Czy komórki nerwowe się regenerują?

napisał/a: deepcry 2008-12-03 11:09
Czytałem parę artykułów na temat naturalnej możliwości, regeneracji komórek nerwowych w organizmie.

Niektóre artykuły dawały do zrozumienia, że komórki nerwowe nie potrafią się regenerować, że ma się ich tyle ile się ma i koniec kropka.
Niektóre zaś, odpowiadały twierdząco na proces regeneracji komórek nerwowych. Pisali w nich, że niedawno odkryto, że komórki nerwowe potrafią się regenerować.

Czy może ktoś odpowiedzieć jednoznacznie? Bo w końcu nie wiem :)
napisał/a: Natalia231 2008-12-03 11:31
Jak studiowałam, przekazano mi informacje, że komórki nerwowe nie mają zdolności regeneracyjnych. Na prostym przykładzie glejaka wielopostaciowego, guza mózgu, zazwyczaj bardzo złośliwego. Nowotwór atakuje przede wszystkim tkankę glejową która pokrywa komórki nerwowe, gdyby te miały zdolność regeneracyjną bez problemu odbudowały by się, a tak nie jest, glejak zawsze odrasta, w przypadku glejaka wielopostaciowego odrost całkowity guza lub nawet większy następuję nawet w przeciągu miesiąca po operacji przy znacznej częściowej resekcji. Dlatego też guz ten ma charakter naciekający, rozrasta się jak pajęczyna. Może dziś już odkryto coś innego, ale ja o tym nie słyszałam jeszcze, a tą dziedziną interesuje się dość znacznie. Pozdrawiam :)
napisał/a: deepcry 2008-12-04 15:26
Wypowie się ktoś jeszcze? Podobno ostatnio odkryli, że komórki nerwowe jednak się regenerują. Bo chyba nie jest możliwe, żeby żyły (u niektórych osób) 100lat albo i 120lat.
Podczas jak zwykłe komórki, żyją dużo krócej hmm.
napisał/a: Natalia231 2008-12-05 12:39
pozostałe komórki w organizmie żyją krócej, ale mają zdolność do regeneracji a przy tym też nawet do całkowitej odbudowy, podziały komórkowe również dają masę nowych komórek, ale komórki nerwowe nie mają tych właściwości. Trochę czytała, i faktycznie nowe odkrycia mówią wiele, zobaczymy co z tego wyjdzie :)
napisał/a: Peter 2008-12-08 13:36
Wszystkie komórki nerwowe mają zdolnosć regeneracji. Przykład - osoby po wypadkach, uszkodzeniach mózgu. Potrafią wrócić do pełnej sprawności w wyniku rehabilitacji. A to nic innego jak pobudzenie ruchem komórek do ich regenaracji. Są osoby, które żyją tylko z jednym płatem mózgu. To nie jest bajka.
Na razie medycyna nie potrafi wyjaśnić tego zjawiska, ale jest ono związane z możliwością regeneracji komórek nerwowych zarówno centralnego, jak i obwodowego ukł. nerwowego. To zjawisko polega na tworzeniu nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi (to już jest pewne). Oczywiście, nie pojmujmy tej regeneracji na poziomie organizmów prostych typu pierścienice ;).
napisał/a: deepcry 2009-03-11 16:29
Czasami się mówi o tym, że po prostu inne komórki nerwowy uczą się i przejmują funkcje tych zniszczonych. Zobaczymy, co dalej o tych komórkach nerwowych.

Napewno za naście lat, medycyna sama będzie mogła takie komórki budować :)
napisał/a: xxyz 2009-03-11 19:11
Z tego co mi wiadomo, komorki ośrodkowego ukladu nerwowego nie regenerują się. Choć ostatnio tę teze zaczyna sie podważać ( m.in. patrz badania nad komorkami węchowymi).
Nie znaczy to ze mozg nie ma zdolności naprawczych, zwlaszcza u mlodych ludzi - ale "regeneracja" następuje poprzez wytwarzanie dodatkowych polączeń między komorkami. Same komorki nie regenerują się jednak. Generalnie poki co raczej nie ma możliwości regeneracji komórek ośrodkowego ukladu nerwowego.
Inaczej ma się sprawa z obwodowym ukladem nerwowym Od dawna wiadomo, ze nerwy obwodowe wykazuja zdolnośc regeneracji, dlatego np. po uszkodzeniach nerwu jest możliwe odzyskanie sprawności porażonych mięśni czy czucia. Zabiegi neurochirurgiczne po przerwaniu nerwu dają b. dobre efekty, wlaśnie dlatego ze nerwy się regenerują. Oczywiście rzadko dochodzi do pelnego powrotu funkcji, zależy tez to od rodzaju uszkodzenia, rehabilitacji itd.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-03-12 12:15
Jednak coraz to nowsze badania nad chorobami takimi jak Parkinson czy Alzeheimer dowodzą, że jednak komórki mogą się regenerować.
napisał/a: Peter 2009-03-13 09:09
xxyz napisal(a):
Nie znaczy to ze mozg nie ma zdolności naprawczych, zwlaszcza u mlodych ludzi - ale "regeneracja" następuje poprzez wytwarzanie dodatkowych polączeń między komorkami.

Dokładnie na tym to polega.
Wytwarzanie nowych połączeń to także regeneracja.