Czy to poczatek Boreliozy ?

napisał/a: rn0206 2015-07-05 20:06
Witam serdecznie mam do was pytanie bylem ostatnio w lesie i zlapalem kleszcza ktorego zaraz usunolem niestety na drugi dzien w miejscu po ukaszeniu powstalo okragle zaczerwienienie czy waszym zdaniem jest to powod do niepokoju czy dowud na ewidentny poczatek boreliozu zalanczam ponizej fotki kleszcza i rany po usunieciu go oraz tego zaczerwienienia i prosze o porady co w tej sytuacj nalezy zrobic z gory dziekuje i pozdrawiam
[attachment=2:umnpr649]1.jpg[/attachment:umnpr649]
[attachment=1:umnpr649]2.jpg[/attachment:umnpr649]
[attachment=0:umnpr649]3.jpg[/attachment:umnpr649]
napisał/a: Vattier 2015-07-05 23:44
Obserwuj czy się powiększa, zwróć uwagę czy występują objawy grypopodobne. Zrób i zamieść zdjęcie po 3. dniu. Zmiana na zdjęciu nr 3 wygląda niepokojąco, ale rumień wędrujący raczej nie pojawia się przed upływem 3. dnia od ukąszenia. O pewnym rozpoznaniu rumienia wędrującego można mówić wtedy, gdy zmiana się powiększa i w ciągu kilku dni osiąga średnicę powyżej 5 cm. Zdjęcie numer 2 to typowa zmiana odczynowa. Na pewno do kontroli w POZ i ewentualnej antybiotykoterapii w zależności od ewolucji zmiany.
napisał/a: rn0206 2015-07-07 14:49
zalanczam kolejne zdjecie na ktorym widac ze zmiana nie powieksza sie i nie wystepuja zadne obiawy grypopodobne ale mimo to chcialbym zrobic jakies badania pod kontem boreliozy tylko nie wiem jakie byl bym wdzieczny za podpowiedz dodam ze nie mieszkam w polsce tylko w niemczech
[attachment=0:32ib28bg]4.jpg[/attachment:32ib28bg]
napisał/a: Vattier 2015-07-07 20:21
Porównując z poprzednim zdjęciem, zmiana wygląda na większą. Trzeba po prostu przyłożyć miarkę i zmierzyć średnicę, a nie gdybać. Jeśli ma > 5 cm średnicy (a wydaje się, że tak), to i tak dałbym doksycyklinę na co najmniej 14 dni i tyle. Badania serologiczne (przeciwciała w klasie IgM) można oznaczyć dopiero po 3-4 tygodniach od zakażenia, więc na obecnym etapie są nieprzydatne. Rumień wędrujący podlega leczeniu.
napisał/a: rn0206 2015-07-07 21:45
Czy ten rumien oznacza ze mam borelioze ? Czy ta choroba jest wyleczalna czy tylko mozna zachamowac jej rozwuj przez podanie antybiotyku
napisał/a: Vattier 2015-07-07 21:53
Obecność rumienia wędrującego oznacza boreliozę i wymaga antybiotykoterapii. Rumień wędrujący ma zazwyczaj bardzo charakterystyczny kształt i jest łatwo rozpoznawalny (spełnia również kryteria, które podałem wyżej, tj. powiększa się, pojawia się w 3-30 dni po zakażeniu i ma średnicę co najmniej 5 cm). Czasami jednak zdarza się, że rumień wygląda niecharakterystycznie (np. nie ma centralnego przejaśnienia). Rumień wędrujący należy odróżnić od zaczerwienienia, będącego wynikiem miejscowej i zupełnie niegroźnej reakcji zapalnej w następstwie ukłucia przez kleszcza (zmiana < 5 cm i pojawia się wcześniej). Wyleczalność boreliozy w początkowym stadium (np. rumienia wędrującego) wynosi ponad 90% przy właściwie prowadzonej antybiotykoterapii (odpowiedni antybiotyk + odpowiednia dawka + odpowiednia długość leczenia).

napisal(a):Czy ten rumien oznacza ze mam borelioze ?
Nie jestem w stanie tego ocenić na odległość, zwłaszcza że nie podajesz żadnych konkretnych wymiarów rumienia.
napisał/a: rn0206 2015-07-07 22:48
napisz prosze przez jaki okres czsu utrzymuje sie ten rumien ?
napisał/a: Vattier 2015-07-08 00:42
Nieleczony rumień wędrujący może się utrzymywać do kilku miesięcy. Leczony zanika po kilku dniach. Najbardziej istotna dla diagnostyki jest ewolucja rumienia - jeśli się powiększa w ciągu kilku dni, to zdecydowanie powinien Cię niepokoić.
napisał/a: rn0206 2015-07-10 07:48
Rumien sie nie powiekszyl ale za to prawie calkowicie znikl zalanczam fotke czy to znaczy ze nie mam boreliozy ?
[attachment=0:okhmcrfi]5.jpg[/attachment:okhmcrfi]
napisał/a: Vattier 2015-07-10 13:28
Nie znaczy to, że nie masz boreliozy, ponieważ choroba może się rozwijać również bez widocznego rumienia wędrującego (można oznaczyć przeciwciała po kilku tygodniach, ale same przeciwciała bez objawów choroby nie są wskazaniem do leczenia). Istnieje duża szansa, że jesteś zdrowy. Rumień, który u Ciebie występował, to nie był rumień wędrujący tylko najprawdopodobniej miejscowa reakcja zapalna, spowodowana ukłuciem kleszcza.