Czy wzrost ma wpływ na objętość tarczycy?

napisał/a: oto123 2014-04-10 21:04
Pytanie takie jak w temacie - czy osoba niskiego wzrostu może mieć po prostu małą tarczycę? Na badaniach wyszło mi, że objętość mojej tarczycy to ok. 5 ml. Wyczytałam, że to bardzo mało, jednak jestem niska i zastanawiam się czy po prostu taka "uroda" mojej tarczycy, czy rzeczywiście coś się dzieje - mam wykrytą niedoczynność. Proszę o odpowiedź.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-11 07:56
Oczywiście, wiek, waga, wzrost ma wpływ na tarczycę. Ale masz bardzo małą tarczycę i na pewno taka wielkość nie jest prawidłowa niezależnie od tego jakie "wymiary" posiadasz. 5 ml tarczycę to mają kilkuletnie dzieci. Nie piszesz nic o wynikach i objawach ale taka tarczyca na 100% nie da rady zaspokoić Twojego organizmu w odpowiednią dawkę hormonów.
napisał/a: oto123 2014-04-13 15:58
Dziękuję Ci za odpowiedź. Lekarz stwierdził, że moja tarczyca nie jest aż tak mała i że może być :/ po kontroli wyników nie dostałam żadnych leków. Mam przyjść za pół roku na kontrolę... Czy zmienić lekarza?

W takim razie opiszę wyniki:
TSH robione w marcu - 6,7 (byłam chora, brałam antybiotyk, czy to ma jakiś wpływ?)
TSH robione miesiąc później w kwietniu (inne laboratorium) - 4,05 - w normie
ANTY TG - 137
ANTY TPO - mniej niż 1
Hormony robione na własną rękę prywatnie 2 dni temu:
FT3 Wynik w surowicy 3,80 pg/ml 2,00 4,40
FT4 Wynik w surowicy 1,33 ng/dl 0,93 1,70

djfafa i inni co o tym sądzicie? Czy zrobić jeszcze hormony T3 i T4? Czy mam Hashimoto?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-13 18:02
A jaki to był lekarz? Endokrynolog? Masz subkliniczną niedoczynność tarczycy. Podniesione przeciwciała Anty TG mogą sugerować Hashimoto, szczególnie że tarczyca jest bardzo mała. Masz opis USG tarczycy
napisał/a: oto123 2014-04-13 19:53
Dziękuję za odpowiedź. Tak to był lekarz endokrynolog, ponoć jeden z najlepszych w moim mieście. Czy wg ciebie olał sprawę?

To wynik badania USG - czy wskazuje na coś konkretnego?:
Wymiary tarczycy w mm:
płat prawy - 13x14x34 = 3 ml
płat lewy - 12x11x33 = 2 ml
cieśń - 2 mm
Objętość tarczycy wynosi 5 ml.
Tarczyca: mała, nie przemieszcza tchawicy, nie schodzi za mostek.
Miąższ o prawidłowej echostrukturze, bez zmian ogniskowych.
Okoliczne węzły chłonne niepowiększone.

Wyczytałam, że subkliniczna niedoczynność tarczycy może być powodowana przez stan zapalny w organizmie. To prawda? Bo od 2-3 lat walczę z pasożytami, czyrakami itp. Może mieć na to wpływ taka sytuacja?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-14 05:50
Na USG nie widać Hashimoto, ale może to być początek choroby i tego widać jeszcze nie będzie. Przeciwciała masz trochę podniesione i to może swiądczyć o tej chorobie ale pewności nie ma, bo nie są one jakoś mocno przekroczone.

Nauka nie zna odpowiedzi skąd się biorą choroby autoimmunologiczne ale trop pasożytniczy również jest brany pod uwagę.

Tak jak pisałem masz tarczycę jak dziecko i przy objawach powinnaś być leczona.
napisał/a: oto123 2014-04-19 14:40
Mam jeszcze jedno pytanie. Lekarz rodzinny po zobaczeniu wyniku tsh 6,7 początkiem marca przepisał mi jod. Brałam jod przez miesiąc i w kwietniu tsh wyniosło 4,05. Czy to wynik brania jodu? Natomiast powidziałam o tym endokrynologowi, który powedział, żeby absolutnie nie brac jodu. Jestem teraz w kropce i nie wiem co zrobić. Proszę o radę.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-19 16:12
Przy Hashimoto jod nie pomoże. Małe dawki nie zaszkodzą, ale nie ma większego sensu jego brania. U Ciebie nie można jednoznaczenie stwierdzić czy masz Hashi czy nie więc nie można jednoznacznie napisać czy masz brać jod czy nie.
napisał/a: oto123 2014-04-19 17:39
Dziękuję za odpowiedź. Czy branie jodu przez miesiąc mogło jakoś wpłynąć na obniżenie TSH? Bo nie rozumiem skąd to obniżenie w ciągu miesiąca.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-19 17:55
Może nie masz Hashi a skok TSH bym związany z niedoborem jodu i jego supleementacja poprawiła wynik. teoretycznie możesz tak sprawdzić czy masz niedoczynnością związaną z niedoborem jodu. Jod w dawce 250-500 mch dziennie + 100-200 mcg selenu i po 6 tygodniach znowu sprawdzenie minimum TSH.
napisał/a: oto123 2014-04-19 19:40
No właśnie też to jakoś powiązałam, ale lekarz zakazał brać jod, więc zgłupiałam. Dzięki za odpowiedź, wrócę do jodu i dam znać za kilka tygodni jak z wynikami.
napisał/a: anio0sia 2014-06-18 19:53
Dołączę się do wątku, ponieważ szukam przez dzień cały informacji o objętościach tarczycy... Czy ok. 7,5 ml przy 165cm wzrostu można jeszcze uznać za prawidłowy rozmiar? Czy jestem skazana na to, że w pewnym momencie moja tarczyca się zbuntuje i będę musiała jej pomagać hormonalnie? A może na moje gabaryty da radę? :) Moje wyniki wstawiłam w założonym przeze mnie dzisiaj wątku, więc nie będę ich powielać. Może po prostu znajdą się tutaj ludzie z małymi tarczycami, którzy podzielą się ze mną doświadczeniami? :) Na razie TSH mam w normie, chociaż skacze co 1-2. FT4 jest przy dolnej granicy, ale też w normie.

Pozdrawiam!