunologiczne to na 99% winny niedoczynności jest niedobór jodu, a wtedy jego uzupełnienie powinno całkowicie ją wyleczyć. Niestety uzupełnienie to dawki rzędu mg i jedyny sposób to jodyna lub płyn Lugola, ale niestety ja nie jestem w tym expertem sam nie stosuje więc nie daje takich rad, aczkolwiek dla mnie to logiczne jest i zrozumiałe.
Ja bym próbował stosować Kelp tak żeby jod było co najmniej 500 mcg + obowiązkowo do tego 200 mcg selenu i taką suplementację stosować nawet kilka miesięcy.
Na samym początku nie sprawdzać też TSH gdyż na pewno wzrośnie, bo taka jest reakcja organizmu na większą podaż jodu.



Ależ szybka odpowiedź :) Dziękuje bardzo za informację. W takim raz zaczynam stosować. Miałam nadzieję, że tą moją niedoczynność pobudziła burza hormonalna. Cały czas liczę na to że jednak się uspokoi i będę mogła zapomnieć o niej ;)

A ten początek, w czasie którego może wzrosnąć TSH to mniej-więcej ile? Bo gdzieś za około miesiąc powinnam robić kolejne wyniki i teraz nie wiem, czy to nie będzie za wcześnie?
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-05-13 22:43
Przy dawkach rzędu mg nasycenie tarczycy trwa kilka tygodni, przy dawkach rzędu mcg o wiele dłużej, dodatkowo nie oszukujmy się Kelp nie jest takim dobrym źródłem jodu jak jodek potasu, więc też może być różnie.
Tym którzy chcą spróbować jodyny/lugoli proponuję takie strony:

http://iodine4health.com/ortho/ortho.htm

http://www.optimox.com/pics/Iodine/IOD-05/IOD_05.html

Jeżeli masz badanie TSH za miesięc do tego czasu nie bierz Kelpu, bo wzrośnie TSH a lekarz Ci przepisze większą dawkę lewotyroksyny. Zacznij brać Kelp po badaniu, po miesiącu, dwóch możesz zacząć brać mniejsze dawki leku np. nie biorąc w niedzielę i tak stopniowo brać coraz rzadziej. Po kilku miesiącach robisz badania i sprawdzasz co i jak. Jak będziesz źle się czuła to oczywiście mowy o odstawieniu leku nie mam mowy.

Ogólnie ja jestem mega zły, bo jak lekarz wyklucza podłoże autoimmunologiczne powinien sam rozpocząć leczenie od jodu, w końcu od tego jest lek jodid a nie bez sensu dawać od razu hormony i skazać pacjenta na dożywotnie leczenie.
napisał/a: taka_ja 2012-05-13 22:50
djfafa napisal(a):Przy dawkach rzędu mg nasycenie tarczycy trwa kilka tygodni, przy dawkach rzędu mcg o wiele dłużej, dodatkowo nie oszukujmy się Kelp nie jest takim dobrym źródłem jodu jak jodek potasu, więc też może być różnie.
Tym którzy chcą spróbować jodyny/lugoli proponuję takie strony:

http://iodine4health.com/ortho/ortho.htm

http://www.optimox.com/pics/Iodine/IOD-05/IOD_05.html

Jeżeli masz badanie TSH za miesięc do tego czasu nie bierz Kelpu, bo wzrośnie TSH a lekarz Ci przepisze większą dawkę lewotyroksyny. Zacznij brać Kelp po badaniu, po miesiącu, dwóch możesz zacząć brać mniejsze dawki leku np. nie biorąc w niedzielę i tak stopniowo brać coraz rzadziej. Po kilku miesiącach robisz badania i sprawdzasz co i jak. Jak będziesz źle się czuła to oczywiście mowy o odstawieniu leku nie mam mowy.

Ogólnie ja jestem mega zły, bo jak lekarz wyklucza podłoże autoimmunologiczne powinien sam rozpocząć leczenie od jodu, w końcu od tego jest lek jodid a nie bez sensu dawać od razu hormony i skazać pacjenta na dożywotnie leczenie.



ok. Dziękuje bardzo za informację. W takim razie wstrzymuje się z tym, a za miesiąc ruszę.
Ja po przeczytaniu tego wątku w ogóle jestem zła na endo do której chodziłam, a była z polecenia (mojego ginekologa oraz od innych jej pacjentów) i chodzę prywatnie. A wyniki tsh mam co wizyta gorsze i dawkę coraz większą. Jak jeszcze rok temu łudziłam się, że moja tarczyca się uspokoi i wróci do normalności to w lutym straciłam nadzieję. Dopiero ten wątek mi ją przywrócił. Za co bardzo dziękuje.
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-05-14 09:03
Zalecenia pasują do wszystkich którzy mają niedoczynność tarczycy szczególnie o podłożu autoimmunologicznym.
napisał/a: dorobart 2012-05-14 12:40
Dzięki za odp:)

A czy zamiast koktajli białkowych mogłyby być te z Diety Cambridge? Czy to zbyt głupi pomysł przy Hashi?
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-05-14 12:46
Oczywiście że głupi, bo to głupia dieta i widać że nie czytasz tego co piszę w tym wątku, bo koncentrujesz się na tym co nie trzeba.
napisał/a: kasia2305 2012-05-15 14:38
czy ja mogę te tabletki przy niedoczynności?


http://www.osuplementach.pl/opinie-o-suplementach-zdrowotnych/18-wita-min-plus-opinie
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-05-15 14:39
Oczywiście.
napisał/a: Cathless 2012-05-17 21:09
Witam.
Przeczytałam we wcześniejszych postach wzmiankę o tabletkach "Keld jod". Czy jeśli nie mam stwierdzonej niedoczynności (tsh ok. 3,7), a widzę u siebie typowe objawy niedoboru jodu to mogę je stosować?
Po jakim czasie zauważę efekty?
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-05-17 21:12
To trudne pytanie, ponieważ nie wiemy czy masz faktycznie niedobór jodu i nie wiemy czy nie masz Hahsimoto. Jak masz niedobór jodu to uzupełnianie Kelpem może trwać wiele miesięcy. Do Kelpu obowiązkowo nalezy brać selen w dawce 100-200 mcg.