Czy to jest IBS?

napisał/a: dave00k 2016-11-28 14:42
Objawy:
częste wypróżnienia zazwyczaj luźne stolce
parcie na stolec po posiłku
uczucie niepełnego wypróżnienia
wzdęcia i częste gazy
przelewanie się w brzuchu
kolor stolca zazwyczaj żółty


Wykonane badania:
badanie krwi niektóre wyniki lekko poniżej/powyżej normy
- neut% 33,4 (norma 40,3 - 74,8)
- lymph% 47,4 (norma 12,2 - 47,1)
- mono% 17,5 (norma 4,4 - 12,3)
- ob 2 (norma 3-8)
gastroskopia bez zmian, wszystko prawidłowe
test hp : ujemny
posiew kału
- escherichia coli: bardzo liczny
- enterococcus spp: nieliczny
- escherichia coli O157 nie wyhodowano
- pałeczek z grupy salmonella spp. i Shigella spp. nie wyhodowano
- pałeczek Yersinia spp. nie wyhodowano
- candida spp. nie wyhodowano
badanie histopatologiczne: obraz nie daje wystarczających podstaw do rozpoznania celiakii. Mucykarmin +.
badanie kału pod kątem pasożytów jednorazowe: w badanej próbce kału nie znaleziono jaj, cyst oraz form morfologicznych pasożytów
badanie na krew utajoną: ujemny
usg brzucha: wszystko w normie, prawidłowe
alergie pokarmowe: brak alergii z wykonanego zakresu
badanie protrombinowy (inr) w normie

Mam 21 lat. Alkohol piję bardzo rzadko, okazyjnie. Nie palę i nie zażywam narkotyków.
Nie pije mleka i nie jem słodyczy bo wydaje mi się, że te składniki wywołują u mnie pryszcze.
Piję głównie wodę i raz na jakiś czas herbatę z miodem.
Lekarz rodzinny przepisał mi debretin i duspatalin retard które nic nie pomogły. Czytając różne fora doszedłem do wniosku, że to może być IBS czyli zespół jelita drażliwego. Jedyny objaw który u mnie nie występuje to bóle brzucha. Przynajmniej nie na tyle abym zwrócił na nie uwagę. Zastanawiałem się nad jakimiś probiotykami i testem na nietolerancje pokarmowe. Czy któraś z tych rzeczy ma sens?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-11-30 13:41
Witam

Wykonałbym typowe badanie na celiakię na podstawie przeciwciał
- EMA
- IgG, IgA
Do tego morfologia:
- TSH, FT3, FT4, przeciwciała AntyTg, AntyTPO - w celu wyeliminowania chorób tarczycy.

Pakiet pokarmowy będzie kolejnym krokiem w celu określenia które produkty Twój organizm źle toleruje.
Probiotyki pomogą uszczelnić błonę śluzową jelit: można spróbować Lactoral - bez laktozy i glutenu.
Co do objawów należy również przyjrzeć się odżywianiu. Produkty bogate w błonnik pokarmowy, wpływają na wzdęcia, częste stolce, przelewania, kłucia w jelicie.

Pozdrawiam
napisał/a: dave00k 2016-11-30 19:32
Dzięki za odpowiedź. Czekam na wyniki.
napisał/a: smutna_zona 2016-12-02 11:55
hej,

ja jestem na etapie diagnozowania swojego syna. Ma bardzo podobne objawy.
Głównie luźne stolce (często od razu po jakimkolwiek posiłku), odbijanie i gazy (liczne i bardzo nieprzyjemne...)
Jako, że to dziecko to jest pod opieką CZD. To co na początek nam zalecono to probiotyk SANPROBI IBS (minimalna poprawa).
My jeszcze eliminujemy słodycze, soki, owoce, generalnie produkty które zawierają dużo fruktozy- bo ma stwierdzoną nietolerancję (są testy oddechowe- do wykonania prywatnie). Jeszcze będziemy robić test oddechowy na nietolerancję laktozy, choć surowe mleko i tak już wyeliminowane- bo z obserwacji widać było że nie służyło młodemu.
Z badań krwi nie wyszło nic niepokojącego (alergie, nietolerancje, celiakia).
U nas jeszcze dochodzi wywiad rodzinny w kierunku CU, ale póki co badania (gastro/kolonoskopia) tego nie potwierdziły- na szczęście.
napisał/a: dave00k 2016-12-02 12:13
Zrobiłaś synkowi testy tarczycowe tak jak napisał KrzysztofM888?
Ja dostałem wyniki wszystko w normie za wyjątkiem anty-tg które wyszło mi 186 norma jest do 40.
Zrobiłem też kalprotektyna która wyszła ujemnie. Czekam jeszcze na EMA, IgA, IgG. W najbliższym czasie wybieram się do endokrynologa i dam znać co dalej może komuś się przyda.
Słodyczy, mleka i owoców też staram się nie jadać, ale to raczej z powodu pryszczy które po tych produktach mam.
Nie wiem czy przykładowo hashimoto może mieć takie objawy czy to bardziej skutek chorych jelit, ale zobaczę co dalej.
napisał/a: beata.ka. 2016-12-05 21:32
Mam 52 lata, od 15 lat choruję na tarczycę. Na początku choroby była to niedoczynność Gravesa-Basedowa, po 8 latach byłam poddana radiojodowi. Po radiojodzie w ciągu 12 miesięcy przytyłam 30 kg i przestałam się pocić. Przez 2 lata nawet w największe upały nie pociłam się i nie mogłam schudnąć. Zaczęły się zaparcia, refluks żołądkowo-jelitowy. Przez nadwagę pojawiły się problemy z kręgosłupem, bóle w łydkach i stopach. W ciągu ostatnich kilku lat brałam mnóstwo lekarstw. Trzy lata temu zaczęło się u mnie klimakterium, od półtora roku nie mam miesiączki. Problemy z nogami nadal się utrzymują. W ubiegłym roku nogi bardzo mi puchły, a nogi i łydki były bardzo czerwone i miałam problemy z chodzeniem. W listopadzie 2015 r postawiłam na pijawki, a nie na lekarstwa. Od listopada 2015 r do stycznia 2016 r miałam 3 razy stawiane pijawki. Po czym moje nogi sklęsły i wróciły do cielistego koloru. Od kilku miesięcy mam również problemy z prawą stroną ciała, puchną mi palce w prawej ręce, boli mnie kolano i miałam zapalenie ścięgien w prawej stopie. Do tego dochodzą częste zawroty głowy , problemy ze spaniem, czego powodem może być również chrapanie, które nasila się. W czerwcu 2016 r, robiłam dokładne badania i wyniki są w normie. Obecnie biorę tylko letrox 150 mg na tarczycę oraz witaminy tj B12, D, A+E, Magnez. Przyznaję, że już nie wiem do jakiego specjalisty się udać, co zażywać, gdzie szukać pomocy.
napisał/a: dave00k 2016-12-15 22:23
Byłem u endokrynologa. Powiedziała, że sam wynik antyTG 186 niz nie znaczy i nie mam się czym przejmować.
Poczytałem trochę i znalazłem SIBO. Żaden z lekarzy nic mi o tym nie mówił. Niestety wodorowe testy oddechowe są dość daleko więc postanowiłem bez diagnozy spróbować coś zdziałać. Kupiłem Nifuroksazyd 200 + probiotyk dicoflor 60. Biorę to 2 dzień i jak na razie jest ok. Stolec jest dużo lepiej uformowany i ma odpowiedni kolor. Zmniejszyła się też ilość oddawanych stolców z ponad 4 na 2. Burczenie i przelewanie się w brzuchu znacznie się zmniejszyło.