Częste anginy, ismigen, ból gardła

napisał/a: divinity 2015-05-30 14:47
Witam serdecznie, mam problem i potrzebuje porady ekspertów.
Mianowicie od 2 lat borykam się z nawracającymi anginami. Leczenie standardowo antybiotykami, przechodziło i po 3 msc kolejna angina. Ten rok zaczął się koszmarnie, od początku miałem 4-5 angin ropnych. Wszystkie zostały wyleczone tylko razem z lekarzem laryngologiem nie wiemy od czego one powstają. Aso wyszło ujemne, ob w normie, z wymazu wyszedł tylko grzyb poantybiotykowy który wyleczyłem nystatyną. Obecny wymaz nie wykazał niczego. Pani doktor kazała po skończeniu nystatyny zażyć ismigen.
Dzisiaj jest 7 dawka z 10 (mam zażywać 10 dawek przez miesiąc i tak razy 3 msc). Wczoraj dostałem silnego bólu gardła. Znam swój organizm i zaczęło się typowo jak przed anginami, ból głowy osłabienie i ból gardła. Wg tego schematu dzisiaj powinny być ropne czopy ale w gardle nie ma nic, jest lekko przekrwione ale ani śladu nalotu. Migdały też nie są powiększone (pomijam to że po 2 latach wyglądają jak ser szwajcarski). Tylko ten cholerny ból gardła.
Może to być reakcja na szczepionke? lecze miejscowo smarując dentoseptem A, pastylkami i apapem.
Udać się do lekarza czy przetrzymać ? Zostały tylko 3 dni szczepionki i przerwa miesięczna.
napisał/a: Peter 2015-06-02 14:59
Anginy ropne wywołuje S. pyogenes. ASO wyszło w normie, wymaz ujemny. Nie ma cudów - to nie anginy wywołane przez S. pyogenes. Pod pojęciem angina kryje się zapalenie migdałków podniebiennych i może być wywołane przez wiele czynników, w tym czynniki wirusowe, które dość często są mylone przez lekarzy z typową anginą. Należy przypuszczać, że te wszystkie "anginy ropne", to wynik infekcji wywołanych bakteriami atypowymi lub wirusami. Dlatego wymaz jest ujemny, ASO też.
Przypuszczam również, że przepisana szczepionka Ismigen niewiele wniesie do poprawy odporności w tym zakresie. Tutaj jest wymaganie inne postępowanie, inne leki uodparniające.
Pozwolę sobie na drobną dygresję w stosunku do lekarzy (oczywiście tych, którzy nie wiedzą) - zarejestrować się na własnym portalu Esculap.pl i w ciągu 10 min., można się dowiedzieć, jak różnicować anginy ze względu na czynniki etiologiczne.