Diagnoza przewlekłe zapalenie zatok???

napisał/a: renia777 2014-04-25 00:22
Witam serdecznie,
mój problem z zatokami zaczął się już w ciąży, czyli ponad 2 lata temu zapchany nos, ból głowy w części czołowej (zwłaszcza kiedy się schylałam lub podnosiłam coś ciężkiego), dziwna ropna wydzielina i często spływająca do gardła. W aptece otrzymałam tylko Afrin do nosa, na jakiś czas to pomagało. Najgorsze dolegliwości dopadały mnie w okresie jesień-zima. Po ciąży dalej próbowałam złagodzić ból lekami przeciwbólowymi, aż do jesieni 2013 roku, wtedy ból głowy stawał się bardzo uciąźliwy (musiałam łykać kilka tabletek przeciwbólowych na dobę), dodatkowo doszły dziwne ropne czopy, które spływały do gardła, doszło również uczucie ogólnego zmęczenia, podnoszenie synka czy z łóżeczka, czy podłogi tylko pogłębiało ból głowy i ciągle miałam wrażenie, że nie mogę do końca złapać oddechu, w nocy budziłam się nawet z bezdechem. Poszłam o pomoc do lekarza rodzinnego, który stwierdził Przewlekłe zapalenie zatok i dał skierowanie do laryngologa. Wyznaczyłam się i pani doktor stwierdziła, że mam tak zapchane zatoki, że nawet nie może nic zobaczyć podczas badania i przepisała mi Fanipos, Cirrus oraz Sinulan forte, po tych lekach nawet czułam się lepiej, ale niestety ból głowy był nadal dokuczliwy i ropne wydzieliny również. Po pewnym czasie doszły również krwawienia z nos i ogólne osłabienie i dodatkowo ok. 37.5 stopni, podczas mierzenia temperatury. Dostałam również skierowanie na tomografię komputerową zatok. Pani doktor laryngolog zmieniła mi leki na Emofi X oraz Bedicort G. Po tomografii miałam miałam się zgłosić i dzisiaj byłam i pani doktor stwierdziła, że muszę iść do Alergologa, bo to nie zatoki, a jak nic alergolog nie stwierdzi to mam znowu do niej przyjść.

A oto mój wynik TK Zatok może ktoś tutaj mi chociaż coś powie:
Odcinkowe zgrubienie śluzówki zatok szczękowych - na ścianie przyśrodkowej zatoki prawej do 5mm, na ścianie dolnobocznej zatoki lewej do 7mm.
Poza tym zatoki przynosowe prawidłowo powietrzne.
Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne.
Częściowa pneumatyzacja małżowin nosowych środkowych, zwłaszcza prawej.
Prawoboczne skrzywienie przegrody nosa z wytworzeniem ostrogi kostnej, z modelowaniem prawej małżowiny nosowej dolnej, przewody nosowe drożne.

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co dalej zrobić z tymi dolegliwościami.
napisał/a: radek07 2014-04-25 09:05
Idź do alergologa, jeśli nic nie stwierdzi trzeba będzie brać pod uwagę zmiany w jamie nosowej takie jak pneumatyzacja małżowin nosowych i skrzywienie przegrody. Zgrubienie błony śluzowej w zatokach szczękowych może być wywołane właśnie tymi zmianami.

Robiłaś kiedykolwiek wymaz z nosa?

Czy nos zatyka się nadal?

Czy pojawia się krwawienie, jeśli tak to czy krwawienie pojawia się zazwyczaj z prawej strony nosa?
napisał/a: renia777 2014-04-25 10:55
Dziękuje za odpowiedź, wymazu nie robiłam i wezmę to pod uwagę, nos mam cały czas zatkany u nasady, krwawienia obecnie po stosowaniu maści Emofi X zdarzają się sporadycznie. Najgorszy jest ten ciągły ból głowy.
napisał/a: MOJA PORADA 2014-04-25 21:06
Moim zdaniem należy wykonać jeszcze RTG bądź rezonans magnetyczny głowy. Pozdrawiam.
napisał/a: radek07 2014-04-25 21:19
Rtg, po co? Tomografia jest najdokładniejszym badaniem. Rtg pod względem badania zatok jest absurdem; nie potrzebne napromieniowywanie.