Czy siada mi trzustka?

napisał/a: dzej2 2013-05-22 16:19
Hej
pisałam już na tym forum o moich problemach, ale teraz postaram się w 1 poście streści co i jak i poproszę Was o pomoc.

Otóż wszystko zaczęło się w czerwcu 2012 kiedy nagle:
- zaczęły męczyć mnie bóle brzucha (lokalizacja rożna: raz w środku brzucha, raz po lewej stronie, raz podbrzusze, nie ma reguły) doszło - w między czasie - przelewania w żołądku, uczucie sytości i wzdęcia.
- ból/Sytość rożnej intensywności i występujące okresowo czyli np miałam tydzień spokoju żeby później znowu 3 dni cierpieć i tak na zmianę.
- pojawiły się zaparcia (od czerwca 2012 do dziś-maj 2013 - stolec to "bobkowate kulki" + raz pokryte śluzem, raz bez śluzu), bardzo rzadko biegunki
- zaczęłam chudnąć (od 06.12 do 05.13 -ok.14kilo w dół)

Od czerwca 2012 do sierpnia 2012 wykonywałam parokrotnie:
- OB
- Morfologia
- Sód
- Potas
- Żelazo
- Alat
- Aspat
- GGTP
- Bilirubina całkowita
- Amylaza we krwi
- Cukier (z palca)
- Badanie ogólne moczu

wszystkie z powyzszych były w normie (dokładniej w środkowej granice normy)
dodatkowo 2krotnie wykonane usg - też okej, dlatego od sierpnia 2012 do teraz (05.13) nie miałam powyższych badań powtarzanych, tylko lekarz prowadzący wysłał mnie do gastrologa.

Gastrolog przyjął mnie, po raz 1wszy, w październiku 2012- pouciskał brzuch i stwierdził, że trza wykluczyć tarczyce i że skłania się do diagnozy, że to jelito drażliwe. Zalecił wykonać badanie na krew utajona ( wyszło ujemnie).

W październiku 2012 zrobiłam badania na tarczyce:
-TSH
-ft3
-tf4
-anty- tpo
wszystko wyszło w normie.

W styczniu 2013 po konsultacji z endokrynologiem i zrobieniu usg tarczycy (wyszło okej) problem tarczycy został wyeliminowany

W lutym 2013 zauważyłam, że do początkowych objawów doszło:
- podwyższona/"skacząca" temperatura (36,9-37,2) - taki stan utrzymuje się do dziś
- występują dreszcze (okresowo)
- osłabienie

W tymże lutym odwiedziłam po ra z2gi gastrologa - znowu pouciskał brzuch, zapoznał się z opinia endokrynologa i zapisał mnie na gastroskopię.

W marcu 2013 dla uspokojenia zrobiłam badania hormonalne:
- estriadol
- testosteron
- kortyzol
- LH
- FSH
- DHEA-S
- 17-Hydroksykortykosteroidy
wszystkie w normie jedynie prolaktyna wyszła podwyższona 42 (norma do 22)

W kwietniu 2013 została przeprowadzona gastroskopia, która wykazała luźniejszy wpust i pojedyncze zaczerwienienia w żołądku, poza tym wszystko okej. H.pyroli wynik ujemny.
Po raz kolejny także zrobiłam badania:
- OB
- morfologia
- sód
-potas
dodatkowo zrobiłam:
- crp
- wit. B12
- aso
wszystko wyszło w normie

W maju 2013 - dokładnie tydzień temu - moja rodzinna lekarka stwierdziła, że skoro objawy ciągle występują trzeba zrobić ponownie badania z sierpnia 2012 i tu właśnie zaczyna się schody:

- CRP
- morfologia
- kreatynina
- lipidogram
- cukier (z palca)
w normie (choć niektóre wyniki w morfologii są w górnych granicach)
- usg także pokazało wszystko w normie (ale badanie trwało max 2min, wiec nie wiem czy mam ufać temu wynikowi;])

natomiast:
- bilirubina calkowita
- aspat
- amylaza we krwi
w gornej granicy normy

podwyższone wyszło:

