Czy raka widać przy gastroskopii?

napisał/a: bumbum3 2012-05-08 16:40
Witam. Mialem robioną gastroskopię i okazał się ,ze mam podrażnioną błonę żołądka. Taka diagnoza został postawiona przez gastrologa.
Czy gdyby były zmiany nowotworowe to lekarz by je zobaczył???
napisał/a: ~Anonymous 2012-05-09 00:04
A mógłbys podac pełny wynik gastroskopi?bo samo podrażnienie błony śluzowej żołądka nic tak do końca nam nie mówi czy lekarz przepisał jakies leki ?byc moze IPP?
Co do drugiego pytania jesli byłyby jakies zmiany które zaniepokoiłyby lekarza z pewnością zostałaby przeprowadzona biopsja gdzie pobrane zostałyby wycinki z miejsc zmienionych do badania histopatologicznego czyli badanie pobranych tkanek przez mikroskop
napisał/a: aaggaa3 2012-05-09 09:20
Witaj:)

U mojego Taty raka wykryto właśnie podczas gastro. Na szczęście na tyle wcześnie, że po operacji nie musiał mieć nawet chmioterapii. Obecnie 11 lat po usunięciu żołądka ma się doskonale :)

Sama choruję na żołądek (przewlekły stan zapalny oraz refluks żółciowy) mam gastroskpoie w sumie już od 10-ciu lat co jakiś czas i uważam, że doświadczony gatrolog czy też chirurg zauważyłby podejrzane zmiany (chyba, że nowotwór rozwija się w wewnętrznych warstwach błony śluzowej - takie przypadki z tego co mówił mi chirurg, który gastro wykonuje są niezmiernie rzadkie, w takich przypadkach diagnostykę można poszerzyć o rentgen przewodu pokarmowego z kontrastem lub tomografię i ew. rezonans)

Jak już wspomniała kirke28 napisz cały wynik gastro i czy pobrano próbki do testu ureazowego oraz na hist-pat:)

pozdrawiam:)