Cytologia - jak to z tą odpłatnością?

napisał/a: Al-a 2016-02-10 17:52
Witam
Mam pytanie, jak to jest z wykonaniem bezpłatnej cytologii? W mojej poradni, gdzie chodzę na Fundusz wykonują bezpłatnie tylko raz na trzy lata/bo podobno tak tylko przysluguje! Teraz jednorazowo skorzystałam z prywatnej wizyty i zrobiłam również cytologię, okazalo się, że jest infekcja. Tak więc leczenie przez 10 dni Gynalginem. Po kuracji ponowne badanie cytologiczne i konsultacja lekarska. Nie mam zamiaru płacić nie dość że za cytologię, to jeszcze za prywatne badanie.
Moje pytanie brzmi: czy jest jakiś ogólnopolski rejestr, z którego lekarz może zasięgnąć informacji, że robiłam cytologię niedawno i odmówi mi w związku z tym jej wykonania w ramach NFZ? (bo przysługuje co 3 lata).
napisał/a: piotrosiama 2016-02-10 21:14
Owszem raz na 3 lata gdy wynik ostatniej cytologii był prawidłowy.
Nie spotkałam się jeszcze z sytuacją by odmówiono bezpłatnej kontrolnej cytologii po leczeniu infekcji.
napisał/a: Al-a 2016-02-10 22:42
A ja niestety spotkałam się już niejednokrotnie, że eksperymentowania, zamiast zrobić kontrolną cytologia. Mówiono mi, że ta na NFZ przysługuje raz na 3 lata. Więc ciekawa jestem, czy po nr PESEL mają możliwość sprawdzić, kiedy wykonywałam ostatnio cytologię
napisał/a: mojonka 2016-03-07 23:46
Zgadzam się z aldho. Miałam nawet kiedyś taką sytuację, że poprosiłam o wykonanie cytologii, a nie byłam pewna, czy minęły już równo 3 lata. Poprosiłam więc, żeby mimo wszystko wykonano badanie, skoro już przyszłam, a jeśli okaże się, że nie minęły 3 lata to ja zapłacę. Usłyszałam, że nie ma opcji, w takiej sytuacji materiał pobrany do badania wyląduje w koszu. I gdzie tu oszczędność?