Ćwiczenia na mięśnie uda przy uszkodzonej łąkotce

napisał/a: RobBob 2010-06-16 20:12
Witam wszystkich

Kilka dni temu coś mi strzeliło w kolanie i poczułem wielki ból w kolanie, ciężko mi było chodzić normalnie więc poszedłem do ortopedy, zbadał mi kolano dał 2 zastrzyki, jakieś antybiotyki, kazał robić zimne okłady Cold Hot Packiem i wysłał na usg. Na Usg wyszło mi coś takiego - Szczelina w obrębie rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej, poza tym łąkotka prawidłowa. Więc z usg poszedłem znowu do ortopedy (wszędzie byłem prywatnie, wiec wszystko było szybko załatwiane) i ortopeda spojrzał na usg, zbadał mi nogę, pokręcił , poprostował, pozginał i powiedział, że mimo usg nie widzi podstaw do artroskopi.

Oczywiście się ucieszyłem, kazał mi kategorycznie nie używać żadnych bandaży elastycznych, mam obciążać powoli to kolano i ćwiczyć podnosząc nogą książki...ale fajnie powiedzieć, gorzej to zrobić, minął dzień a ja cały czas się boję stanąć na ta nogę (pewnie jakiś uraz i strach przed bólem) do tego nie wiem za bardzo w jaki sposób mam wykonywać te ćwiczenia z podnoszeniem książek, ile razy, jaki ciężar itp. Wiem, powinien mi to wszystko ortopeda powiedzieć , ale z radości zapomniałem się zapytać o szczegóły :D.

Dlatego wielka prośba do kogoś kto miał coś podobnego, w jaki sposób ćwiczyć to kolano (może jakiś link z rysunkami, i w jaki sposób przełamać lęk żeby stawać na ta nogę, jedyną rzeczą jaką na razie udało mi się zrobić to wyprosotowanie kolana do pionu siedząc na krześle.

Z góry dziękuję za pomoc i Pozdrawiam
napisał/a: ulna 2010-06-18 18:15
dopóki występuje ból i strach przed stawianiem nogi wskazane są tylko ćwiczenia izometryczne (napinasz mięsień utrzymujesz tak 10s i puszczasz powtarzasz ok 50razy dwa razy dziennie). W miarę ustępowania bólu (jeśli ból jest naprawdę silny to i tak nie wykonasz wszystkich ćwiczeń) i coraz lepszej siły mięśniowej będzie można to uatrakcyjnić. Jeśli chodzi o to aby się przemóc po prostu nie możesz myśleć, że coś się wydarzy (ale jest jedno ale USG nie jest super czułe w przypadku stawów szczególnie że np. o ile łękotkę przyśrodkową widać ładnie o tyle boczną już niekoniecznie - stąd też wstrzymałabym się z zwiększaniem intensywności na siłę i mimo bólu, bo może tam być coś jeszcze)