Czy możliwe dyskretne łysienie androgenowe?

napisał/a: isabell909 2014-07-24 16:39
Witam serdecznie. Ostatnio zastanawiałam się, czy przyczyną wypadania moich włosów może być dyskretne łysienie androgenowe. Nie mam typowych przerzedzeń na czubku głowy, przerzedzenia występują na całej głowie, straciłam 2/3 włosów. Cierpię na hashimoto wraz z niedoczynnością tarczycy. Jestem od dwóch lat na diecie bezglutenowej i bezlaktozowej. Byłam ostatnio na trychoskopii, dermatolog podejrzewa u mnie łysienie telogenowe, mam jednak wrażenie, że problemem jest nadmiar androgenów. Dermatolog stwierdził miniaturyzację i krystalizację mieszków włosowych. Na kamerce widziałam, że z cebulki wyrasta po jednym, po dwa włosy co pasowałoby do tego łysienia. Nie wiem co o tym myśleć. Od jakich badań powinnam zacząć..? Proszę o poradę, pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
napisał/a: soaring 2014-07-24 20:50
a jaki masz opis trychoskopii? z badań włosów możesz jeszcze wykonać trychogram.
w diagnostyce łysienia androgenowego czasem pomagają też badania hormonów z krwi, ale jednak rzadko, bo bardzo często przyczyną jest nadmiar androgenów jedynie w receptorach skóry, a nie we krwi.
masz problemy z przetłuszczaniem skóry głowy i jednocześnie przesuszaniem? coś przypominającego łupież? masz problemy z trądzikiem jakiekolwiek?
to co opisałaś może wskazywać na łysienie androgenowe.
napisał/a: isabell909 2014-07-24 23:13
Samo badanie włosów trwało 5 minut, nie otrzymałam opisu. Dermatolog stwierdziła nadmierny łojotok i łupież, jednak łupież tylko w okolicach skroni (w tych miejscach mam bardzo krótkie i cieniutkie włosy, jakbym je sobie ścięła na kilka cm).
Mam problem z przetłuszczaniem włosów, często muszę myć codziennie a zarazem skalp jakby był przesuszony, jakbym miała jakąś suchą skorupę. Jeśli chodzi o trądzik to miewam wypryski, głównie na brodzie i czole. Oczywiście dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
napisał/a: soaring 2014-07-24 23:21
czyli została od Ciebie wyciągnięta kasa za coś, czego nie można nazwać badaniem. żenada.
moim zdaniem to jest klasyczne łysienie androgenowe. również wypryski są nadmiarem androgenów spowodowane. szukaj dobrego endokrynologa, ewentualnie dermatologa, ale takich co się znają na leczeniu tych zaburzeń jest niewielu.
idealnie by było ustalić przyczynę - czy jajniki, czy nadnercza androgenizują, bo wtedy lepiej można dobrać leczenie. bez tego pomóc powinien spironol (lek na receptę na nadciśnienie przy okazji hamujący aldosteron, można go bezpiecznie długo stosować) oraz wcierka w skórę głowy loxon 2% bez recepty lub loxon 5% na receptę.
napisał/a: isabell909 2014-07-25 11:08
Dziękuję za odpowiedź, bardzo mi Pani pomogła. Oczywiście w najbliższym czasie wykonam potrzebne badania. Zakupiłam loxon 2%. Mam go stosować na całą skórę głowy skoro są przerzedzenia, czy tylko w okolicach skroni.?
napisał/a: soaring 2014-07-25 11:27
Możesz na całej głowie. Na efekty trzeba oczywiście czekać kilka miesięcy, ale warto go stosować moim zdaniem.
