Czy ząb może gnić po leczeniu kanałowym ?

napisał/a: -misiek-88 2010-01-18 16:26
Witam, nie pamiętam dokładnie ale około 2 lat temu miałem leczony ząb kanałowo,
około pół roku temu zauważyłem tak jakby coś ciemnego było w środku, kilka miesięcy
temu podczas jedzenia ten ząb się ułamał, najpierw kawałek, a później jeszcze jeden
tak jakby 3/4 zęba. To co pozostało to jest czarne i ma bardzo nieprzyjemny zapach.
(w dodatku wygląda jakby dziąsło wpadło na miejsce tego złamanego zęba)
Na początku czułem ból przy dotyku tego zęba, ale teraz minął nie czuje bólu, lecz
przy myciu krwawi mi dziąsło przy tym zębie (dość mocno).
Po tym zajściu mam dziwne objawy takie jak osłabienie, przewlekłe zmęczenie,
częste ukłucia w klatce piersiowej, czasem duszności (uczucie jakby brakowało powietrza).
Z początku bałem się ze to serce, jak do tej pory zrobiłem ekg, rtg klatki piersiowej i morfologię,
ale wszystko wyszło w normie. Dlatego chciałbym się dowiedzieć czy takie objawy
mogą być przez ten zepsuty ząb ? Czy aż tak to może działać na organizm ?
Czy powinienem go od razu usunąć czy leczyć, czy raczej te objawy to nie od zęba ?
Wiem że już dawno powinienem się udać do stomatologa, ale ja na samą myśl dostaje "białej gorączki"
a co dopiero usiąść na fotelu dentystycznym :) Tak że proszę o jakieś rady, co zrobić ?
napisał/a: Vattier 2010-01-18 18:46
Nieleczony ząb może doprowadzić do sepsy! Ząb przeleczony kanałowo nie ma immunitetu na bakterie - złudne wrażenie, że nic się nie dzieje daje najczęściej brak jakiegokolwiek bólu (w końcu miazga została usunięta wcześniej podczas leczenia endodontycznego), ale ten przeleczony ząb jest również podatny na próchnicę (łatwiej też ulega wszelkim złamaniom). Co więcej ząb już od początku mógł być źle przeleczony kanałowo, wobec czego proces próchniczy mógł nie zostać zahamowany. Czy było robione rtg 6 m-cy po leczeniu?

napisal(a):Czy powinienem go od razu usunąć czy leczyć, czy raczej te objawy to nie od zęba ?
A na co Ty chcesz czekać? Na dalsze powikłania? Kolekcjoner? :P Powinieneś NATYCHMIAST zacząć leczenie tego zęba (powtórne kanałowe jeśli będzie możliwe lub ekstrakcja)

napisal(a):Wiem że już dawno powinienem się udać do stomatologa, ale ja na samą myśl dostaje "białej gorączki"
a co dopiero usiąść na fotelu dentystycznym
Niestety trzeba się przemóc. Im dłużej zwlekasz, tym gorzej dla Ciebie. Udaj się do jakiegoś dobrego gabinetu, weź znieczulenie i zaciśnij zwieracze odbytu. Jakoś to będzie. ;)
napisał/a: -misiek-88 2010-01-18 18:55
Rtg nie było w ogóle robione, w najbliższych dniach mam zamiar zrobić zdjęcie i z nim udać się do dentysty.
napisał/a: -misiek-88 2010-01-18 19:27
Czyli wychodzi na to że dolegliwości (osłabienie, przewlekłe zmęczenie,
częste ukłucia w klatce piersiowej, czasem duszności)
mogą brać się z tego stanu zapalnego zęba ?
napisał/a: Vattier 2010-01-18 19:28
To niewykluczone.