Dexamethason - czy odstawienie=nagły nawrót choroby?

napisał/a: gonzinka 2011-02-15 10:09
Witam,
Okulista przepisał mi Pabi-Dexamethason na zapalenie tęczówki. Łykam go od tygodnia - zaczęłam od dawki 3mg, potem 2mg, obecnie (po 7 dniach) mam brać 1,5mg dziennie. Przez kolejne 6 dni dawka ma spaść do 0,5mg. Do oka stosuje krople Dexamethason i Atropinę. Na chwilę obecną oko zareagowało bardzo ładnie (chorobę leczę od 10 dni). Jednak zaniepokoiło mnie stwierdzenie lekarza, że może będę brać najmniejszą dawkę Pabi-Dexamethasonu (czyli 0,5mg) nawet rok po chorobie. Już po tygodniu brania mam zwiększony apetyt, drętwienie rąk, problemy z widzeniem na zdrowe oko (nie wiem czy to wina sterydu). Mam pytanie o działanie sterydu - po co został zapisany, skoro miałby nie być odstawiony? Jestem młodą osobą, biorę Sulfosalazynę na ZZSK, chcę mieć dzieci... nie wyobrażam sobie życia nawet na minimalnej dawce sterydu. Jakie są Wasze doświadczenia z Dexamethasonem?
napisał/a: piotrek.sad 2011-02-15 17:20
Hmm. Moze skonsultuj to z innym okulista bo co do czasu leczenia (rok po chorobie - tak jak napisalas) to troche dlugie sie to wydaje. Slyszalem ze leczenie Dexamethasonem nie powinno trwac dluzej niz miesiąc, a rok po chorobie to budzi wątpliwosci (aczkolwiek kto wie, moze tak sie zapobiega nawrotom choroby ), ale nie wiem. Lepiej to skonsultowac ze specjalista (najlepiej innym ). Leczenie sterydami powinno być prowadzone krotko, przewaznie stosuje sie je w stanach przewleklych.
napisał/a: gonzinka 2011-02-15 18:35
Konsultowałam, ale nic nowego się nie dowiedziałam, oprócz tego, że ze sterydu należy wycofywać się powoli... Dawka jest zmniejszana, więc pewnie powinnam się z tego cieszyć... Czy ktoś z Was kiedyś brał steryd i jednocześnie jadł błonnik pokarmowy (np. w proszku lub tabletkach) w celu zapanowania nad apetytem?