Czy to cukrzyca?

napisał/a: woytekos 2013-12-27 11:17
Witam!

Jestem przewrażliwiony na punkcie chorób, po prostu się ich boje.Mam 15lat Pod koniec października robiłem badania krwi, bo potrzebne mi były na kartę zdrowia sportowca. Już jakieś 20dni przed badaniami dostrzegłem takie dolegliwości jak przemęczenie, często jestem senny i obojętnie ile śpię gdy tylko przystawiam głowę do poduszki, zasypiam. Mam także suchość w buzi. To znaczy wypijam ok 2l wody, niby normalnie, ale kiedyś piłem tylko 1l chyba że miałem treningi. Po tych objawach zacząłem czytać co to moze być i się przestraszyłem, badania zrobiłem jeszcze szybciej, morfologia z glukozą, mocz i EKG. Wszystko wyszło super, lekarz powiedział, że badania są bardzo dobre. Cukier na czczo był w normie, nie pamiętam dokładnie ale wiem że byłem pośrodku. np norma 4-6 to ja miałem 5. Jestem aktywny, codziennie mam trening, wychodzę po szkole na dwór, czasami dla poprawy kondycji biegam i robię różne ćwiecznia Odżywiam się dobrze, od wakacji odrzuciłem białe pieczywo, jem tylko ciemne bułki, chleb, jem musli, płatki owsiane, inne rzeczy takie jak mięso itd jem normalnie, staram się unikać rzeczy słodkich lecz nie zawsze to wychodzi.
Od jakiegoś czasu mam także zimne stopy, żadnego drętwienia ani nic, po prostu zimne tak jak często mają dziewczyny ;). Dodam jeszcze, że moja babcia ma cukrzycę, nie wiem jakiego typu, ale bierze insulinę
Robiłem
jakiś Quiz i on wykazał że jestem tylko w grupie ryzyka i muszę uważać na to co jem i żeby nie być otyłym.

Wszystkie moje dolegliwości napisałem mam nadzieję, że nie będzie to nic poważnego, bo na badania dopiero mam zamiar wybrać się za 4miesiące, bo badania robię Regularnie co 6MIESIĘCY!

Pozdrawiam
napisał/a: ratownik_0395 2013-12-28 09:49
Witam.
Myślę, że nie ma powodów do niepokoju. Owszem, podwyższone ryzyko istnieje, ale prowadzony tryb życia - dieta, aktywność fizyczna powinny temu w dużym stopniu zapobiegać. Gdyby jednak pojawiły się jakieś inne niepokojące objawy typu obfite pocenie się (niezwiązane z wysiłkiem fizycznym), uczucie osłabienia znacznego, które pojawia się nagle lub zaburzenia widzenia, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Pozdrawiam
napisał/a: woytekos 2013-12-28 12:00
Dziękuję bardzo! Bardzo ulżyło mi na sercu, bo jednak piłka nożna jest dla mnie wszystkim co chcę robić w życiu i nie wyobrażam sobie trenowania w chorobie. A jakie mogą być powody tego zmęczenia i suchości w buzi ? Biorę także suplement diety Acti Globin i jem dużo owoców czy to może być od nadmiaru jakiejś witaminy?
napisał/a: ratownik_0395 2014-01-03 10:38
Samo zmęczenie może wynikać paradoksalnie z prowadzonego trybu życia - intensywny wysiłek itp., organizm wciąż jest poddawany wysiłkowi, więc odczuwalne jest zmęczenie fizyczne. Nadmiar witamin - wszystkie witaminy, oprócz A, D, E i K są rozpuszczalne w wodzie, więc ich nadmiar jest usuwany wraz z moczem. Pozdrawiam
napisał/a: woytekos 2014-01-05 02:04
Możliwe, że od zmęczenia fyzicznego, jednak nawet podczas teraz wolnego od szkoły/treningów po kilku godzinach funkcjonowania zamykają mi się oczy. Też może być to spowodowane tym, że co 2 dni biegam po 5km w sumie o te zmęczenie i senność się nie martwię. tylko irytuje mnie ciągle ta suchość w buzi, dziennie wypijam 2l wody mineralnej niegazowanej, dobrze tak? Dodam też, że oddaję mocz ok 7razy w ciągu doby, w nocy nie wstaję do toalety, czasem się zdarzy raz, nigdy więcej mi się nie zdarzyło.
napisał/a: ratownik_0395 2014-01-05 14:13
Bardzo dobrze, wręcz przy wysiłku wskazana jest większa ilość, a do spożywanych płynów w ciągu dnia można włączyć ok pół litra płynów izotonicznych - bogate są one w pierwiastki typu sód czy magnez, lecz nie należy ich mylić z napojami energetyzującymi, które są szkodliwe dla organizmu człowieka spożywane w nadmiernych ilościach, a niejednokrotnie niewielka dawka powoduje zaburzenia pracy serca itp.
Z powodu zgłaszanego uczucia suchości w jamie ustnej należy wykonać badania w kiernku moczówki, jednakże myślę, że nie ona jest przyczyną dolegliwości - jeśli takowa istnieje.
napisał/a: wikam2 2014-01-15 19:38
Warto przeczytać :
[url_special=http://polki.pl/zdrowie_i_psychologia_cukrzyca_artykul,10031395.html:aqv4lj6i]https://polki.pl/zdrowie_i_psychologia_cukrzyca_artykul,10031395.html[/url_special:aqv4lj6i]
napisał/a: woytekos 2014-01-21 19:35
Znalazłem wyniki badań krwi, moczu i cukru z końca października, a objawy takie jak zmęczenie i ta niby suchość męczyły mnie już ok miesiąc przed.

WBC 5.61
RBC 5.08
HGB 13.90
HCT 42.00
MCV 82.70
MCH 27.40
MCHC 33.10
PLT 224.00
RDW-SD 41.40
RDW-CV 13.90
PDW 11.40
MPV 10.30
P-LCR 26.30
NEUT# 3.34
LYMPH# 1.71
MONO# 0.45
EO# 0.09
BASO# 0.02
NEUT% 59.50
LYMPH% 30.50
MONO% 8.00
EO% 1.60
BASO% 0.40
-
OB-ODCZYN BIERNACKIEGO 7.00

Badania moczu

AZOTYNY- nieobecne
BIAŁKO- nieobecne
BILIRUBINA- nieobecna
CIAŁA KETONOWE- nieobecne
CIĘŻAR WŁAŚCIWY 1.030
GLUKOZA -nieobecna
KREW -nieobecna
LEUKOCYTY- nieobecne
PH- 6.00
UROBILINOGEN- w normie

Barwa: jasnożółta
Przejrzystość-przejrzysty
Leukocyty: pojed. w prep.
Erytrocyty świeże: pojed. w prep.

CUKIER NA CZCZO 4.40

Byłem ostatnio u okulisty aby sprawdzić swój wzrok, nic złego się nie dzieje wszystko jest tak jak było tylko mniej komputera, okularów nosić nie muszę :). A co do suchości to jest to takie uczucie jakbym miał katar w gardle, jak to "pociągne" do góry to za chwile znów to mam... Mocz nadal w normie, około 5-7 razy dziennie.