Czy operacja przegrody nosa jest konieczna w moim przypadku?

napisał/a: chorowitek123 2009-05-31 17:10
Witam.
Od paru ładnych lat choruję na chroniczny katar. W końcu jeden specjalista (alergolog) zdiagnozował mnie : "katar naczynio-ruchowy".
Drugi specjalista stwierdził zdecydowanie "skrzywiona przegroda nosowa" przyczynia się do częstych nawrotów infekcji, i dlatego zaleca zabieg prostowania przegrody. I że jest to główna przyczyna moich infekcji. Jak ja w koncu nie byłem chętny-to i on sobie trochę odpuścił w namawianiu mnie.
Inny laryngolog specjalista przepisał mi tomografię zatok i powiedział, że mam skrzywioną przegrodę, i że jest ona JEDNĄ Z kilku przyczyn mojego kataru. Inne powody to właśnie katar naczynio-ruchowy, nerwy.

I tak się zastanawiam w jakim stopniu wskazana jest u mnie operacja przegrody.
1)mam skrzywioną przegrodę
2) często po skrzywionej stronie pojawia mi się katar, od czasu do czasu pieczenie, mała infekcja kilkudniowa. Najgorzej jest w okresie jesienno-zimowym, gdy choruję dość często. - I to jest główny powód dla którego myślę o operacji.
3) nie chrapię w nocy, śpię dość dobrze w nocy, nie budzę się z otwartą buzią, nie oddycham buzią w dzień, nie sprawia mi problemów z oddychaniem, nie mam problemów z uchem.
4) Tomografia komputerowa wykazała czyste zatoki, przerośniętą małżowinę lewą, lekkie zgrubienia śluzówkowe.
5) A od paru dni nie mam kataru, nie dmucham nerwowo i się dość dobrze czuję - jak na złość w podjęciu decyzji pare dni przed operacją.

I zastanawiam się, czy zabieg wyeliminuje mi ten katar, czy mam wystarczające objawy do kierowania na zabieg? Czy może katar pojawia się z powodu bakterii, nerwicy, od kataru naczynio-ruchowego, i zabieg przegrody nie jest mocno wskazany.
(Mój ojciec mnie przekonuje, że przyczyną kataru nie jest przegroda a te wszystkie inne przyczyny)

Zabieg mam zapisany na za tydzień, i dalej nie wiem jaką decyzję podjąć. Może za szybko się zapisałem....
Może ktoś mi pomoże.:)
napisał/a: sitak23 2009-05-31 21:01
krzywa przegroda nosa i przerost małzowin nosa , jest wskazaniem do zabiegu , zmiejszy katar to napewno ,nos bedzie sprawnie działal i mozliwe ze bedzie miej infekcji ,
napisał/a: Ewelina881 2009-06-06 18:04
Hej,mam pytanie(chyba tak jak kazdy na tej stronie) Otóż od ponad miesiąca "choruję" na przerost małżowin nosowych.Przez prawie cały miesiąc żaden z dwóch lekarzy specjalistów nie potrafił zdiagnozować co to jest (tak, wcale nie żartuję!!!!) Od jednego dostałam skierowanie na prostowanie przegrody nosowej, bo uważał, że ten ucisk który ciągle mam w nosie, to właśnie od tego.Drugi z kolei stwierdził że "nic tam nie ma".W szpitalu mi powiedzieli że ten ucisk to napewno nie od krzywej przegrody, która zresztą nie jest taka krzywa (poza tym nie mam problemów z oddychaniem!)i powiedzieli żeby poszła zrobić testy alergiczne, więc tak też uczyniłam. Wyniki okazały się negatywne. Więc ja dawaj do trzeciego już specjalisty, który w końcu (dzięki Bogu) zdiagnozował co mi dolega-właśnie te nieszczęsne małżowiny!!!! I teraz zmierzając do konkretów: zapisał mi Rhinocort-steryd który ma zmniejszyć małżowiny, i doprowadzić do normalnego stanu mój nos.Zalecił zebym stosowała ten lek miesiąc, i później odstawiła na tydzień/. Biorę już go dwa tygodnie i przyznam że trochę pomógł, z tym że mój lekarz poszedł na urlop i nie będzie go trzy tygodnie. I moje pytanie: czy nic sie nie stanie jesli bede go brala do konca czerwca (wtedy to bedzie miesiac i tydzien)? i czy jak juz wylecze te malzowiny, czy jest mozliwosc ze np. po dwoch miesiacach znow sie powieksza?

Prosze od odpowiedz, i dziekuje z gory