Czy mogę prosić o interpretacje wyników mojej mamy

napisał/a: kasiuniaB 2012-01-26 14:42
4 lata temu mama przeszła operacje usunięcia piersi,później chemioterapia,lampy i herceptyna. Wszystko było wporządku do dzisiaj. Otóż podczas wizyty kontrolnej miała wykonane usg brzucha oto wynik:WĄTROBA O CECHACH STŁUSZCZENIA. W SEGMENCIE 6 HIPOECHOGENNE OGNISKO 12MM MOGĄCE ODPOWIADAĆ META. POZA TYM WĄTROBA BEZ ZMIAN OGNISKOWYCH. W PĘCHERZYKU ŻÓŁCIOWYM ECHO ZŁOGU 22MM. DROGI ŻÓŁCIOWE NIE POSZERZONE. TRZUSTKA,NERKI, ŚLEDZIONA I PRZESTRZEŃ WOKÓŁ WIELKICH NACZYŃ BEZ ZMIAN. dodam że poprzednie badanie usg było w marcu ubieglego roku i wynik był identyczny jak powyzszy tylko pierwsze zdanie było: WĄTROBA O CECHACH STŁUSZCZENIA,W SEG 7 TORBIEL 7 MM, Jak mam rozumieć dzisiejsze wyniki?????????????? czy to może być przerzut????? dostała mama skierowanie na tomografię komputerową na 6 stycznia i dopiero wtedy też konsultacja z lekarzem. Bardzo proszę o odpowiedz
napisał/a: augustyn888 2012-01-27 11:14
kasiunia7 napisal(a):4 lata temu mama przeszła operacje usunięcia piersi,później chemioterapia,lampy i herceptyna. Wszystko było wporządku do dzisiaj. Otóż podczas wizyty kontrolnej miała wykonane usg brzucha oto wynik:WĄTROBA O CECHACH STŁUSZCZENIA. W SEGMENCIE 6 HIPOECHOGENNE OGNISKO 12MM MOGĄCE ODPOWIADAĆ META. POZA TYM WĄTROBA BEZ ZMIAN OGNISKOWYCH. W PĘCHERZYKU ŻÓŁCIOWYM ECHO ZŁOGU 22MM. DROGI ŻÓŁCIOWE NIE POSZERZONE. TRZUSTKA,NERKI, ŚLEDZIONA I PRZESTRZEŃ WOKÓŁ WIELKICH NACZYŃ BEZ ZMIAN. dodam że poprzednie badanie usg było w marcu ubieglego roku i wynik był identyczny jak powyzszy tylko pierwsze zdanie było: WĄTROBA O CECHACH STŁUSZCZENIA,W SEG 7 TORBIEL 7 MM, Jak mam rozumieć dzisiejsze wyniki?????????????? czy to może być przerzut????? dostała mama skierowanie na tomografię komputerową na 6 stycznia i dopiero wtedy też konsultacja z lekarzem. Bardzo proszę o odpowiedz


Czy to może być przerzut?Tak, może to być przerzut, ale nie koniecznie. Musi o tym zadecydować dokładne badanie i prawdopodobna biopsja.Torbiele wątrobowe są różnego pochodzenia,mogą to być niegroźne i jeżeli lokalizacja stwarza możliwość usunięcia to je usuwają.Ale również są torbiele pochodzenia nowotworowego,pochodzące z przerzutów(wtórne).Proszę spokojnie czekać na wynik badania i opinię lekarza.W takich przypadkach po prostu się "dmucha na zimne"(chodzi o wcześniejszą chorobę nowotworową piersi)
Miejmy nadzieje że to nie będzie zbyt groźne.Chodziło zapewne o termin 6 lutego lub inny?
Pozdrawiam serdecznie:)
napisał/a: kasiuniaB 2012-01-27 11:58
dziękuję za odpowiedz. tak termin to 6 luty z nerwów się pomyliłam:) torbiel o której mówiły wcześniejsze badania usg była u mamy od początku choroby i lekarz mowił że to nic takiego, teraz pierwszy raz jest wynik inny tzn ze to ognisko mogące odpowiadać meta. Bardzo się denerwuję,
napisał/a: augustyn888 2012-01-27 13:16
kasiunia7 napisal(a):dziękuję za odpowiedz. tak termin to 6 luty z nerwów się pomyliłam:) torbiel o której mówiły wcześniejsze badania usg była u mamy od początku choroby i lekarz mowił że to nic takiego, teraz pierwszy raz jest wynik inny tzn ze to ognisko mogące odpowiadać meta. Bardzo się denerwuję,


