Czy moje wyniki są ok?

napisał/a: agus3004 2015-03-24 16:43
Witam, odebrałam dziś wynik USG tarczycy, możecie mi powiedzieć czy jest ok
płat prawy : 46 x 14 x 14 obj 4,7
płat lewy : 45 x 12 x 13 obj 3.6
oba płaty echojednorodne bez zmian ogniskowych \
góry dziękuję za odpowiedź
napisał/a: theblackcat 2015-03-24 17:10
Przepraszam, ze pisze w tym wątku, ale nie chce już zakładać nowego wątku skoro ten tez jest o USG tarczycy :)

Jestem dziewczyną, lat 20. Zrobiłam niedawno badanie TSH, ft4 i ft3, a także dziś byłam na USG.

TSH: 3,54 (0.27-4.20)
Ft3 5,20 (3.10-6.80)
Ft4 12,75 (12-22)

USG tarczycy:
Płat prawy: 17x11x40mm (3.7ml)
Płat lewy: 14x11x44mm (3.4ml)
Cieśn do 3mm
Tarczyca położona prawidłowo, niepowiekszona, nie zagłębia się za mostek, prawidłowego kształtu, o niejednorodnej echogenicznosci miąższu. W obu płatach tarczycy słabo wydzielające się od otoczenia obszary hypoechogeniczne, lite - jak w przebiegu zmian zapalnych autoimmunologicznych. Nie stwierdza się zmian ogniskowych litych ani plynowych. Przepływ miazszowy wzmożony. Węzły chłonne okolotarczowe nie sa powiększone.

Dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam:)
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-03-24 20:14
agus3004 napisal(a):Witam, odebrałam dziś wynik USG tarczycy, możecie mi powiedzieć czy jest ok
płat prawy : 46 x 14 x 14 obj 4,7
płat lewy : 45 x 12 x 13 obj 3.6
oba płaty echojednorodne bez zmian ogniskowych \
góry dziękuję za odpowiedź


Tarczyca mała, ale jak jesteś drobną kobietą to może być ok. Poza tym też ok. :)
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-03-24 20:18
theblackcat napisal(a):Przepraszam, ze pisze w tym wątku, ale nie chce już zakładać nowego wątku skoro ten tez jest o USG tarczycy :)

Jestem dziewczyną, lat 20. Zrobiłam niedawno badanie TSH, ft4 i ft3, a także dziś byłam na USG.

TSH: 3,54 (0.27-4.20)
Ft3 5,20 (3.10-6.80)
Ft4 12,75 (12-22)

USG tarczycy:
Płat prawy: 17x11x40mm (3.7ml)
Płat lewy: 14x11x44mm (3.4ml)
Cieśn do 3mm
Tarczyca położona prawidłowo, niepowiekszona, nie zagłębia się za mostek, prawidłowego kształtu, o niejednorodnej echogenicznosci miąższu. W obu płatach tarczycy słabo wydzielające się od otoczenia obszary hypoechogeniczne, lite - jak w przebiegu zmian zapalnych autoimmunologicznych. Nie stwierdza się zmian ogniskowych litych ani plynowych. Przepływ miazszowy wzmożony. Węzły chłonne okolotarczowe nie sa powiększone.

Dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam:)


Obraz USG wskazuje na chorobę autoimmunologiczną, w tym przypadku możliwa choroba Hashimoto.
Klasycznej niedoczynności nie masz, ale niska wolna tyroksyna i ciut za wysokie TSH (mniemam, że nie jesteś emerytką) wskazuje że za chwilę będziesz potrzebowała hormonu.
Jeżeli masz objawy pasujace do niedoczynności to już teraz lekarz powinien rozważyć wdrożenie leczenia.
napisał/a: theblackcat 2015-03-25 06:54
djfafa, dziękuje za odp. Objawy mam np. trudności z koncentacja, lamliwe włosy, sucha skóra, nieregulane miesiaczki, problemy ze schudnieciem (na szczęście nie tyje), zmiany nastroju (szczególnie mój chłopak zwrócił na to uwagę), suche łokcie, i lekki objaw brudnych kolan, ale nie jest to bardzo widoczne. Chociaż samopoczucie mam dobre, jedynie szybko jestem zmęczona.
Emerytka nie jestem :D wręcz przeciwnie jestem młodą osoba - mam 20 lat, a czytając Twoj wątek o TSH dowiedziałam się, ze w tym wieku nie powinien być np tak jak mój 3,54.

Co do leczenia.. Myśle że ze wgledu na objawy powinnam zacząć leczenie, tylko że mam tez często wysokie ciśnienie na które nie biorę żadnych leków. A hormony tez wpływają na ciśnienie.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-03-25 07:28
Ale to hormon tarczycy i to jedyne lekarstwo przy niedoczynności o podłożu autoimmunologicznym.

Możesz spróbować diety i supli, może na początek to wystarczy.