Decyzja dot. wycięcia migdałków

napisał/a: iwona124 2014-12-10 00:55
Witam. Mam 19 lat i we wrześniu br. po raz pierwszy w życiu zachorowałam na anginę. Bolało mnie gardło, miałam wysoką gorączkę i znacznie powiększone migdałki (bez ropnych nalotów). Lekarz rodzinny przepisał mi Duomox (na 10 dni po jednej tabletce). Po tygodniu ponownie zachorowałam na anginę, robiłam wymaz i wyszła tylko flora fizjologiczna (pomimo znacznie powiększonych i rozpulchnionych migdałków). Leczyłam się doraźnie, bez antybiotyku. Moja mama jest pielęgniarką, więc doradziła mi branie ibupromu 2x dziennie + ssanie Orofaru Max. Migdałki po tej mieszance na szczęście się zmniejszyły, ale nadal były spore. W październiku ponownie zachorowałam na anginę (3cią), nie brałam antybiotyku. Zdążyłam jeden dzień pójść na uczelnię i zachorowałam 4 raz na anginę. Miałam 40 stopniową gorączkę, migdały praktycznie zakrywały mi całe gardło (lekarz określił to jako 0,5cm wolnej przestrzeni do oddychania). Dostałam Duracef (na 8 dni). Gorączka ustąpiła, migdały się zmniejszyły, jednak ciągle są spore. Dzisiaj byłam u laryngologa i stwierdził, że migdały są brzydkie i jedynym rozwiązaniem będzie ich usunięcie (dostałam skierowanie do szpitala). Przepisał mi również Luivac (przez 28 dni, potem 28 dni przerwy i ponowne branie tabletek przez 28 dni). I tu pojawia się moje pytanie: czy da się coś zrobić, aby uniknąć tonsillektomii? Dodam, że na migdałach nie miałam ani razu ropnych zmian, jedynie ich kształt jest nieregularny, mają takie jakby rowki.
Proszę o pomoc, boję się tego zabiegu i jego ewentualnych konsekwencji..
napisał/a: TCM 2014-12-27 14:56
Witam,
Pani Iwono, czy miała Pani robiony wymaz z gardła?
napisał/a: iwona124 2014-12-27 15:19
"robiłam wymaz i wyszła tylko flora fizjologiczna (pomimo znacznie powiększonych i rozpulchnionych migdałków)"
napisał/a: TCM 2014-12-27 15:29
A jakie sa wyniki z krwi?
napisał/a: iwona124 2014-12-27 15:37
Nie robiłam badania krwi. Powinnam je zrobić? Żaden lekarz tego nie sugerował.
napisał/a: TCM 2014-12-27 15:42
A czy wymaz robiła Pani tylko z gardła? czy z nosa również?
Tak, dobrze wykonać badania z krwi- morfologię z rozmazem, OB, CRP.
napisał/a: iwona124 2014-12-27 15:51
Wymaz robiłam tylko z gardła.
napisał/a: kasia971 2014-12-28 15:45
Generalnie wymaz z gardła robi się na czczo, bez mycia zębów i jeżeli brało się antybiotyki albo inne lekarstwa przeciwbakteryjne doustne albo w iniekcjach, to trzeba odczekać około 7 do 14 dni od ostatniej dawki. Jeżeli jakieś antybiotyki miejscowo np. Bioparox to trzeba odczekać 5 - 7 dni, jeżeli coś odkażającego miejscowo (typu Strepsils) to przy najmniej 24 godziny, żeby wynik wymazu był wiarygodny.