Naprawdę nie ma za co dziękować,dodam tylko że tamta torbiel była zlokalizowana w innym segmencie 6,a ta teraz w 7,ale to może ulec weryfikacji przy dokładniejszym badaniu.Proszę się nie denerwować,bo to Państwu na pewno nie pomoże, w oczekiwaniu na wynik badania.Wszytko to może ulec weryfikacji.Miejmy nadzieję że wszystko będzie dobrze,czego Państwu życzę.
Pozdrawiam:)
napisał/a: kasiuniaB 2012-02-07 19:28
KT jamy brzusznej-badanie z kontrastem
Wątroba niepowiększona. W segmencie 5 ognisko hipodensyjne o śr.4mm zbyt małe aby zmierzyć jego gęstość. Drugie ognisko hipodensyjne o śr.4 mm także zbyt małe aby zmierzyć jego gęstośc widoczne jest a segmencie4\5. Ogniska te mogą odpowiadać płaskim torbielom, mniej prawdopodobne meta- wskazane monitorowanie USG. Pęcherzyk żółciowy bez złogów kamienicznych. PŻW i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Nerki,nadnercza obustronnie prawidłowe. Trzustka niepowiększona,bez zmian ogniskowych. śledziona niepowiększona bez zmian ogniskowych. W przestrzeni zaotrzewnowej do poziomu podziału aorty na tętnice biodrowe nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych. Elementy kostne objęte w badaniu TK jamy brzusznej bez cech destrukcji i przebudowy o charakterze meta.
JAK MAM ROZUMIEĆ TEN WYNIK????? KONTROLNE USG NA KONIEC KWIETNIA
napisał/a: augustyn888 2012-02-08 10:45
kasiunia7 napisal(a):KT jamy brzusznej-badanie z kontrastem
Wątroba niepowiększona. W segmencie 5 ognisko hipodensyjne o śr.4mm zbyt małe aby zmierzyć jego gęstość. Drugie ognisko hipodensyjne o śr.4 mm także zbyt małe aby zmierzyć jego gęstośc widoczne jest a segmencie4\5. Ogniska te mogą odpowiadać płaskim torbielom, mniej prawdopodobne meta- wskazane monitorowanie USG. Pęcherzyk żółciowy bez złogów kamienicznych. PŻW i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Nerki,nadnercza obustronnie prawidłowe. Trzustka niepowiększona,bez zmian ogniskowych. śledziona niepowiększona bez zmian ogniskowych. W przestrzeni zaotrzewnowej do poziomu podziału aorty na tętnice biodrowe nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych. Elementy kostne objęte w badaniu TK jamy brzusznej bez cech destrukcji i przebudowy o charakterze meta.
JAK MAM ROZUMIEĆ TEN WYNIK????? KONTROLNE USG NA KONIEC KWIETNIA



Wygląda na to, że jednak może nie jest tak źle.Tak jak pisałem o tej weryfikacji,zdanie:"mniej prawdopodobne meta- wskazane monitorowanie USG"-może sugerować że nie są to zmiany złośliwe,ponieważ odniesienie "meta"w przypadku nowotworu oznaczałoby zmianę o litej konsystencji torbieli,w innym przypadku może oznaczać to przestrzeń wypełnioną płynem,co przemawiać może za torbielami nie złośliwymi.W każdym bądź razie dalsze monitorowanie jak najbardziej wskazane,gdyż torbiele z czasem mogą ulec zezłośliwieniu,chociaż nie jest to absolutnie regułą.
Pozdrawiam serdecznie i zdrowia życzę Mamie,jak również całej rodzinie:)