napisał/a: isabell909 2014-09-24 22:01
W związku z podejrzeniem, że to jajniki androgenizują wykonałam krzywą cukrowo-insulinową. Wyniki są następujące:
Glukoza:
na czczo: 88,0 mg/dl
Po 2h po podaniu 75g glukozy: 110,0mg/dl
Insulina:
na czczo: 9,03mU/l
Po 1h: 48,17mU/l
Po 2h: 52,4mU/l
Dodam, że 3h po badaniu bardzo źle się czułam. Mam problemy z zrzuceniem wagi, wręcz ostatnio przytyłam mimo diety. Bardzo proszę o interpretację, martwi mnie wynik insuliny po 2h, wydaję mi się, że powinna spaść. Dziękuję z góry za pomoc. Pozdrawiam.
napisał/a: soaring 2014-09-26 12:34
wyniki niezbyt dobre, skłonność do zaburzeń insulinowych widać. insulina powinna rzeczywiście w 2h spaść. ale nie zapominajmy, że krzywa to test laboratoryjny - na co dzień raczej nikt nie wcina 75 g cukru na śniadanie. unikaj węglowodanów prostych, łącznie z nabiałem i produktami mącznymi, z kaszami czy strączkami też uważaj i będzie ok.
powtarzaj krzywą co jakiś czas (typu raz do roku) na wszelki wypadek. bo jeśli by się insulina nie unormowała to potrzebna będzie metformina. ale jeśli będziesz się właściwie odżywiać, to nie powinno iść ku złemu ;)
napisał/a: isabell909 2014-09-26 15:50
Dziękuję za odpowiedź. Na diecie bezglutenowej i bezlaktozowej jestem już od 2 lat, ale oczywiście postaram się jeszcze bardziej przypatrzeć swojej diecie. Już wydrukowałam tabelę z produktami o niskim indeksie glikemicznym. Mam nadzieję, że wyniki się poprawią. Pozdrawiam
napisał/a: soaring 2014-09-27 07:34
przynajmniej na kilkanaście dni spróbuj zupełnie zrezygnować z owoców, w tym suszonych, chleba, ryżu, itp. Warzywa, warzywa, warzywa, zdrowe tłuszcze i trochę mięsa i ryb, najlepiej z zaufanego źródła a nie przemysłowych hodowli.
napisał/a: isabell909 2014-10-20 16:29
Witam. Właśnie jestem po wizycie u ginekologa gdzie miałam wykonywane m.in. usg transwaginalne. Otrzymałam opis wraz ze zdjęciami o które musiałam się upomnieć, aby mieć co pokazać endokrynologowi. Na jajnikach mam po kilka pęcherzyków (naliczyłam po 7), jednak pco zostało wykluczone. Na zapytanie czy w przyszłości może u mnie wystąpić pco usłyszałam, że nie. Nie wiem co powinnam dalej robić, mimo diety nie mogę schudnąć, myślałam, że to jajniki są winne. Jakie badania jeszcze powinnam wykonać? Proszę o pomoc
napisał/a: soaring 2014-10-20 22:49
w którym dniu cyklu jesteś?
może nie masz żadnych zaburzeń jajnikowych. może są, ale dyskretne - czyli ani teraz, ani w przyszłości nie rozwinie się z tego klasyczne pco, a 'tylko' lekkie problemy związane z nadmiernym wydzielaniem androgenów, które choćby w postaci łysienia androgenowego mogą doskwierać. lekarze rzadko ogarniają takie niuanse, bo łatwiej jest próbować traktować medycynę jak matematykę, czyli kierować się wynikami badań, a nie dostrzegać objawy pacjenta.
pozostałe opcje to androgenizacja ze strony nadnerczy a nie jajników, albo nadmiar hormonów męskich wyłącznie w receptorach skóry i wówczas może się długo nie udać ustalić winnego.
nie zmienia to faktu, że nadal możliwa jest diagnoza za pomocą trychoskopii czy trychogramu i jeśli to łysienie androgenowe, to można je hamować minoksydylem (loxon 2% czy 5%) lub/i spironolem lub/i deksametazonem (jeśli wyjdzie test 17-oh z deksametazonem).