czy kobiety mogą brać tabletki na prostatę...

napisał/a: zaniepokojonaa1 2015-07-25 11:39
Witam, może pytanie jest kontrowersyjne, ale czy kobiety o zrównoważnonej gospodarce hormonalnej, ale z problemem nadmiernego owłosienia mogą brać tabletki na prostatę dostępne bez recepty, aby zlikwidować ten problem? Wiem, że kobietom z łysieniem androgenowym poleca się taki sposób. Chodzi o to, że takie tabletki zawierają wyciągi roślinne działające antyandrogennie, jak np. palma sabałowa, która podobno z jednej strony hamuje wypadanie włosów, a z drugiej zapobiega ich wyrastaniu w 'niepożądanych' miejscach, ale ze względu na oddziaływanie na hormony obawiam się, że taki eksperyment mógłby rozchwiać moją gospodarkę...
napisał/a: soaring 2015-07-28 08:54
nie ma zrównoważonej gospodarki hormonalnej i nadmiernego owłosienia jednocześnie. możesz być niepoprawnie zdiagnozowana, możesz mieć dyskretne problemy, które ciężko jest zdiagnozować pomiarami stężenia hormonów we krwi, ale nie ma tak, że jesteś zdrowa a owłosienie nadmierne występuje.
nie sądzę też, by palma sabałowa miała szansę Ci pomóc, bo jej skuteczność nie jest pewna (są różne opinie na ten temat).
polecam diagnostykę u porządnego endokrynologa.
napisał/a: zaniepokojonaa1 2015-07-28 14:06
Dziękuję za odpowiedź. Miałam właśnie robione badania i z tego co pamiętam to jedyna drobna nieprawidłowość wyszła jeśli chodzi o hormony nadnerczy, ale z tego co wiem to nie ma związku. To nadmierne owłosienie występuje w obrębie brzucha i piersi, pojawiają się czarne i grube włoski, a jestem naturalną blondynką. Wydaje mi się, że kiedyś zauważyłam poprawę jak przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne, ale po odstawieniu i powrocie do innych nie widzę już żadnych rezultatów w tej kwestii. Czyli w takim razie nie warto eksperymentować z ziołami hamującymi androgeny, pomijając już palmę sabałową?
napisał/a: soaring 2015-07-28 16:17
głównymi winowajcami zaburzeń hiperandrogenowych są jajniki lub/i nadnercza, więc jeśli wyniki androgenów wyszły podwyższone, to endokrynolog powinien przeprowadzić diagnostykę i w zależności od wyników zaproponować leczenie hamujące.
nie mam doświadczeń z ziołami w hamowaniu androgenów, ale nie sądzę, byś była w stanie znaleźć preparaty z takimi dawkami, które przyniosą efekty. próbować możesz, ale obstawiam, że bez leków od endokrynologa nie masz co liczyć na poprawę.
napisał/a: zaniepokojonaa1 2015-07-28 16:22
A czy wykonanie badań hormonalnych podczas przyjmowania hormonalnej antykoncepcji w ogóle ma sens, jeśli robi się je pod kątem androgenów właśnie? Czy należy najpierw odstawić tabletki na jakiś czas i dopiero wykonać badanie?
napisał/a: soaring 2015-07-28 16:37
podczas stosowania jakichkolwiek środków hormonalnych badania wyjdą zaburzone.
pigułki anty wykazują czasem niewielkie działanie antyandrogenne, jeśli zaburzenia mają podłoże jajnikowe, ale lepiej oczywiście przeprowadzić porządną diagnostykę, bo np. jeśli w twoim przypadku problematyczne są nadnercza, to skuteczniejszy będzie deksametazon w dawkach hamujących (250 mcg/ 125 mcg).
pigułki anty do prozdrowotnych środków nie należą, moim zdaniem warto rozejrzeć się za mniej inwazyjną antykoncepcją, jak np. wkładka domaciczna. zwłaszcza przy problemach naczyniowych występujących u Ciebie lub w rodzinie (duże ryzyko odziedziczenia skłonności). zakrzepy i zatory podczas stosowania pigułek miewają nawet młode kobiety, a z wiekiem ryzyko wzrasta.