Czy jest ryzyko zakazenia HCV ?

napisał/a: maddi1 2012-12-23 00:30
Dzień dobry,

Mam pytanie zwiazane z ryzykiem zakazenia HCV (mam nadzieje, ze pisze w dobrym dziale).

Otóz mam dosc mocno popekana skore na dloniach od dwoch tygodni (krew sie nie leje, ale widac, ze skora sie przerwala w kilku miejscach), uczeszczam rowniez regularnie (4 razy w tyg.) na silownie. No i chodzi o to ,ze na silowni wszyscy cwicza na tych samych gryfach, sztangach czy hantelkach i uzywaja tych samych maszyn. Oprocz wspolnych urzadzen na silowni z ktorych wszyscy korzystaja, dochodza jeszcze klamki od drzwi itp. ,które rowniez sa dotykane przez wszyskich ;/.

W zwiazku z tym mam pytanie czy moglem sie zarazic jakos HCV majac te male ranki na dloniach i popekana skore? W koncu wszyscy korzystaja z tych samych urzadzen i przyrzadow, mamy zime i przez te 2 tygodnie pewnie niejeden cwiczacy mial rowniez popekane dlonie albo moze nawet jakies rany, poza tym wirus jest podobno w stanie dlugo wytrzymac poza organizmem ;/. Z drugiej jednak strony jak krew juz zamarznie czy zakrzepnie na tym hantelku, klamce itd. to przeciez zakrzepnieta krew nie przejdzie raczej na moja dlon. Przeczytalem jednak, ze aby sie zarazic wystarczy niewidoczna ilosc krwi (czego tez nie jestem pewien, bo wiadomo ,ze w internecie roznie pisza;/).

Czy przez takie ranki jakie mam istnieje jakies ryzyko zakazenia? Warto dodac ,ze mam je od jakichs dwoch tygodni, wiec w tym czasie bylem az 8 razy na silowni.

Prosze o odpowiedzi tylko osoby, ktore znaja sie na rzeczy, posilbym rowniez o solidna argumentacje swojej odpowiedzi, bo inaczej nie uwierze.

Pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-12-23 09:48
Korzystając z tych samych przyrządów do ćwiczeń zaopatrz się w rękawice treningowe. Zmniejszą one ryzyko zarażenia się.
A na Twoje pytanie czy jesteś nosicielem HCV uzyskasz odpowiedź wykonując test anty-HCV, koszt ok 25-30zł.

Pozdrawiam
napisał/a: maddi1 2012-12-23 23:59
Rekawice mam, ale zakrywaja one tylko czesc dloni - palce zostaja nadal bez oslony. Rozumiem, że w swojej odpowiedzi odnosisz sie do mojej sytuacji jako ryzykownej i ,że powinienem zrobic test ze wzgledu na ta sytuacje, tak? Czy masz na myslil fakt, że kazda osoba moze byc noscicielem poniewaz wirusem wcale nie jest trudno sie zakazic i dlatego powineinem sie zbadac?

Moje pytanie dotyczylo tego czy taka sytuacja jest ryzykowna a nie tego czy jestem noscicielem (bo kazdy w zyciu pewnie mial sytuacje w ktorej mogl sie zakazic HCV).
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-12-24 09:28
Badania to już kwestia indywidualna. Ja wykonywałem takie badanie gdy chodziłem do siłowni w mieście i jednocześnie miałem podwyższone enzymy wątrobowe.
Do sprzętu z którego korzystają inni używam gąbek i ręcznika, pozwala to zwiększyć ochronę.