Czy szczepić na pneumokoki i menigokoki

napisał/a: kusia80 2013-08-20 13:42
Panie doktorze, syn we wrześniu kończy 2 lata, w grudniu przeszedł ostre zapalenie płuc wywołane niezidentyfikowaną bakterią, już 3 pediatrów radziło mi, by w związku z tym zaszczepić go na pneumokoki, szczepiłam tylko obowiązkowymi szczepionkami, bo do innych nie jestem przekonana, ale teraz się waham czy faktycznie go nie zaczepić, czekałam z podjęciem decyzji na jego 2 urodziny, by ewentualnie podać tylko 1 dawkę. Moje pytanie brzmi czy faktycznie powinnam go zaczepić a jeśli tak to jaką szczepionką pneumo23, synflorix czy prenevar. Dodam, że ma prawie 4 letnią siostrę chodzącą do przedszkola i przynoszącą choroby. Tak sobie wymyśliłam, że ewentualmnie zaczepię tylko jego, bo do 5 lat zostało mu aż 3 lata i za rok pewnie też pójdzie do przedszkola a córki już chyba nie będę szczepić (dla niej zastanawiam się nad broncho vaxom), ale nie wiem czy moje myślenie jest prawidłowe i czy na menigo też powinnam go zaszczepić? Bardzo proszę o poradę, bo myślę i myslę, ale się na tym nie znam.
napisał/a: Peter 2013-08-22 14:59
Byłbym za zaszczepieniem przeciwko pneumokokom. Ale jeśli pani chce po ukończeniu 2 lat, to wchodzi w rachubę albo szczepionka Prevenar albo Pneumo 23. Synflorix jest dla dzieci do 2 roku życia i podaje się 2 dawki.
Jeśli chodzi o meningokoki (tutaj zorientowałbym się np,.w sanepidzie jak często są notowane przypadki zachorowań w pani rejonie) i jeśli są sporadyczne, to nie szczepiłbym.
napisał/a: kusia80 2013-08-22 22:03
Dziękuje za odpowiedź, zadzwonię do sanepidu i zapytam.
napisał/a: dario1984 2013-09-05 08:57
Witam

Dostałem informację w Wojewódzkim Sanepidzie w Lublinie że w naszym rejonie w tym roku było 5 przypadków zachorowań w tym 2 w Lublinie. Pani powiedziała że różnie i starsze osoby i młodsze nie ma reguły. Powiedziała również że jest to sporadyczne i nie ma jakiejś tendencji wzrostowej biorąc pod uwagę poprzednie lata.

Moje pytanie w takim wypadku nie ma co szczepić dziecka na meningokoki i truć organizmu?

Pozdrawiam :)
napisał/a: Peter 2013-09-13 13:29
Tak, nie ma co szczepić na meningokoki w takim przypadku.