Czym się różni wada '+' a '-' ?

napisał/a: Przemo_91 2011-02-20 15:59
Witam mam pytanie jaka jest różnica pomiędzy tym że okulista stwierdziła u mnie minus, w jednym oku -0,5 a w drugim 0,75 i (nosze okularki rzecz jasna) a u kumpla okulistka stwierdziła plusy.

Jaka to różnica ? :)
napisał/a: Vattier 2011-02-20 16:19
Najprościej: minusy to krótkowzroczność, plusy - dalekowzroczność. Po prostu inny rodzaj wady. -0,5 to prawie żadna wada. ;)
napisał/a: Przemo_91 2011-02-20 17:04
A bardziej szczegółowo i wyczerpująco bym prosił.
napisał/a: Vattier 2011-02-20 18:30
Temat-rzeka. ;p W oku miarowym krzywizny powierzchni łamiących, współczynniki załamania ośrodków i długość osi gałki są takie, że promienie równoległe, wpadające przez układ optyczny ogniskują się na siatkówce (w stanie spoczynku akomodacji). W przypadku wady wzroku równoległa wiązka promieni z różnych powodów nie jest skupiana na siatkówce. Dioptrie (czyli te liczby po plusach i minusach) określają moc soczewki, która jest potrzebna do takiego skorygowania układu optycznego, ażeby wiązka promieni skupiała się na siatkówce (czyli tak, jak ma to miejsce w oku miarowym). Do korygowania wad używane są różne rodzaje soczewek - w przypadku krótkowzroczności jest to soczewka rozpraszająca (bo układ optyczny z wadą ma zbyt silną zdolność skupiającą i promienie skupiają się przed siatkówką), w przypadku dalekowzroczności jest to soczewka skupiająca (wyjaśnienie analogiczne - promienie skupiają się w ognisku za siatkówką). Moc soczewki skupiającej określa się "+", a rozpraszającej "-". Dodam jeszcze, że wyróżnia się krótkowzroczność niską (< -3 D), średnią (> -3, < -8 D) i wysoką (> -8 D).
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-02-20 18:33
Mam nadzieję, że tym razem wyjaśnienie prostym i laickim jezykiem zadowoli autora tematu :))))
napisał/a: Jarost 2011-02-20 19:51
Vattier, zlituj się! :)
napisał/a: Przemo_91 2011-02-20 22:36
a nosząc okulary można skorygować wzrok zeby potem chodzic bez okularów i widziec w miare normalnie ?

wiem jest mega laikiem i moje pytania mogą czasami byc na niskim poziomie.
napisał/a: Vattier 2011-02-20 22:41
Nie, noszenie okularów nie "wyleczy" Cię z krótkowzroczności - co najwyżej może spowolnić lub zatrzymać jej pogłębianie się. Przy -0,5/-0,75 widzisz w miarę normalnie. ;) Jeśli chcesz się pozbyć okularów, to proponuję zainteresować się laserową korektą wzroku (dopiero po zakończeniu wzrostu, przy stabilnej wadzie i braku innych przeciwwskazań), ewentualnie soczewkami.

Jest też taka metoda korygowania wady zwany ortokorekcją - na noc zakłada się soczewki, które w nieznacznym stopniu modelują kształt rogówki na kilkanaście godzin. Minusy: droga impreza, która przestaje działać wraz z zaprzestaniem noszenia soczewek. Poza tym jak ze wszystkim - różnie to działa u różnych ludzi.
napisał/a: nornow12 2011-02-25 19:06
a co sądzicie o wadzie -1,5D na obu oczach? w wieku 20 lat to duzo/
a mozna miec jednoczesnie - i + i nosic okulary do czytania i chodzenia?
napisał/a: viki71 2011-02-25 22:19
Przy - 1,5 nosisz zapewne okulary.Jest to w sumie niewielka wada.Można dobrać fajne okulary,bo szkła nie są grube.Po 21 roku życia,jak wada Ci się ustabilizuje,możesz zrobić laserową korektę wzroku,jeśli będziesz miał ochotę i nie lubisz okularów.Okulary do czytania i pisania oczywiście można nosić.Po czterdziestym roku życia wzrok się osłabia.I tak mając minusy i nosząc okulary na stałe,po czterdziestce mogą być niewystarczające.Będziesz potrzebował plusów,właśnie do czytania.Ale dla pocieszenia,wszyscy są skazani na okulary w pewnym wieku.
napisał/a: nornow12 2011-02-26 09:59
wlasnie nie mam okularów mam przepisane ale jeszcze nie wyrobilem sobie a wade mam od dziecka a okularów nigdy nie nosilem
napisał/a: qbat9 2015-02-10 13:23
Vattier napisal(a):J est też taka metoda korygowania wady zwany ortokorekcją - na noc zakłada się soczewki, które w nieznacznym stopniu modelują kształt rogówki na kilkanaście godzin. Minusy: droga impreza, która przestaje działać wraz z zaprzestaniem noszenia soczewek. Poza tym jak ze wszystkim - różnie to działa u różnych ludzi.


Vattier można wiedzieć jakie są skutki uboczne ortokorekcji u dzieci? córka ma 9 lat nosi okulary od roku, w tamtym roku dostała -1 , a teraz -2 . Wada jest niestety ukryta w genach , ale bardzo szybko jej wzrok się psuje (szybko rośnie- czy to ma znaczenie?) czy w ramach zachamowania wady zainwestować w takie ortosoczewki ? W Polsce jest to temat dość świeży ,jak na razie w internecie znalazłam same plusy korzystania z tej metody , a jakie mogą być minusy? Czy można zniszczyć śiatkówkę ?