Dexaven a encorton

napisał/a: Metka 2012-02-17 02:26
Od jakiegoś czasu zmagam się z astmą o ciężkim przebiegu. Wczoraj byłam u lekarza - zapalenie oskrzeli i przy okazji zaostrzenie astmy. Mam dość silne duszności, które uniemożliwiają nawet przyjęcie pozycji leżącej, tak więc dwie ostatnie noce poprzedzające wizytę u lekarza "przespałam" na siedząco przy biurku. Brałam wieczorem po 4 tabletki encortonu 10 mg, ale za bardzo nie pomagały. W przychodni dostałam domięśniowo Dexaven 8 mg i o dziwo duszność minęła i przespałam po tym całą noc bez problemu, ale dziś rano znów wszystko się nasiliło. Kilka godzin temu znów wzięłam 4 tabletki encortonu, ale zdaje się, że czeka mnie kolejna noc przespana na siedząco, encorton wiele nie pomógł.... w związku z tym chciałam zapytać, czy da się przeliczyć jakoś dawkę dexavenu na encorton? Tzn ile tabletek Encortonu 10 mg powinnam wziąć, żeby zadziałał tak samo jak Dexaven 8 mg?
napisał/a: Apotheker 2012-02-17 14:56
Ja bym nie ryzykował z zamianą obu leków. Po pierwsze: jeden jest w postaci iniekcji, a drugi to tabletki. Są różne substancje czynne, choć obie są glukokortykiodami. Z takimi objawami udałbym się ponownie do lekarza.
napisał/a: Metka 2012-02-17 15:10
Czyli mam rozumieć, że tych dawek nie da się przeliczyć, tak?
napisał/a: Apotheker 2012-02-17 18:09
Według mnie nie.