-Żelazo 181 (gdzie norma jest do 150)
- alat 48 (norma jest do 40)
- ggtp 37 (norma jest do 32)
- amylaza w moczu 621(norma do 320)



Lekarka rodzinna powiedziała, że to problemy z trzustka i skierowała mnie do szpitala gdzie mi powiedziano: "Szef będzie za parę dni, ja nie mogę sama podjąć decyzji o przyjęciu na oddział" wiec mam się "za parę dni udać do szpitala" i zdecydują co ze mną. Teraz moje pytania do Was:

- czy to możliwe, żeby już w czerwcu/sierpniu 2012 roku siadała mi trzustka pomimo dobrych wyników?
- czy to, że de facto 10miesięcy wszystko trwało bardzo mogło pogorszyć stan trzustki?
- czy mogę jeszcze jakieś badania wykonać, "na własną rękę" żeby z owymi wynikami udać się do szpitala?
- jakie pytania zadawać lekarzom bo nawet nie bardzo się orientuje:|

Nie muszę dodawać, że boje się że to nowotwór ale wykonałam CEA i CA 19,9 i markery wyszły w normie (ale czytałam że nie zawsze wynik ujemny markerów daje 100% pewności braku nowotworu)
Byłabym wdzięczna za pomoc
napisał/a: dzej2 2013-05-22 17:30
nie mogę edytować wiec piszę kolejnego posta:

Czy zmiana diety można te wyniki poprawić??
Nie jadam jakoś wybitnie tłusto:
śniadanie - 2 kanapki bądź płatki kukurydziane z jogurtem naturalnym
2sniadanie - najczęściej owoce - jabłka/kiwi/gruszki/ananas/banan
obiad jak to obiad: ziemniaki i jakiś kotlet z surówką
kolacja - albo 2 kanapki albo biszkopty/herbatniki

+ woda, w ciągu dnia staram się wypić kolo litra dodatkowo herbata czarna/czerwona/mięta bądź rumianek (rzadko kefir/ maślanka), wiec koło 2litrów płynów dziennie wypijam.

Od czasu do czasu, owszem zdarza mi się zjeść pizze/kebab albo chipsy i napić się piwa ale nie jest to za często.

Niby wyniki nie są aż tak podwyższone (poza amylaza w moczu), ale skoro wszystkie, a nie pojedyńcze współczynniki poszły w gorę w porównaniu do sierpnia 2012, to chyba coś się dzieje bardzo niepokojącego:/.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-05-24 15:34
Witam
Możesz sobie spróbować suplementacji:
- Esselive Forte
- Lipancrea 6000
Spożywaj więcej zdrowych tłuszczy, pochodzących z Oliwy z oliwek, Oleju lnianego.
Więcej białka w diecie, płatki kukurydziane rano odpuść - wysoki indeks glikemiczny który powoduje nagły wzrost cukru we krwi.
Informacje na temat zdrowego odżywiania znajdziesz w kilku moich artykułach:
http://wieszjak.polki.pl/eksperci,1011,Krzysztof-Mikiecik.html

Pozdrawiam
napisał/a: aaggaa3 2013-05-25 11:02
witaj :)

Twoje wyniki nie muszą koniecznie wskazywać na trzustkę,

ja zrobiłabym jeszcze następujące badania

-lipaza
-ferrytyna, TIBC
-mocznik,
-wykluczyłabym nosicielstwo HBS i HCV
(stany podgorączkowe, dreszcze, osłabienie)

