Czy powinnam iść do lekarza? wyniki

napisał/a: ssara 2015-04-01 08:40
Mam 24 lata, od jakiegoś czasu przestałam miesiączkować, ciągle mi było zimno, do wszystkiego musiałam się zmuszać, nic mi się nie chciało, miałam obniżony nastrój, niską temperaturę ciała, wiecznie zimne ręce i doszedł do tego trądzik. Zbadałam tarczycę:

FT4- 11,8 (12- 22)
FT3- 3,3 (3,1- 6,8)
TSH- 2,17 (0,27- 4,2)

Wyniki oprócz jednego małego odchylenia od normy niby się w niej mieszczą i nie wiem czy wskazuje to na niedoczynność czy nie.. powinnam udać się do endokrynologa?

Z góry dziękuję za pomoc
napisał/a: soaring 2015-04-01 21:48
masz niski poziom hormonów (ft4 i ft3), ale tsh w normie, więc przeciętny endo Cię oleje. zacznij od wypytania otoczenia o dobrego endo i umówienia się na wizytę, a kilka dni przed powtórz te badania (minimum 6 tyg od tych) oraz dorzuć przeciwciała anty-tpo i anty-tg, zeby wykluczyć hashimoto.
przydałaby się też aktualna morfologia na początek, w celu wykluczenia anemii. jeśli możesz to wykonaj też ferrytynę, wit B12, kwas foliowy.
napisał/a: ssara 2015-04-02 07:13
Dziękuję za odpowiedź.

Poszłam wczoraj z tymi wynikami prywatnie bo naprawdę nagle dziwne rzeczy się zaczęły ze mną dziać, zaczynając od nastrojów depresyjnych, a kończąc na jakichś białych plamach na ciele. Endokrynolog potraktował mnie poważanie bo od razu wypisał mi Euthyrox 25, na razie mam brać pół tabletki, później całą.. ale też nie jestem do końca przekonana czy to już od razu potrzebne, czytałam gdzieś, że jak się zacznie ten lek brać to na całe życie (??), a moje TSH ponad normę niby nie jest. Chociaż rok temu robiłam podstawowe badania i wynosiło 1,2 i z tym wynikiem czułam się idealnie. Teraz dziwnie w górę poszło..

Dostałam oprócz tych tabletek skierowanie na badanie: A- TPO, T, SHGB , witaminę D i TSH, które mam zrobić jeszcze raz za 6 tygodni. Dodatkowo iść na usg tarczycy i przyjść z tym wszystkim po ponownym badaniu TSH.
I właśnie teraz tak się zastanawiam, czy te badania krwi mogę wszystkie za jednym razem zrobić za 6 tyg... bo zapomniałam zapytać, ale Euthyrox chyba nie ma wpływu na przeciwciała czy tym bardziej wit. D...?

I dorzucę do tego chyba te badania, o których piszesz, poczytałam o niedoborach np. ferrytyny lub o anemii i objawy też się niby zgadzają.. a po morfologię idę po świętach do rodzinnego.
napisał/a: soaring 2015-04-02 08:30
wiesz, im dłużej żyję, tym bardziej uważam, że rozpoczynanie leczenia na podstawie jednorazowego pomiaru nie jest dobre. pomijając możliwe błędy laboratorium, po jednym badaniu nie wiadomo, czy faktycznie wymagasz leczenia farmakologicznego.
przede wszystkim trzeba ustalić, czy masz autoimmunologiczny stan zapalny, czy niedobór jodu, czy inne guzki (usg).
bo tak jak wyczytałaś, trudno jest odstawić lewotyroksynę. tarczyca się przyzwyczaja, a oczywiście ten lek nie leczy przyczyny niedoczynności, tylko uzupełnia poziom głównego hormonu (T4).
decyzja należy do Ciebie, ale jeśli wykluczymy hashi, to leczenie powinno zacząć się od jodu (jeśli nie masz hashi) a nie hormonu (bo leczy przyczynę), innych suplementów (guggulesterony, forskolina), dużej podaży białka w diecie (hormony tarczycy potrzebują go), unikania soi czy surowych warzyw krzyżowych, itd. na uczucie zimna świetnie pomaga mięso czy ryby - powodują termiczny efekt pożywienia, a jak dorzucisz imbir czy chilli, to efekt murowany ;)
lekarze przepisują lek, bo lek przywiązuje pacjenta, jest recepta, są profity od koncernu farmaceutycznego, a jak Ci przepisze jodid to się wyleczysz i znikniesz ;) wiem, że to brzmi jak spiskowa teoria dziejów ;)
inne badania nie kolidują z euthyroxem, ale ja bym je zrobiła jak najszybciej, bo będziemy mieć kierunek. czy raczej hashi, czy jod, czy żelazo. badanie wit D3 możesz sobie darować, w naszym klimacie 95% populacji ma niedobory, lepiej kasę przeznacz na zakup witaminy.
a testosteron zbadaj koniecznie wolny a nie całkowity.
napisał/a: ssara 2015-05-15 09:16
Zrobiłam dodatkowe badania, wizyta u endokrynologa za 3 tygodnie i takie wyniki:

