Czy przejmować się niewielkim ganglionem?

napisał/a: wojtek2s 2016-11-27 17:21
Witam. Kilka miesięcy temu pojawił mi się ganglion na nadgarstku, po jakimś czasie ortopeda zrobił mi punkcję, wsadził rękę w szynę usztywniającą i po tym zabiegu ganglion rzeczywiście się zmniejszył, jednak nie zniknął całkowicie. Wydałem już kupę pieniędzy i straciłem masę czasu na leczenie się, poza tym prawa ręka w szynie uniemożliwiłaby mi pisanie kolokwiów, które mam praktycznie co tydzień, dlatego jeśli nie jest to konieczne, wolałbym uniknąć wizyty lekarskiej, ale wiadomo że zdrowie to priorytet więc ostatecznie pewnie się przemogę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Moje pytanie jest następujące - czy powinienem w ogóle przejmować się tak małym ganglionem, którego widać tylko po zgięciu nadgarstka w dół, czy mogę go olać? Mam już niezłą nadwagę i chciałbym w końcu zacząć się odchudzać trenując na siłowni, ale ciągle blokuje mnie obawa przed obciążaniem tego nadgarstka - czy mogę normalnie ćwiczyć z wolnymi ciężarami mając taki mały ganglion, czy przed przystąpieniem do treningów muszę się go bezwzględnie pozbyć ? Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś przybliży mi ten temat :)
Pozdrawiam serdecznie!
napisał/a: PioCS 2016-12-05 14:23
Witam, pojawienie się ganglionów ma dość złożony charakter. Według mnie musiałby Pan z fizjoterapeutą poprawić stabilizację samego stawu nadgarstkowego oraz barkowego. Uważam że fizjoterapeuta powinien zbadać odcinek piersiowy kręgosłupa. Unerwienie odżywcze (wegetatywne) kończyny górnej wychodzi od segmentu drugiego do dziewiątego odcinka piersiowego kręgosłupa. w Bardzo dużym uproszczeniu - gorsza ruchomość tych segmentów może doprowadzić do zaburzenia odżywiania tkanek kończyny górnej, nałożona na to niestabilność doprowadza do przeciążania torebki stawowej i zbieranie się w niej płynu. Jeżeli ma Pan nadwagę proponowałbym skontaktować się z dobrym dietetykiem gdzie zostanie dobrany skład diety indywidualnie dla Pana. Być może trzeba bedzie zrobić jakieś dodatkowe badania pod kątem funkcjonowania narządów wewnętrznych np. trzustka ale to musi ocenić inny specjalista. Jeżeli chodzi o trening siłowy z niestabilnym nadgarstkiem i barkiem to może to się skończyć kontuzją. Proponowałbym zacząc w kolejności: dietetyk na równi z fizjoterapeutą i dopiero później ostry trening na siłowni. pozdrawiam
napisał/a: wojtek2s 2016-12-05 15:19
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem - sugeruje Pan abym zlokalizował przyczynę pojawienia się ganglionu? Jest mi ona znana - ganglion pojawił się niedługo po tym, jak mocno nacisnąłem na łopatę ręką z niezablokowanym nadgarstkiem (omsknęła mi się noga i cały ciężar ciała poszedł na nadgarstek) więc to raczej kwestia kontuzji, niż naturalnych zaburzeń. Wcześniej ćwiczyłem na siłowni jakiś czas ale musiałem zrobić dłuższą przerwę z przyczyn obiektywnych, mam wystarczające pojęcie o dietetyce by ułożyć sobie dietę na redukcję ale bez łączenia jej z ćwiczeniami siłowymi to nie ma sensu.. Chciałbym się tylko dowiedzieć, czy taki ganglion uniemożliwia ćwiczenie siłowe, czy po prostu go zignorować i przejmować się nim dopiero, gdy stanie się większy..