-bilirubina z podziałem na frakcje (wolna i związana)

później można by jeszcze zrobić przeciwciała anty-tTG

powyższe badania nie są tanie i myślę, że w szpitalu Ci je zrobią,

napisal(a):tóra wykazała luźniejszy wpust i pojedyncze zaczerwienienia w żołądku
zaczerwienienia mogą wskazywac na jakiś lekki stan zapalny, może to tez dawać róznae objawy (chociaż nie wpływa raczej na wyniki badań)
napisał/a: Ell 2013-05-25 11:37
jesli boli podbrzusze, sluz w stolcu - ja bym jeszcze zrobila kolonoskopie.
napisał/a: dzej2 2013-05-27 21:00
dzięki za odpowiedzi :) zapomniałam dodać, że od paru miesięcy mam:
-bóle najczęściej zlokalizowane w prawym podbrzuszu i z boku po prawej stronie brzucha - zawsze podejrzewałam, że to coś wspólnego z wyrostkiem/jelitami
- podwyższone tętno
- od jakiegoś czasu niskie ciśnienie
Termin do szpitala mam na następny tydzień, zobaczymy co się okaże i jakie badania zrobią;)
napisał/a: Ell 2013-05-27 22:10
powodzenia, napisz pozniej co wyszlo
napisał/a: dzej2 2013-05-28 12:26
Mam pytanko:
dziś pani doktor (rodzinna - do której musiałam się udać po 2gie skierowanie do szpitala) kazała mi powtórzyć badania - czy nie jest na to za wcześnie?. Ostatnie badania, które wyszły podwyższone robiłam 20.05 czyli 8dni temu.
napisał/a: dzej2 2013-05-29 13:40
odebrałam dziś wyniki:

GGTP wyszło ciut ponad normę (33 gdzie norma jest do 32)
Amylaza w moczu się podwyższyła - tydzień temu wynik 621 obecny 699 (norma do 320)
cała reszta czyli:

- CRP
- Morfologia
- Sód
- Potas
- Bilirubina całkowita
- Amylaza we krwi
-TSH
-ft3
-tf4
-anty- tpo
- białko całkowite
- Badanie ogólne moczu
- mocznik
- TIBC
- aspat
- Żelazo (poprzednio podwyższone)
- alat (poprzednio podwyższone)

wszystkie z powyższych wyszły w normie (choć niektóre w wyższych granicach normy)

Zapomniałam dodać, że w tamtym tygodniu zbadałam lipazę i wynik był w normie + zrobiłam sobie antygen HBS i wyszedł ujemny.

O czym może świadczyć podwyższająca się amylaza w moczu?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-05-29 15:42
Witam
Zazwyczaj przy ostrym zapaleniu trzustki podwyższa się zarówno alfa-amylaza jak i lipaza trzustkowa.
U Ciebie jest tylko amylaza przekroczona.
Czy odczuwasz aktualnie bóle w okolicach pępka?
Występują problemy z konsystencją stolca, niepokojące zmiany?
W celu dokładnej diagnostyki trzustki, wykonuje się badanie EUS czyli endoskopowa ultrasonografia - niestety jest ono drogie, ok 1500 zł prywatnie, na NFZ raczej nie ma dofinansowania ale można popytać po szpitalach.

Pozdrawiam
napisał/a: dzej2 2013-05-29 16:04
Bole kolo pepka wystepuja okresowo. Problem ze stolcem jest od roku- zatwardzenia i kozie bobki, czasem stolec ze slizem. Mam nadzieje ze lipaza jest ciahle w normie bo jej nie powtarzalam.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-05-29 16:13
dzej napisal(a):Bole kolo pepka wystepuja okresowo. Problem ze stolcem jest od roku- zatwardzenia i kozie bobki, czasem stolec ze slizem. Mam nadzieje ze lipaza jest ciahle w normie bo jej nie powtarzalam.

Spróbuj sobie następującej kuracji:
- Gastrochol - 1-4 razy dziennie
- Lipancrea do posiłków jak wspomniałem wcześniej
Ograniczenie tłuszczy do 70g
Zwiększenie podaży białka.