Czy słaba tolerancja wysiłku oznacza niewydolność?

napisał/a: Melman 2011-04-13 21:13
Mam32l i od kilku lat głównym problemem jest puls. Szybko się mecze przy byle jakim wysilku fiz czasem zwykle stanie to 100puls spacer 120puls. Jak usiąde to z regóły szybko spada do dobrych wartosci. Są lepsze dni gdy troszke mniej sie mecze ale jednak.
Ost zrobiłem sporo badan ekg echo holter i holter ciśnieniowy - wszystko ok ale wysilkowe to tylko 9,8mets czyli jak na wiek zdecydowanie za slabo.
Czy mając tyle badan mozna wykluczyc niewydolność (lekarz mowi ze niewydolnosci nie mam) ale wyczytalem ze jest tez rozkurczowa która chyba trudniej zdiagnozować.??
Pasuje mi do objawów 2 lub 3 stopien nyha
W takim razie co mi jest bo od kilku lat tak samo wychodzi próba wysiłkowa czyli dość słabo lub średnio.
napisał/a: opilek 2011-04-14 17:01
Czy występuje u Ciebie puchnięcie nóg, czy śpisz wysoko na poduszkach, czy masz jeszcze jakieś dodatkowe objawy??
napisał/a: sleepingsun 2011-04-14 18:30
Dzień dobry :) O akurat post na temat METS w ekg wysiłkowym, już jakiś czas temu miałam to badanie z powodu szybkiego męczenia się i kołatania serca podczas wysiłku i mnie ciekawi właśnie czy jest jakaś norma tego METS w tym badaniu. Ja mam 17 lat i METS 9.40. Nie za bardzo to rozumiem dlatego z czystej ciekawości pytam :) Zdrówka życzę :)
napisał/a: Melman 2011-04-14 18:59
pakus napisal(a):Czy występuje u Ciebie puchnięcie nóg, czy śpisz wysoko na poduszkach, czy masz jeszcze jakieś dodatkowe objawy??

Nie nogi nie puchną a śpie średnio wysoko . Z dodatkowych objawów to częste uczucie totalnego zmęczenia , zmienność pulsu i co jakiś czas duszności.
Taki irydolog co z tęczówki czyta mówi że przebyłem zapalenie mięśnia sercowego, ale lekarze twierdzą że nie bo nie ma nigdzie po tym śladu.

A te metsy to 10 to norma chyba dla 50-60latka
napisał/a: opilek 2011-04-14 21:56
Witam co do wartości METs to wartości na poziomie 10 osiągają z reguły panowie w średnim wieku. U średnio aktywnych młodych mężczyzn wartości te powinny być na poziomie 12. Oczywiście treningiem aerobowym można zwiększyć osiągane wartości. Dalej co do niewydolności rozkurczowej ona także byłaby widoczna w badaniu ECHO. Nie wiem czy u Ciebie ktoś podejrzewał jakieś schorzenia układu oddechowego???
napisał/a: sleepingsun 2011-04-14 22:06
A u dziewczyn w wieku 17 lat? (jak miałam robione badanie to miałam 16 lat) to jaka ta wartość METS powinna najlepiej być? :) A może 9.40 jest ok? :)
napisał/a: Melman 2011-04-15 00:24
Nie raczej uklad odechowy jest ok bo jakiś czas temu spirometria ok a teraz rtg ok.
Kilka lat temu biorąc pół tabl metocardu doszedłem do przeszło 12mets, więc uwazam ze to cos z sercem, podkreślam że ten irydolog nic nie wiedząc o moim zdrowiu wyczytał też z oka że przebyłem zapalenie nerek co w przeszłości miało miejsce więc jest dość wiarygodny.

sleepingsun- zrób test na bieżni , wypocznij przed badaniem i zobaczymy wynik.
Niecałe 10mets to nawet dla kobiety trochę mało choć kobiety mają normy mniejsze jak faceci.