Czy to niedoczynność przysadki?

napisał/a: Fuga 2013-04-20 16:09
Mam 20 lat i taki oto problem:
Od pół roku nie mam miesiączki. Wcześniej cykle miałam regularne 27-30 dniowe, miesiączki moim zdaniem o prawidłowym nasileniu ale bolesne.
Ostatnio w USG dopochwowym stwierdzono pęcherzyki na jajnikach 6-8 mm, po 4-5 w jednym przekroju, endometrium 2 mm.
Ginekolog podejrzewał pcos (choć nie mam trądziku, nadmiernego owłosienia, jestem szczupła) i dał mi skierowanie na badania hormonalne.
A to moje wyniki. Faza chyba folikularna? Owulacji przecież raczej nie było?

LH 0,18 mlU/ml (1,9 - 12,5):
FSH 3,12 mlU/ml (2,5 – 10,2)
PRL zwykła 4,91 ng/ml (2,8 – 29,3)
Testosteron 41 ng/dl (14 – 76)
DHEA-S 231 µg/dl (25,9 – 462,2)
TSH 2,79 µlU/ml (0,27 – 4,20)

Mam pytanie, co one oznaczają? Wyczytałam w Internecie, że mogą wskazywać na niedoczynność przysadki mózgowej.
Gdzie powinnam się z nimi udać i jakie jeszcze badania zrobić?
Zaobserwowałam też: ciśnienie 90/60, uczucie zimna, częściej sikam, często mam kiepski nastrój.

Bardzo proszę wskazówki. Ania
napisał/a: soaring 2013-04-20 18:39
wciąż nie masz miesiączki czy została wywołana przez gina?
jeśli miałaś, to w którym dniu cyklu robiłaś te badania krwi oraz usg?
napisał/a: Fuga 2013-04-20 19:10
Brałam luteinę w połowie marca, ale nie wywołała miesiączki, więc to ok. 180 dni bez krwawienia.
Gin dał mi skierowanie do poradni endokrynologiczno-ginekologicznej ale jeszcze się nie zapisałam, bo nie zdecydowałam się gdzie (studiuję w Wa-wie). Gin sugerował kliniki na Karowej, Koszykowej lub Starynkiewicza. Wyniki odebrałam wczoraj, są świeże. Jeszcze nie byłam z nimi nigdzie. Mam zamiar iść prywatnie do endo, ale zupełnie nie wiem, gdzie się udać, a czas ucieka. Jestem zdołowana tą sytuacją.
napisał/a: soaring 2013-04-20 21:38
mogę Ci polecić moją endokrynolog, przyjmuje prywatnie, choć kolejki są po kilka tygodni. na fundusz do niej pewnie już w tym roku w ogóle nie ma wizyt, z tego co wiem to kolejki do innych endo też są bardzo długie.

skoro nie miałaś miesiączki, to w zasadzie wyniki LH, FSH i prolaktyny są niediagnostyczne.

podejrzewam raczej, że może Ci się kiedyś rozwinąć PCO, skoro masz za dużo pęcherzyków. też nie można wykluczyć rozwinięcia się problemów z tarczycą. przy objawach, które zgłaszasz, warto byłoby zrobić pełną diagnostykę tarczycy: ft4, ft3, anty-tpo, anty-tg i usg.

na podstawie jednego za niskiego wyniku LH absolutnie nie można stwierdzić problemów z przysadką.
napisał/a: Fuga 2013-04-20 23:42
Dziękuję za zainteresowanie i bardzo ładnie proszę o namiary na Twoją endokrynolog. Chciałabym jak najszybciej zacząć diagnozować moje problemy i nie tracić czasu na błądzenie po lekarzach.

Mam jeszcze dwa wyniki badań:
estradiol 26,84 pg/ml
Progesteron 0,68 ng/ml
A czy one są diagnostyczne, skoro ich poziom zmienia się w przebiegu cyklu?
napisał/a: soaring 2013-04-22 07:28
dr Lucyna Papierska, przyjmuje w kilku miejscach na Żoliborzu i Bielanach, znajdziesz w wyszukiwarce.

ważne, którego dnia cyklu badania estrogenów były robione. normy referencyjne są ustalane dla 3 faz cyklu. a lekarze je zlecają mając jakieś hipotezy i np. mówiąc, żeby to był 3-5 d.c. albo 22-24 d.c.
te wymienione robiłaś pewnie miedzy 22-24 d.c.? a jakie normy podało to laboratorium?
napisał/a: Fuga 2013-04-22 18:39
Od pół roku nie mam miesiączki.

Estradiol 26,84 pg/ml
f. folikularna (12,5 - 166)
f. owulacyjna (85,8 - 498)
f. lutealna (43,8 - 211)
po menopauzie (5 - 54,7)

Progesteron 0,64 ng/ml
f. folikularna (0,2 - 1,5)
f. owulacyjna (0,8 - 3)
f. lutealna (1,7 - 27)
menopauza (0,1 - 0,8)

Dzięki za namiary na p. dr Papierską, opinie są bardzo zachęcające.
napisał/a: soaring 2013-04-22 21:12
ale jeśli te badania były robione także w okresie bez miesiączki, to nadal nie wiadomo co o nich sądzić.
na tę chwilę chyba nie ma innej opcji niż wizyta u gina czy endo i dalsze próby wywołania miesiączki.
napisał/a: Fuga 2013-04-22 23:50
Tak, pójdę do gina (zobaczę, co on na to) i postaram się zapisać do endo jak najszybciej.
Dzięki