czy nalezy sie renta socjalna ???

napisał/a: tomekk87 2013-01-03 21:27
moje objawy to obnizony nastrój, widoczna slaba modulacja afektywna,urojenia ksobne,urojenia odsloniecia mysli,zaburzenia koncentracji uwagi,obnizenie codziennej aktywnosci.Lecze sie od 2007 , 4 razy hospitolizowany.Ostatnia diagnoza na wypisie Zaburzenia psychotyczne w przebiegu uzaleznienia mieszanego.Zaburzenia osobowosci...
CZY NALEZY MI SIE RENTA SOCJALNA???
napisał/a: piotrosiama 2013-01-03 23:21
Jeśli jesteś osobą pełnoletnią to możesz składać papiery do swojego ZUS. Pamietać musisz, że wszystko zależy od opinii lekarza orzecznika czy stwierdzi że nie możesz podjąć jakiejkolwiek pracy - automatu w tych sprawach nie ma.
napisał/a: tomekk87 2013-01-04 15:18
przepraszam nie ręte socjalna bo to trzeba od 18 lat ja mam 26 a lecze sie od 6 lat i niewiem czy moge dostac ręte .Nie mam przepracowenego nawet roku.
napisał/a: Damiano16 2013-01-04 20:48
Renta socjalna należy się jak choroba powstała przed 18-stką....
napisał/a: kruq 2013-01-18 21:38
Pierwsza rzecz, to by uzyskać rentę socjalną musisz być uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Jeśli orzecznik uzna, że jesteś częściowo nie zdolny, wówczas renty socjalnej nie otrzymasz. Jest natomiast pewna metoda, która pomimo otrzymania takiego dokumentu upoważnia do pobierania renty (a przynajmiej taka była) i sam z niej skorzystałem. Po otrzymaniu takiego dokumentu, który mówi o częściowej niezdolności, idzie się do ZUS i zaczyna ubiegać o rentę chorobową, gdzie częściowa niezdolność jest płatna. Na komisję ponownie już nie jedziesz, bo dokument masz.

Niuans z kolei leży po stronie przyznawania rent z uwagi na problemy psychiczne. Są grupy schorzeń, przy których jadąc możesz być pewien renty, ale priorytetem jest mobilizować takie osoby do życia w społeczeństwie, nie alienować ich spychając na margines bezrobocia. To tyle teorii. Praktyka jednak bywa brutalna, i jedyną w miarę "bezpieczną" sytuacją w ubieganiu się o rentę jest stan, kiedy jesteś chory na schizofrenię. Czymś innym też jest pobyt w szpitalu. Spotkałem się ze stwierdzeniami, że orzecznicy nie mogą wówczas nie przyznać renty. Cała inna grupa chorób z nowotworami na czele, wydaje się być jednym wielkim znakiem zapytania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.