Czy potrzebna ponowna gastroskopia ?

napisał/a: Piotr30L 2013-04-02 09:30
Rok temu po gastroskopii lekarz stwierdził u mnie nieokreślone zapalenie żołądka oraz refluks, 6 miesięcy brałem zirid orz proplazor.
Objawy czyli wzdęcia i gazy ustąpiły dość szybko, chociaż przez cały ostatni rok problem potrafi powracać. Bywają dni kiedy objawów brak ale są też te gorsze, z diety wyeliminowałem tłuste potrawy - zjedzenie ich momentalnie powoduje nawrót dolegliowści. We wrześniu lekarz odstawił leki i stwierdził że skoro objawy przy trzymaniu diety ustąpiły to gastro już nie wykona.? Nie ukrywam że jeśli to w ogóle możliwe chciałbym wrócić do jedzenie "prawie wszystkiego" Drążyć temat i wykonać gastroskopie i dalej brać leki ? Czy jak twierdzi lekarz nauczyć się żyć na diecie i żyć bez stresu - hah :) Według niego ty wystarczy.?!
napisał/a: madlung 2013-04-02 14:00
Ja na twoim miejscu dmuchał bym na zimne skoro się dobrze czujesz na diecie. Nie można od razu wracać do ciężkich potraw, bo dolegliwości z dużym prawdopodobieństwem powrócą. Tymczasem, jak się czujesz dobrze, dajesz mu czas aby twój żołądek się zagoił i odbudował, nie przeszkadzaj mu w tym. Musisz mieć silną wolę i odmawiać sobie różnych ciężkich smakołyków. Jeśli minęło sporo czasu kiedy się dobrze czujesz (w miesiącach) możesz próbować stopniowo wprowadzać coraz to cięższe rzeczy, jeśli nie będziesz miał po nich problemu znaczy, że już sobie w dużym stopniu wyleczyłeś żołądek. Gastroskopia myślę, że nie jest tu konieczna.
napisał/a: Piotr30L 2013-04-03 10:05
Dobrze rozumiem że skoro lekarz usłyszał ode mnie że objawy znacznie zmalały to już nie widział powodu do robienia gastro?
Czy tego nie powinno się leczyć jednak na podstawie tego co widzi się podczas badania? No chyba że to się leczy objawowo.
Mam rozumieć że przez prawie rok zdaniem lekarza nic nowego raczej w tym żołądku nie wyrosło że uznał że leczymy/nie leczymy na podstawie wyłącznie wywiadu z pacjentem i tego co widział na początku badania?