czy to atak serca?

napisał/a: boboszek 2014-06-17 15:36
Witam. Mój kolega, chorujący na serce ostatnio zasłabł, zaczął się pocić, i pulsująco zwijać się z bólu. Po 5 minutach zaczął pluć krwią, wstał i aż się zatoczył, mdlał. Drętwiały mu ręce, że aż nie mógł utrzymać szklanki. Nie chciał żebym wezwała karetkę i mówił, że mu przejdzie.. Całość trwało jakieś 20 min. On sam mówi, że po prostu tak ma i nie wie co to jest ani jak się zachować gdy się to zaczyna. Nie chodzi do lekarza, ani też nie bierze leków.. Napisałam na forum bo chce mu przemówić do rozsądku ale nie wiem dokładnie co mu dolega.. Co to jest? Czy to jakiś słaby atak serca? Jak się zachować gdy znowu będę świadkiem takiego zdarzenia?
napisał/a: ratownik_0395 2014-06-18 11:37
Witam.
Przede wszystkim trzeba przeprowadzić dokładny wywiad, ale to bezpośrednio z chorym. Przyczyn może być wiele, obstawiałbym raczej choroby o podłożu gastroenterologicznym (choroba wrzodowa zaawansowanego stopnia), ewentualnie choroby układu oddechowego. Jeśli dojdzie do takiego incydentu w przyszłości, należy w przypadku omdlenia unieść nogi do góry, aby uzyskać spływ krwi z kończyn dolnych do jam serca i mózgu, ponadto możliwie zapewnić jak największy dostęp powietrza dla chorego, ewentualnie ułożyć w pozycji bezpiecznej i wezwać pomoc. Niezależnie od wszystkiego pacjenta powinien obejrzeć lekarz, gdyż przedstawione objawy sugerują obecność jakiejś choroby. Pozdrawiam