Dieta i suplementy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto

djfafa
napisał/a: djfafa 2010-12-19 20:25
ssylwia napisal(a):właśnie chciałam poruszyć temat L-tyrozyny. Czy są jakieś skutki uboczne tego specifiku? Jakie on ma konkretnie działanie? Długo się go przyjmuje? I czy są jakieś przeciwskazania?


Tyrozyna to aminokwas którego tarczyca potrzebuje do produkcji hormonu tyroksyny, jej niedobór może wywołać niedoczynność, w praktyce u nie wegetarian taka sytuacja zdarza się rzadko.
Skutków ubocznych brak, gdyż to cześć białka po prostu, jak długo? Tak długo jak żyjesz, przewskazań brak.
napisał/a: ssylwia2 2010-12-19 20:35
przeczytałam ogólnie, że pomaga w koncentracji. Nie ukrywam, że w czasie sesji byłoby pomocne bo drinki energetyzujące różnie działają :) wpływa na produkcję tyroksyny a czy można z tym przedobrzyć? W sensie, jeżeli hormony są w porządku to można takim suplementem sobie zaszkodzić? Po jakim czasie po przyjęciu pierwszej dawki to zacyzna działać?
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-12-19 20:39
ssylwia napisal(a):przeczytałam ogólnie, że pomaga w koncentracji. Nie ukrywam, że w czasie sesji byłoby pomocne bo drinki energetyzujące różnie działają :) wpływa na produkcję tyroksyny a czy można z tym przedobrzyć? W sensie, jeżeli hormony są w porządku to można takim suplementem sobie zaszkodzić? Po jakim czasie po przyjęciu pierwszej dawki to zacyzna działać?


Ale chorujesz na tarczycę?
napisał/a: ssylwia2 2010-12-19 20:43
nie nie choruję. Hormony mam w normie a ten sumplement zaciekawił mnie przede wszystkim ze względu na tą koncentrację. Później doczytałam właśnie o tym że wspomaga tarczycę i nie wiem czy przy zdrowej tarczycy nie zaszkodzi.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-12-19 20:48
ssylwia napisal(a):nie nie choruję. Hormony mam w normie a ten sumplement zaciekawił mnie przede wszystkim ze względu na tą koncentrację. Później doczytałam właśnie o tym że wspomaga tarczycę i nie wiem czy przy zdrowej tarczycy nie zaszkodzi.


Nie zaszkodzi, możesz brać śmiało. 1500 mg tyrozyny, 3000 mg tauryny, 100 mg kofeiny to taki lajowy pobudzacz.
Ale wątek tego nie doczycz wiec proszę wiecej nie spamować, masz pytanie dotyczące koncentracji zadaj je w konkretnym dziale.
napisał/a: ssylwia2 2010-12-19 22:31
dziękuję i przepraszam za off topic :)
napisał/a: babaruba 2011-01-05 23:22
Witam
Przepraszam jeśli to nie na temat, ale mam problem.
Mam stwierdzoną chorobę Hashimoto. Od maja biorę leki i niedoczynność się zmniejszyła. Ale chodzi mi o to ze ja cały czas chudnę. Czy przy tej chorobie jest jakaś dieta pozwalająca utyć? W chwili obecnej wyglądam prawie jak anorektyk. Jem normalnie, chociaż może nie w nadmiarze. Mam rocznego synka i od jego urodzenia schudłam tragicznie. Nie wiem już co robić, a wpychać w siebie jedzenia nie potrafię.
Pozdrawiam
napisał/a: pio221 2011-01-06 03:41
heh to zwykle diety odwrotnej ludzie szukają .....ale faktycznie osoby grubszej nie wypada spytać się jak ty to robisz że taka gruba jesteś ;)....ja wiem że masy nabieram w przypadku małej aktywność fizycznej.....a najgorzej jest jak się posiłki je późno wieczorem przed snem ,oczywiście od grejpfrutów raczej masy nie nabierzemy .Jak lubisz czekoladę to sobie nie żałuj ,podobno po fastfodach się tyje


