Czy to Hashimoto?

napisał/a: Carols 2014-04-08 14:38
Witam,

Piszę w imieniu kuzynki, która w dowiedziała się w lipcu 2013roku że mam problemy z tarczycą.
Jej pierwszy wynik TSH wyniósł, aż 9.5 zaraz potem zapisała się do endokrynologa i dostała euthyrox. Swoją przygodę z euthyroxem rozpoczęła od dawki 25 i jadła ją aż do września po czym uzyskała wynik TSH 6,7 zwiększono dawkę na 50 i w listopadzie na wyniku pokazało się już 3,1 jednakże miała problemy z ciśnieniem i od tamtej pory je na przemian jednego dnia 25, drugiego zaś 50 TSH utrzymuje się w okolicach 3-4 , ale prawdopodobnie zbyt szybko jadła śniadanie po przyjęciu tabletki i pewnie stąd ten wynik, w sierpniu dopiero będzie kontrolowała po raz kolejny jak wygląda to tak naprawdę przy tej dawce przemiennej.
Dopiero po długim czasie z nfz doczekała się dodatkowych badań takich jak ft4, anty tpo, usg tarczycy.
Oprócz nieprawidłowego TSH dostała też wynik USG jak poniżej:
" plat lewy o wymiarach 51x16x9mm obj 3,8 ml. Plat prawy o wymiarach : 54x19x13mm obj 6,9 ml. W lewym płaacie tarczycy widoczne sa skupiska pasemek o niskiej echoganicznosci lub pasemek płytowych. Unaczynienie: w normie. Wnioski: zaburzenia struktury lewego płata tarczycy"
FT4 w normie- ponad połowa , antyTPO niskie...
Na pytanie skierowane do endokrynologa czy jest to Hashimoto otrzymała odpowiedź " nie wiadomo, ale czy to dla Pani ważne? czy to Hashimoto, czy też nie? bo dla mnie to nie ma znaczenia".
Myślę, że jednak lepiej wiedzieć co w trawie piszczy..
Pytania:
- Skąd się wzięła niedoczynność?
- Jak powinna się odżywiać, czego unikać , a co zjadać "garściami" :) bardzo proszę o wszelkiego rodzaje przydatne informacje, mogą być oczywiście linki do jakichś wątków z tego forum, które mogą jej pomóc ;).
Serdecznie dziękuje w imieniu kuzynki za wszystkie informacje i dobre rady !.
Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-08 19:36
na samej górze masz wątki co jeść przy niedoczynności.
Co do samego USG. Opis USG nie jest jednoznaczny i jak widać nawet endo niewiedział czy to hashimoto czy może poczatek wola związanego z niedoborem jodu.
Ja też nie rozstrzygnę.