Czy od okularów pogorszy mi sie wzrok

napisał/a: 1qazxsw23edc 2014-09-30 20:40
Witam.

Jakies 1.5roku temu zauważyłem ze pogorszył mi sie wzrok. W dzien widzialem dobrze, ale w nocy, np. podczas jazdy samochodem zauwarzyłem ze gorzej widze, pojawiły sie jakies promienie wokół źródeł swiatła, zaczołem gorzej widzieć.. Przejołem sie tym dosc mocno, bo nigdy przedtem nie mialem zadnych problemow ze wzrokiem. Mialem wtedy 18lat. Jakies pol roku później poszedłem do okulisty na badania. Wszystko wporządku poza delikatna wada -0,5 prawe i 0.25 lewe. Nie chciałem okularów, dawałem rade bez nich i ta wada jakos mi nie przeszkadzała.
Minął rok i z tego co widzę wada sie nie powiekszyła, nie zauważyłem zebym gorzej widział. Tak wogóle to mam taki dziwny przypadek, że jednego dnia widze dobrze a za kilka dni jakos gorzej, tzn. zmienia mi sie ostrość. Mam takie dni że widze bardzo dobrze, widze tak jak bym nie mial wgl wady wzroku, zaś za 3-4 dni zauwazam ze juz tak nie widze, potem znowu za jakis czas sie poprawia i tak mi sie to zmienia.
Tak jak pisałem wada stoi w miejscu na szczescie. Szczerze to do jazdy autem w nocy przydaly by mi sie okulary, bo jak mam gorzy dzien to czuje dyskomfort podczas jazdy, nie najlepiej widze. Sek w tym że ja nie chce nosic okulrów, jedyna ewentualnosc to soczewki. Moje pytanie brzmi czy jak bym zaczoł nosic soczewki do jazdy w nocy, to nie pogorszy mi sie wzrok? Tego wlasnie sie obawiam, w dzien mi były by zbedne, ale w nocy juz bym wolal lepiej widziec.
Duzo czytalem ze i nie doczytalem ze komus od noszenia okularów polepszył sie wzrok.
Szczerze to nie wiem co zrobic, czy zaczac nosic czy nie. Najbardziej przeraża mnie to ze mi sie wzrok pogorszy bo oczy sie rozleniwia i bede pozniej musial nosic soczewki cały czas.
Czekam na jakies slowa wsparcia, Dziekuje
napisał/a: magga1 2014-10-02 09:22
Od okularów ani soczewek wzrok Ci się nie pogorszy, nie musisz się tego obawiać, ale jeżdżąc bez okularów stwarzasz zagrożenie na drodze, więc jak najszybciej idź do okulisty! Z tego co mówisz, to możesz mieć poza tym przemęczony wzrok, więc może okulista poleci Ci jakieś krople albo coś.
napisał/a: 1qazxsw23edc 2014-10-02 21:06
A czy do tak malej wady jak 0.25 sa dostepne soczewki?
napisał/a: gggrzeniu 2014-10-02 22:08
Soczewki produkują od 0,5 Dioptria wg mojej wiedzy.

Co do tego, że wzrok pogarsza się przy użyciu okularów inne zdanie miał W.H. Bates. Uważał on, że noszenie okularów "rozleniwia wzrok", a ten adoptuje się do "wygodniejszych warunków". Proponował on szereg ćwiczeń opisanych w książce "Lepszy Wzrok Bez Okularów" ...

Jednak we współczesnym świecie noszenie okularów na prawde ułatwia życie. Może rozwiązaniem dla Ciebie będą niewiele słabsze okulary niż wymagasz... Zlikwiduje to progres wady...