czy iść do endokrynologa?

napisał/a: aniax3 2007-02-20 22:08
Witam i proszę o pomoc
moje dolegliwości to w skrócie: ogromne(!!) wypadanie włosów z głowy, w zamian za to pojawiają się u mnie włosy w okolicach typowo męskich (broda, piersi),
poza tym okresowe bardzo szybkie przybieranie na wadze, oraz (wstyd pisać ale jest to już w tej chwili poważny dla mnie problem) kompletny brak zainteresowania seksem, a właściwie wstręt do zbliżeń.
urodziłam dwoje dzieci i co ciekawe niektóre z objawów mijały mi całkowicie w trakcie ciąży. Włosy nie wypadały, a na wadze zamiast przybierać to traciłam! Zmieniała mi się całkowicie dieta, tak jakby organizm wiedział co powinnam jeść aby nie tyć. w trakcie pierwszej ciąży schudłam 8 kg, w trakcie drugiej 6 kg. oczywiście po urodzeniu dziecka utracone kilogramy wracały. przy pierwszej ciąży badania krzywej cukrowej nie wyszły najlepiej. w poradni diabetologicznej stwierdzono że nie mam cukrzycy ciążowej ale nietolerancję.
proszę o podpowiedź czy jest z czym iść do lekarza czy to moje wymysły? jakie problemy hormonalne mogą mnie dotyczyć?
pozdrawiam
aniax3
napisał/a: KATERINA 2007-02-21 01:07
Trzeba iść do endokrynologa i to koniecznie opcji jest parę możliwe że jest poporodowe zapalenie tarczycy albo inne niekorzystne zmiany hormonalne!
Trzeba przebadać się niezwykle dokłądnie i nawet jeśli to TRZEBA prywatnie na NFZ może być cięzko ale na zdrowiu zwłaszcza że To Tyle CZASU trwa nie warto oszczędzać
a więc
spr tarczycę tzn TSH ,ft 4 [wolny hormon tarczycy] ,przeciwciała tarczycowe TG i TPO
ora niezbędne usg tego narządu aby stwierdzić czy jest własciwa echostruktura,wielkość ,brak guzków
tylko TE BADANIA pozwalają dokładnie to ustalić.Zrobienie samego TSH wcale nie świadczy jeśli wyjdzie ono ok że wszystko w pracy tego narządu gra!!!
Następnie
morfologia,badanie moczu ,poziom magnezu,wapnia,żelaza w surowicy,glukoza ,krzywa cukrowa też nie zaszkodzi .
Badnie OB [marker zapalny tzw odczyn biernackiego]

Wszystkie te badania robisz z krwi.
Trzeba być na czco conajmniej 10 h winno minąc między badaniem a ostatnim posiłkiem


Nalezy pójść do ginekologa aby weliminować np PCo --policystyczne jajniki
zrobić trzeba usg dopochwowe,poziom testosteronu,estrogenu ,prolaktyny w odp dniu cyklu wskazanym przez lekarza.Ewentualnie inne hormony androgenowe np DHEA.Ważny jest usg transwaginalny żeby spr czy na jajnikach nie ma pęcheżyków co często gęsto przesądza/rodzi poderzenie pco/

Jesli nie miaąłs cytologii też warto ją zrobić a takze usg piersi -najlepiej 7-9dzień cyklu]

Warto zorientowac się czy w rodzinie ze strony kobiet nie wystepowały :
problemy z tarczycą,pco,endometrioza/

Problemy są powazne i dziwię się że tak zaniedbałaś własne zdrowie!!
A to normalne że się w trakcie ciazy włosy poprawiają nie jest to żadne tabu.Po prostu wiecej org ciezarnej kobiety wydziela estrogenu przez co włosy szybciej rosną [anagen] a po ciazy kiedy estrogen spada gwałtownie włosy wypadają!!!
Te badania co wymieniałam sa potrzebne i nie warto tego ignorowac i robić je połowicznie/niekompletnie.
Warto znac wlaśna fizjologię i problemy natury kobiecej i nie zaniedbywac na 2 raz tego.W internecie aż roi się od rżónych informacji które winny służyć większej świadomości Także MARSZ do lekarza ginekologa i endokrynologa.Nie warto dawac się zbyć ,co można zrobić na NFZ czego nie dadza prywatnie ,taka prawda chyba że chcesz się cudownie tak jak teraz czuć!!PZDR
napisał/a: Layla1 2007-02-21 22:41
Mam pytanie.

Mój partner (24lata) musi się bardzo skoncentrować, żeby oddać mocz. Po stosunku też długo nie może dojść spowrotem "do formy"(około 12h), poza tym bardzo szybko się męczy i nadmiernie poci, ma lekką nadwagę od niedawna. Wygląda to jakbym opisywała 50 letniego pana, jednak to młody mężczyzna, po którym nie widać takich problemów..

Moje pytanie: czy w takim przypadku endokrynolog może pomóc? I czy powyższe objawy wskazują na jakieś konkretne schorzenia?

Bardzo proszę o odpowiedź.
napisał/a: KATERINA 2007-02-22 00:14
spamujesz?
napisał/a: Layla1 2007-02-22 01:17
że co? :/

chciałabym poznać odpowiedz na moje pytania...
No chyba że źle trafiłam. Jestem tu pierwszy raz.