Rak płuc, rak płuca

napisał/a: rybaqs 2007-08-13 18:15
nie jestem zbyt obeznany w tematach zdrowotnych dlatego postanowilem zasiegnac opinni na tym forum, otoz od jakiegos czasu (okolo dwoch miesiecy) cierpie na dusznosci, sa one prawdopodobnie zwiazane z niedroznoscia mojego nosa (niedlugo mam miec robiony zabieg na przegrode nosowa) ale od jakiegos miesiaca doszedl do tego poranny kaszel (nie jest to duzy kaszel, trwa moze z 5-10 minut zaraz po wstanieciu z lozka, sa to zwykle 3-4 ataki odkaszlniec potem przez reszte dnia nie mam z tym juz problemow - do tego np. jak bylem nad morzem przez tydzien porannego kaszlu nie bylo [sprawa jodu?] - tak wiec poranny kaszel pojawia sie w roznych odstepach czasami nawet przez poltora tygodnia nie ma tego kaszlu, potem np. pojawia sie na tydzien i znowu to sami)

boje sie iz powodem tych dwoch objawow moze byc cos powazniejszego niz tylko problem z przegrodami, boje sie zeby to nie bylo cos czasem z plucami, dodam ze nie pale i raczej unikam smogu tytoniu, gdyby ktos moglby mi wytlumaczyc czy takie objawy moglyby juz o czyms swiadczyc bylbym bardzo wdzieczny, mam nadzieje ze to tylko moja wyobraznia powoduje strach...

bardzo prosze o wypowiedzi osob lepiej ode mnie obeznanych :)

[ Dodano: 2007-08-13, 12:01 ]
prosze niech ktos cos napisze... wczoraj doszledl do tego bol w klatce piersiowej (dzis jak pokaszlalem rano to znowu zabolalo)... moze to jakies zwykle przeziebienie bo wczoraj chodzilem w samej podkoszulce a deszcz zaczynal padac i wiatr byl to moglo mnie ostro przewiac + mialem sytuacje stresujace przez caly dzien i slabo sie czulem (pewnie nerwobole mi doszly, tyle ze wlasnie w okolicach klatki piersiowej) ehh... juz sam niewiem co mam na ten temat myslec a nikt nie kwapi sie by mi odpisac :/
napisał/a: jakoo 2007-08-13 22:34
wiek, czy palisz?
napisał/a: rybaqs 2007-08-14 15:13
21 lat, nie pale, rodzice nie pala, wujek pali ale bardzo rzadko bywa u nas, raczej rzadko mam kontakt z ludzmi ktorzy pala
napisał/a: jakoo 2007-08-14 22:23
Nie ma szans, predzej gruźlica, alergia.
napisał/a: DBU 2007-10-12 17:40
Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca stanowiącym 80% - 90% wszystkich przyczyn, jest palenie papierosów, zarówno czynne (20x większe ryzyko niż osób niepalących) jak i bierne - dzieci i współmałżonkowie palaczy (3x większe zagrożenie), czynniki zawodowe (związki powstające przy produkcji koksu, gazyfikacji węgla, związki ołowiu, berylu, chromu, niklu, azbest, benzydyna, eter, smoła pogazowa, węglowodory aromatyczne), środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza spalinami) i uwarunkowania dziedziczne.
Do objawów niecharakterystycznych raka płuca zalicza się: kaszel (u 80% chorych), nawracające stany zapalne (40%), duszność (15%), bolesność w obrębie klatki piersiowej (15%). Ten ostatni objaw związany jest z naciekaniem opłucnej, śródpiersia, ściany klatki piersiowej, pni nerwowych.
U około 20% - 50% chorych objawem raka płuca jest krwioplucie. Objaw ten należy różnicować z gruźlicą, ale w każdym przypadku należy podejrzewać obecność nowotworu.
Chrypka występująca w przebiegu raka płuca jest najczęściej oznaką jego nieoperacyjności. Spowodowana jest naciekaniem nerwu krtaniowego wstecznego.

Moim zdaniem to nie jest rak płuc, choćby dlatego że jest pan jeszcze bardzo młody, ale zawsze warto się zbadać i mieć pewność. Jeśli by się okazało, że to rak, to w początkowym stadium i miałby pan szanse na wyleczenie. A to jest bardzo ważne. Także proszę się nie martwić na zapas, ale nie zwlekać i nawet jeśli lekarz nie da skierowania, to zrobić badanie na własny koszt.
Pozdrawiam!
napisał/a: angelpl 2008-03-12 17:05
Witajcie, prosze was o pomoc. u mojego taty wykryto zmiany guzkowe na prawym płucu (dokł. zmiany włóknisto guzkowe) prosze powiedzcie czy moze byc to cos groznego? wizyta u specjalisty dopiero za 2 tygodnie.... jesli jest to stadium poczatkowe to jakie leczenie? Odpiszcie