Czy warto teraz operować łękotke?

napisał/a: Pablitos78 2011-07-23 12:47
Witam,
Mam pewne zapytanie? Tzn. Jakiś czas temu podczas zginania nogi w kolanie poczułem ból,więc udałem sie do chirurga, zrobiłem rezonans i wyszlo ze cos jest nie tak z łękotka. Mam już nawet umówiony zabieg w szpitalu. Tylko jest jeden problem nie wiem czy sie udać na zabieg ponieważ kolano mnie boli tylko jak je zegne do końca (jak dotykam piętą pośladki), ostatnio widziałem w TV że jest jakaś metoda przeszczepiania/wszczepiania komórek macierzystych, wtedy nie wycinają łękotki tylko się ona jakoś odradza (sory za słownictwo ale nie znam fachowych pojęc).
Dlatego mam pytanie czy iść na zabieg wycinania łękotki czy sie wstrzymać jakiś czas (kilka miesięcy lub lat) i poddać sie wtedy zabiegowi metodą przeszczepiania/wszczepiania komórek macierzystych jak już będzie taka metoda wykonywana standardowo.

PS. Dodam tylko że gram rekreacyjnie w piłkę nożną, skłosza, jeżdżę na rowerze, nartach i nie boli mnie to kolano.
napisał/a: sebollo4 2011-07-28 22:19
Jeżeli jest to "tylko" pęknięcie łąkotki to w dzisiejszych czasach nie usuwa się łąkotek (wyjątek zawodowi sportowcy). Przy pęknięciu łąkotki zostanie ona zszyta i największym problem jest to, że przez sześć tygodni nie można obciążać nogi. Z tego co wiem nie opłaca się chodzić z niesprawnym kolanem, gdyż uszkadzają się między innymi chrząstki i wiązadła. Co do przeszczepiania komórek macierzystych to tyczy się to chyba powierzchni stawowych. Można wstawić implant łąkotki, jednak fundusz chyba tego nie refunduję.

Ogólnie rzecz biorąc jeżeli tylko rekreacyjnie uprawiasz sporty to polecałbym poddać się artroskopii kolana i naprawić łąkotkę. Przy okazji lekarz zobaczy czy nie masz problemów z powierzchniami stawowymi i w jakim stanie jest chrząstka.

A i mógłbyś dokładnie opisać/ wrzucić skan wyniku rezonansu?
napisał/a: motti 2011-07-29 00:30
Nie każde uszkodzenie łąkotki nadaje się do zszycia, a dokładniej rzecz ujmując - większość się nie nadaje. Najczęściej zabieg polega na usunięciu uszkodzonego fragmentu (nie całości) i warto go wykonać, żeby uniknąć problemów w przyszłości.