czy winna temu tarczyca?

napisał/a: aneta187 2014-01-10 23:01
Witam,mam 28 lat ok 4-5 lat temu zaczełam się nie miłosiernie pocić {w poceniu mogłabym pokonać niejednego meżczyzne} i tyć,poszłam do lekarza rodzinnego i na moje objawy pani doktor stwierdziła że z wiekim tak może być,że wszyscy się zmieniamy,kazała iść do ginekologa i poprosić o skier na tsh,wynik wyszedł 1,68 więc nie najgorzej i uznałam,że nie muszę już dalej drażyć tego tematu i wkoncu te pocenie mi przejdzie. Minelo już tyle lat i wydaje mi się że jest coraz gorzej.
Rownież pare lat temu ,nie pamietam juz dokladnie czy było to w okolicach badan na tsh na szyi wyczułam zgrubienie po prawej stronie,nie byłam z tym u nikogo i jakoś tak olałam to.
Te zgrubienie najlepiej jest widoczne po odchyleniu głowy do tyłu,ale zaczyna się również pojawiać widoczne zgrubienie po lewej stronie.
Chciałam się zapytać czy może to wszystko świadczyć o chorej tarczycy i pomimo że pare lat temu wynik był w normie to już wtedy coż z nią się zaczynało dziać o czym może swiadczyć nadmierna potliwość? nie wiem czy to jest też ważne ale czesto trzesa mi się rece i w ogóle nie czuje się najlepiej,ale zawsze uważałam że to przez 2 dzieci.do lekarza rodzinnego ide w poniedziałek wiec myśle że dostane skierowanie na badania i w srode mniej wiecej cos bedzie wiadomo.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
napisał/a: aneta187 2014-01-11 12:31
Witam ponownie,bardzo bym prosiła o jakąś odpowiedź,wiem że moje objawy nie są tak straszne jak niektórych osób bądących na forum,ale chciałabym usłyszeć opinie ludzi mających ogromna wiedzę na ten temat.
dziękuje
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-11 13:46
Ale nie oczekuj odpowiedzi po 5 minutach.
Objawy jak najbardziej mogą być od tarczycy, ale żeby stwierdzić jak działała trzeba mieć komplet badań czyli TSH, fT3, fT4 i w Twoim przypadku obowiązkowo USG tarczycy.
napisał/a: aneta187 2014-01-11 14:59
Dziękuję za odpowiedź,a co jeśli wyniki hormonów będą prawidłowe?co wtedy mogłoby powodować powiększenie tarczycy?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-11 15:04
Tarczyca sama w sobie się nie powiększa. Najczęstsza przyczyna wola to niedobór jodu, rzadziej choroby autoimmunologiczne (Hashimoto, Graves-Besadov). Te ostatnie diagnozuje się na podstawie USG, więc radiolog/endokrynolog widząc obraz tarczycy będzie mógł z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić czy chorujesz na takową chorobę.
napisał/a: aneta187 2014-01-11 15:12
a czy taki niedobór jodu,reguluje się tylko poprzez diete czy również farmakologicznie i czy to może być powodem nadmiernej potliwości?

czytam właśnie artykuł o jodzie i troche najadłam się strachu,moja mama ma też chorą tarczyce (nie leczy jej w ogóle,miała mieć usuwaną ale bała się i nie poszła),jest po usunięciu piersi i udarze,piszą w nim mi.in że przy niedoborze występuje rak piersi,jejku ja tak jestem już w grupie ryzyka a tu jeszcze takie coś :( pozostaje mi czekać do poniedziałku a następnie do terminów badań.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-11 16:24
Poczekajmy na wyniki a potem można myśleć co dalej.
napisał/a: aneta187 2014-01-11 16:39
ale zastanawia mnie fakt tej mojej potliwości,bo wyczytałam ze brak jodu powoduje właśnie że nie odczuwa się ciepła,a ewentualnie jakie badania mogłabym wykonać aby stwierdziły dlaczego ja się tak poce?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-11 17:27
Ale napisałem Ci wyżej. Komplet badań "tarczycowych". Nadpotliwość najczęściej związana jest z nadczynnością tarczycy, w mniejszym stopniu z cukrzycą i kilkoma innymi chorobami. Jeżeli to nie będzie nadczynność, diagnostyką powinien zająć się lekarz rodzinny.
napisał/a: aneta187 2014-01-15 12:58
witam,odebrałąm wyniki krwi i moczu i wszystko jest w granicach normy oprócz:
neutrofile 2,38 tys/ul ( 2,50 - 7,00)
eozynofile 0,07 tys/ul (0,10 - 0,50 )
nie wiem czy sa potrzebne wszystkie wartościmjeśli tak to napisze,no i tak jak przypuszczałam tsh jest w granicach normy z tym,że zmniejszyło się od tego które miałam robione 4 lata temu i wynosi teraz 1,25 (0,27 - 4,20)

zrobiłam rownież usg bardziej szczegółowo napiszę wieczorem bo po opis mam przejść popoludniu,ale teraz z tego co pamietam to jest sporo powiekszona i na jednym placie mam chyba torbiel na drugim tez cos jest,ale nie wygladało to lekarce na zmiane nowotworową.

nie wiem co mam o tym myśleć?
do endokrynologa mam termin dopiero na kiniec maja.

dziękuje za odpowiedź
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-15 13:22
Wklej potem opis USG tarczycy + wyniki hormonów tarczycy.
napisał/a: aneta187 2014-01-15 13:28
ft3 i ft4 nie robiłam,bo musiałam prywatnie robić usg,ew na następny miesiąc zrobie,wiem że dobrze by było mieć wszystko naraz ale w styczniu za dużo niespodziewanych wydatków się pojawiło i nie mogłam sobie na to pozwolić :(