USG: tarczyca dwupłatowa, niepowiększona, położona prawidłowo
prawy płat: 50x15x16 mm, lewy: 52x13x15 mm, cieśnina 3mm, obj 10,6ml
w górnym biegunie płata prawego, przy tylnej powierzchni zmiana lito- torbielowata śr. 5mm, podobna śr 3mm w górnym biegunie płata lewego.
Miąższ o prawidłowej echostrukturze i unaczynieniu. Węzły chłonne niepowiększone.

Czekam jeszcze na wynik SHGB, a reszta z krwi wyszła ok, poza witaminą D, gdzie wynik to 7 przy poziomie zalecanym 30- 80 ng/ml !!!

Jest to bardzo mało, powinnam się martwić? przyspieszyć wizytę?
Nie wiem jak się odnieść do tych guzków na tarczycy i aż tak dużym niedoborze witaminy! Trochę się wystraszyłam...
napisał/a: soaring 2015-05-17 19:39
nie musisz nic przyspieszać.
ten guzek to nic niepokojącego. jesli usg wykonane starannie to hashimoto wykluczone.
witamina D3 do dużej suplementacji - możesz kupić już teraz bez recepty tabletki, a lekarza poprosić o kropelki - wychodzą taniej. na razie włącz dawkowanie rzędu 5000 IU dziennie, latem jeśli będziesz dużo korzystać ze słońca to możesz zmniejszyć do 2000 IU, a potem znowu jesienią i zimą 5000 IU. ekspozycja na słońcu liczy się jeśli się odkrywa jak najwięcej ciała bez filtrów przez kwadrans dziennie, ale najlepiej codziennie.
napisał/a: ssara 2015-05-26 20:30
Dostałam Vigantoletten 1000 j.m i mam brać jedną tabletkę dziennie. Gdy zapytałam czy nie za mało przy tak dużym niedoborze witaminy to endokrynolog stwierdził, że to jest największa dawka jaką może podać, a brać więcej to niebezpiecznie..
Poczytałam trochę o tej witaminie i wszędzie jest napisane, że dawki lecznicze są o wiele większe. Nie wiem co robić.. brać lek przepisany przez endo i zaufać temu co mówi? kupić w aptece coś na własną rękę..? skonsultować się jeszcze z lekarzem rodzinnym? Po prostu nie mam pojęcia! I im więcej czytam to dochodzę do wniosku, że lekarze nie znają się na tym co robią.

Jakby ktoś mógł mi doradzić to byłabym wdzięczna
napisał/a: klinacz 2015-05-27 05:55
Nie możemy Ci powiedzieć co masz robić, a szczególnie podważać zdania lekarza, decyzja należy do Ciebie.
Możesz zasięgnąć rady u innego lekarza jeżeli chciałabyś uspokoić sumienie.
Ale można też samemu wysunąć wnioski trochę czytając na temat tej witaminy.
Ja tylko dodam, że od dwóch lat przyjmowałem 5000 j.m dziennie, a teraz przyjmuję 7000 j.m. dziennie.
Jeżeli lekarz uważa, że więcej, niż 1000 j.m dziennie to niebezpieczne to niech powie dlaczego.
Suplementacja konieczna jest przez cały rok do końca życia, w lato można zmniejszać dawki jeżeli wychodzimy na słońce bez filtra.
Zalecenia ekspertów z Europy Środkowej zaleca nawet 2000 j.m dziennie dla Europy Środkowej.

Polecam do przejrzenia ten wątek na tym forum na temat witaminy D: http://commed.polki.pl/post724947.html?hilit=witamina%20D
napisał/a: marzenkamama 2015-06-01 10:25
jestem w 15 tyg. ciązy wynik badania tsh-0.005 lekarz zlecił dodatkowe badanie ft3-4.57 ft4-14.80 i anty tpo 6.58 czy mam się niepokoić
napisał/a: soaring 2015-06-01 22:02
jakie masz normy dla ft3 i ft4? jeśli nie są ponad normę to moim zdaniem nie ma powodu do niepokoju, subkliniczna nadczynność może być reakcją na ciążę. chyba, że masz niepokojące objawy? jakieś kołatania serca, gorąco, zmęczenie?
napisał/a: marzenkamama 2015-06-01 22:18
kołatania serca często mam i ogólnie jestem osłabiona i przy każdym takim wybuchu gorąca niestety wymioty
napisał/a: soaring 2015-06-01 22:20
to trzeba kontynuować diagnostykę - zrób usg, idź do endokrynologa. trudno powiedzieć na ile to objawy ciąży, na ile zwiazane są z tarczycą.