W końcu udałem się na badanie krwi do szpitala ...mówię że chcę to i to zbadać od tarczycy, ok pobrali krew ale jeszcze mówię żeby wolny testosteron mi sprawdzili.....i pytanie do mnie a co to jest wolny T ,my na liście nie mamy takiego ,nie słyszałam żeby taki istniał i ktoś to badał ....,oniemiały odparłem że lekarz albo laborant będzie wiedział o co chodzi ,a jak nie to niech zbadają jaki im się uda ...,aż pani z poboru krwi zawołała lekarza z ciekawości i jednak okazało się że można zbadać
Mój szpital przypomina ten z serialu komediowego ,wiec czasami tak bywa ..
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-06 07:52
babaruba napisal(a):Witam
Przepraszam jeśli to nie na temat, ale mam problem.
Mam stwierdzoną chorobę Hashimoto. Od maja biorę leki i niedoczynność się zmniejszyła. Ale chodzi mi o to ze ja cały czas chudnę. Czy przy tej chorobie jest jakaś dieta pozwalająca utyć? W chwili obecnej wyglądam prawie jak anorektyk. Jem normalnie, chociaż może nie w nadmiarze. Mam rocznego synka i od jego urodzenia schudłam tragicznie. Nie wiem już co robić, a wpychać w siebie jedzenia nie potrafię.
Pozdrawiam


Podaj wyniki aktualne (ale załóż osobny wątek).
napisał/a: Diuna_4 2011-01-06 22:00
Witam

Chciałabym spytać jak suplementować i w jakiej dawce, albo w czym dostarczać wapno aby miało najlepszą przyswajalność, przy Hashimoto. Pisałeś o vit. D, nie podałeś dawkowania, może jednak heretycko wskażesz dawkę i źródła występowania, chyba że mówimy o czystej postaci z kropelek aptecznych.
Zapytam jeszcze o suplementy z początkowego posta, Czy selen, omegę, wit.c, wapno, vit. D i pozostałe można brać razem, jednorazowo, czy występują pomiędzy nimi animozje i wykluczają wzajemne wchłanianie w związku z czym powinno się któryś z suplementów brać oddzielnie i w jakimś odstępie czasu od innych.
Na koniec Tyrozyna czy i ile przy Hashi, no i dawkowanie, znalazłam w kilku specyfikach złożonych, ale dawka podana wcześniej 1500 jest kosmicznie duża przy tym co zawierały znalezione przeze mnie specyfiki.
Jaka jest niezbędna ilość białka niezbędna do dobrego funkcjonowania przy Hashi? CZy są jakieś ograniczenia w tej kwestii i czy przy mniejszym spożyciu powinno się białko suplementować lub zastąpić jeden z posiłków np. odżywką białkową?

Pozdrawiam
Diuna
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-07 12:43
Dawkowanie witaminy D to minimum 2.000 IU dziennie, od niedawna do kupienia jest w aptece lek dostępny bez recepty z witaminą D3 i nazywa się JUVIT Baby D3.
Wit. C, selen i Omega 3 można brać razem, pamiętajac aby było to w okolicach posiłku.
Co to tyrozyny, widocznie źle patrzyłaś bo wszyskie znane mi suplementy z tyrozyną mają minimum 500 mg w kapsułce.
Co do białka, "książki" mówią że powinno to być minimum 0,8 grama na 1 kg masy ciała, ale przy Hasi uważam że wartość tą nalezy minimu podwoić. Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć tego z pożywienia, to odzywka białkowa jak najbardziej wskazana. Sam osobiście od okresy spożywam od 2 do 3 gram białka na 1 kg masy ciała i od razu Ci odpowiem, osoby bez chorych nerek mogą spokojnie stosować takie dawki białka, nie ma żadnych badań mówiąc o szkodliwości białka na nerki, oczywiście mówię o osobach bez problemów z nerkami bo jak są to oczywiście ilość białka musi ustalić lekarz urolog/nefrolog lub dietetyk.
Białkojest o tyle ważne że przy tej chorobie podręca metabolizm a dwa dzięki temau można spożyć mniej węglowodanów których jak wiemy mało orgaznim potrzebuje.
napisał/a: madz_m 2011-01-07 13:11
Pytanko odnośnie diety:
dziecko lat 9 stwierdzono niedoczynność, lek Euthyrox N25 ,Endo wykluczył z diety jajka i drób.
Proszę o ocenę.