Cystografia mikcyjna a cystoskopia?

napisał/a: arturos3 2012-03-19 13:00
Witam.Mam pytanie odnosnie metod badan wad układu moczowego.Czy cystografia uwidacznie zwężenia cewki moczowej czy tylko cystoskopia? Jakie badanie najlepiej wykonac w przypadku przewlekłego utrudnionego oddawania moczu,bólu,skąpomoczu.
napisał/a: ratownik_0395 2012-03-19 17:04
Witaj ;)
Cystografia mikcyjna polega na dożylnym podaniu środka cieniującego, który usuwany jest przez nerki. Chory w pozycji stojącej, za parawanem oddaje mocz do kaczki (w przypadku mężczyzn) pod kontrolą aparatu do cystografii. Na monitorze uwidoczniony jest odpływ moczu z nerek do pęcherza, a następnie z pęcherza przez cewkę moczową do jakiegoś naczynia. Badanie pozwala uwidocznić np. obecność wstecznych odpływów pęcherzowo-moczowodowych.
Cystoskopia polega na endoskopowym zobrazowaniu wnętrza cewki moczowej i pęcherza moczowego. Nie wymaga specjalnego przygotowania.
Jeśli chodzi o zwężenie cewki moczowej lepszym badaniem jest endoskopowe jej zobrazowanie. Jednak w przypadku utrudnionego oddawania moczu np. przez zwężenie moczowodu lub zmniejszenia jego światła zdecydowanie lepszym badaniem jest cystografia mikcyjna. Jednak na oba te badania skierowanie wystawia lekarz (urolog lub nefrolog). Pozdrawiam ;)
napisał/a: arturos3 2012-03-19 21:25
Dziękuje za odpowiedź.Skoro masz wiedzę na ten temat,to moze bys mi jeszcze poradził.Bo czytałem jeszcze o urflowmetrii i badaniu urodynamicznym.Co byś mi polecił na moim miejscu? Obecnie mam zapalenie pęcherza,i ciągłe nawroty różnych schorzen zwiazanych z zaburzeniem oddawaniem moczu.Objawy jakie mam teraz to czasami parcia naglące,jak zaczynam oddawac mocz to dostaje jakiegos skurczu chyba pęcherza bo boli,czasami mam przerywany strumien lub rozdwojony ze od góry cewki leci normalny strumien a pod nim krople.
napisał/a: ratownik_0395 2012-03-20 16:23
Witaj :)
Myślę, że przy nawracających (dosyć często) zapaleniach pęcherza moczowego należy przede wszystki wykonać usg jamy brzusznej z oceną nerek (chodzi głównie o to, że często w usg nerki opisywane są dosyć skrótowo "nerki bez zmian"). Badania moczu wskazane oraz posiew moczu w okresie nawrotu choroby. We krwi można wykonać: kreatyninę, mocznik, sód i potas oraz ogólną morfologię krwi + OB.
Uroflowmetria pozwala ocenić m.in. objętość oddanego moczu oraz przeplyw przez cewkę moczową. Myslę, że właśnie w Twoim przypadku nalezy rozpocząć (o ile już tego nie uczyniłeś) diagnostykę od wykonania badania ogólnego moczu i posiewu, badanie krwi oraz usg jamy brzusznej. Można również skonsultować sprawę z urologiem. Pozdrawiam :)