dexamethason

napisał/a: soczek04 2010-07-04 16:10
Witam mam nadciśnienie tętnicze nadwagę i torbielowatość nerek i mam mieć zrobiony test z dexamethasonem i chciałbym się dowiedzieć jakie są skutki tego leku czy będę od niego tył ???? Przeczytałem że od hormonów się tyje czy od tego też ???
napisał/a: alchemik1 2010-07-07 21:24
soczek04 napisal(a):Witam mam nadciśnienie tętnicze nadwagę i torbielowatość nerek i mam mieć zrobiony test z dexamethasonem i chciałbym się dowiedzieć jakie są skutki tego leku czy będę od niego tył ???? Przeczytałem że od hormonów się tyje czy od tego też ???


Deksametazon to nie hormon tylko glikokortykosteroid o bardzo silnym działaniu (dużo większym niż prednizon czyli encorton i o kosmos większym niż hydrokortyzon). Zapewne chodzi o test hamowania deksametazonem. W takim czasie jakim trwa ten test raczej nie da się ani utyć ani schudnąć.
napisał/a: alchemik1 2010-07-07 21:37
Dodam, że sylwetka cushingoidalna pojawia się dopiero po długotrwałym stosowaniu i dziwnie się objawia. Tłuszcz odkłada się w tułowiu, karku, i głowie a ręce i nogi nie zmieniają masy. Jeśli ma Pan nadciśnienie nie sądze, żeby była w ogóle opcja długiego leczenia dexametazonem, bo wymagało by to dużej ostrożności.
napisał/a: proporcja1 2010-09-24 21:05
Moja siostra stosuje ten lek bardzo dlugo, aby zmniejszyc obrzek mozgu. Czuje sie wtedy w miare dobrze, ma wiecej energii, oczywiscie wiekszy apetyt, okragla buzie, ale psychicznie i fizycznie do przyjecia. Jak tylko go odstawia dostaje nieznosnej wysypki, goraczki, jest rozdrazniona, zmeczona. Czy jej organizm uzaleznil sie od tego leku? Co poradzic na wysypke?
napisał/a: alchemik1 2010-09-26 13:59
Deksametazon jako tako nie uzależnia. Twoja siostra korzysta zapewne z jego działania p-zapalnego, a należałoby wspomnieć że ten lek działa bardzo silnie przeciwuczuleniowo (choć i paradoksalnie na ten lek też może wystąpić alergia). Akurat lekarzem nie jestem ale myślę, że być może długie stosowanie tego leku spowodowało, że teraz po jego odstawieniu na każdy, nawet "lekki" kontakt z antygenem organizm reaguje gwałtownym uwalnianiem histaminy czego efektem jest wysypka i inne towarzyszące temu objawy. Krótko mówiąc organizm Twojej siostry mógł stać się bardziej wrażliwy na wszelkie czynniki mogące powodować uczulenie. Nie wiem co poradzi w tej sytuacji lekarz... Może stopniowe odstawianie leku, albo stosowanie leków przeciwhistaminowych, bądź oba z tych propozycji.